Eισαγωγή αμαξιού στην Νορβηγία

Home Forums Ζωή στη Νορβηγία Eισαγωγή αμαξιού στην Νορβηγία

This topic contains 14 replies, has 9 voices, and was last updated by  DIMITRIS 4 years, 6 months ago.

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 15 total)
  • Author

Olga Georgakopoulou
    Participant

Διαμένω σχεδόν 2 χρόνια στο Τροντχάιμ και σκεφτόμουνα να δηλώσω ότι είμαι κάτοικος εξωτερικού πλέον. Καθότι η κατάσταση στην Ελλάδα δεν ευνοεί τις πωλήσεις αμαξιών και εφόσον ήδη πληρώνω αρκετά χρήματα για ένα αμάξι που κάθεται άπραγο, μου φαίνεται καλή ιδέα να το φέρω/εισάγω στην Νορβηγία.

Άμα χρησιμοποίησα σωστά το calculator από το http://www.toll.no το συνολικό πόσο είναι γύρω στα 30.000ΝΟΚ.
    Δεν καταλαβα αμα η τιμή των CO2 εκπομπων ειναι οι εργοστασιακές ή μετά από μέτρηση του συγκεκριμένου οχήματος.. Γνωρίζει κανείς αυτή τη λεπτομέρεια?

Από συζητήσεις με φίλους, υπολόγισα περίπου 3000 ετήσιους φόρους και κοντά στα 7000 ασφάλιση, οπότε υπολογίζω περίπου 10.000 nok το χρόνο MINIMUM.

Θα ήθελα τη γνώμη σας ή την εμπειρία σας άμα κάποιος έχει φέρει ήδη αμάξι στη Νορβηγία!

• This topic was modified 5 years, 7 months ago by  Grigoris.

tereza testempasis
    Participant

Για σου,

απο ότι ξέρω δέν συμφέρει να εισάγεις αμάξι, είναι πολλά τα λεφτά. Μπορείς να το φέρεις και να το έχεις νομίζω για 1 χρόνο αλλα μετά θα πρέπει να το ξανα βγάλεις.
    Εχουν εδώ πολύ καλά αμάξια μεταχειρισμένα (finn.no) και σε καλές τιμές. Γιατί να μπείς σε έξοδα και σε τόσο κόπο.
    Εδώ είναι και τα περισσότερ αμάξια με πετρέλαιο, πολύ πιο φθινότερο απο βενζίνη( Η βενζίνη εδώ κοστίζει όσο και στην Ελλάδα να φανταστεις)

Φιλικά Τερέζα.

Γειά σου Ολγα.

Το ποσό που θα πληρώσεις για εισαγωγή εξαρτάται από τα εξής.
    1. Παλαιότητα του αυτοκινήτου
    2. Εκπομπές καυσαερίων. Χρειάζονται το επίσημο χαρτί από αντιπροσωπεία για τις εκπομπές και θα γίνει μέτρηση επιτόπου στο τεχνικό κέντρο που θα πας το αυτοκίνητο.
    3. Το κόστος του αυτοκινήτου στην χώρα αγοράς. Αυτό μπορείς να το αποδείξεις με το να φέρεις μία έντυπη αγγελία από π.χ. την Χρυσή Ευκαιρία, που να αποτυπώνει το κατά δύναμην το μοντέλο του αυτοκινήτου σου.

Επίσης, μην ξεχάσεις να διαγράψεις το αυτοκίνητο από την Ελλάδα διότι το ετήσιο σήμα θα πρέπει να το πληρώνεις. Επίσης, θυμήσου όταν πας το αυτοκίνητο για τεχνικό έλεγχο, να βγάλεις πριν μία έγχρωμη φωτοτυπία της άδειας σου και να ζητήσεις τις πινακίδες για να τις επιστρέψεις στο Υπ.Συγκοινωνιών για την διαγραφή. Το τελευταίο είναι πολύ σημαντικό.

Η ασφάλεια στην Νορβηγία εξαρτάται από το πόσα χιλιόμετρα θα κάνεις το χρόνο. π.χ. για 8000 χλμ. το χρόνο εγώ πληρώνω 4000 ΝΟΚ. Πάντως μπορείς να κάνεις μια έρευνα αγοράς. Ο ετήσιος φόρος ειναι περίπου 2800 ΝΟΚ. Εχε υπόψιν σου και το κόστος χειμερινών ελαστικών μαζί με το κόστος τοποθέτησης και ευθυγράμμισης. Επίσης και το κόστος συντήρησης που στην Νορβηγία είναι αρκετά ακριβά. Ενα απλό service πάει γύρω στις 4000-5000 ΝΟΚ.

Αυτά από μένα και καλή τύχη.

Olga Georgakopoulou
    Participant

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Τερέζα ¨)
    Δεν εχω πλεον το δικαιωμα να το φερω για ενα χρονο – το εψαξα!

Το θεμα ειναι οτι αμα το πουλησω τωρα στην Ελλαδα, θα πιασει ισως 2-3.000 ευρω.
    Το ιδιο αμαξι μεταχειρισμενο στο finn το βρηκα 8-9.000 ευρω.
    Οπότε σκεφτόμουνα ότι μάλλον αξίζει να δώσω 4000 για την εισαγωγη και 1000 για το ταξιδι και να το εχω εδω. Αμα παλι δεν μπορω να το συντηρησω και αποφασισω να το πουλησω, ισως να μην εχω κερδος, αλλα δε θα εχω ουτε ζημία!

Δε το ηξερα ομως οτι ειναι πετρελαιοκινητα τα περισσοτερα αμαξια, αυτο ειναι οντως ενα σημαντικο στοιχειο!!

Για να διευκρινήσω λίγο Ολγα και τα λεγόμενα της Τερέζας.

Τα αυτοκίνητα στην Νορβηγία είναι σαφώς πιο ακριβά από την ΕΕ. Για ένα νέο, απλό οικογενειακό αυτοκίνητο θες το λιγότερο 25000 ευρώ. Προφανώς αυτό το γνωρίζεις πριν κάνεις την ερώτηση σου στο φόρουμ.
    Αν θες ενα καινούργιο, μικρό αυτοκίνητο θα σου παέι γύρω στα 15000 – 20000 ΝΟΚ.
    Συνεπώς και οι τιμές στο finn.no για μεταχειριμένο θα είναι σαφώς πιο ακριβές απ’ότι στη Ελλάδα.

Olga Georgakopoulou
    Participant

Γεια σου Κώστα!

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!!
    Μου ειπανε οτι το κόστος αυτοκινητου στην χωρα αγοράς πρεπει να το δηλωσω 0 εφοσον ειμαι ηδη κατοχος του αυτοκινητου… (?) Αμα δεν ισχύει, ανεβαίνει κι αλλο η τιμή για την εισαγωγή φυσικα…

Υπαρχει προσθετη φορολογια σαν κατοχος ΙΧ ? ή το μοναδικό ποσό είναι αυτά τα ~2800ΝΟΚ?

Συμφωνώ ότι υπάρχουν ήδη αυτές οι διαφορές στις τιμές λόγω διαφορετικής οικονομίας, γι’αυτό και δε μου φαίενται τόσο ρίσκο να φέρω το αμάξι (εφόσον ισοφαρίζουν τα ποσά στο τέλος)

Δεν ξέρω πως θα δηλώσεις μηδέν το κόστος αθτοκινήτου στην χώρα αγοράς…. Αυτός πο στο είπε έχει εισάγει αυτοκίνητο ? Εγώ το είσαγα το 2009 το αυτοκίνητο.

Πρέπει να γνωρίζεις ότι το αυτοκίνητο θεωρείται στη Νορβηγία ως κόστος διαβίωσης. Σου το λέω διότι αν θελήσεις ποτέ να πάρεις δάνειο στεγαστικό από τράπεζα, σε ρωτάνε αν έχεις αυτοκίνητο. Συνεπώς, το συνολικό ποσό δανείου που θα λάβεις θα είναι λιγότερο. Δεν είναι παράλογο….

Εγώ το έφερα διότι ήταν αυτοκίνητο που έχα αγοράσει από Ελλάδα, το ήξερα, το έχω διατηρημένο καλά και δεν ήθελα να ρισκάρω να πάρω κάτι που δεν θα γνωρίζω από ποιον έχει περάσει.

Αν θυμάμαι καλά, δεν πρέπει να πληρώνεις κάτι άλλο το χρόνο, μόνο το ποσό των 2800 ΝΟΚ.

Olga Georgakopoulou
    Participant

ναι, μου το ειπε ενας νορβηγος που εφερε αυτοκινητο.
    μμμ! ενδιαφερον οτι ειναι τεκμηριο διαβιωσης.. και οντως δεν ειναι παραλογο αλλα είναι σημαντικό αμα ερθει ποτε η στιγμη αυτη!

Παρόμοιες είναι και οι δικές μου σκέψεις περί ρίσκου ..μου αρέσει το αμαξάκι μου και με ενδιαφέρει να κάνω και το ταξίδι μιας που οικονομικά δε θα είναι καταστροφικό σενάριο!

Ευχαριστώ πολύ πολύ,
    θα σας ενημερώσω άμα μάθω/προκύψει κάτι νεότερο 🙂

giannis
    Participant

θελω να ερθω Νορβηγια! Δεν εχω βρει δουλεια εκει και δεν ξερω κανεναν. εδω και ενα εξαμηνο μαθαινω γλωσσα και μιλαω ελαχιστα αγγλικα (συνενοουμαι) πιστευετε οτι αξιζει να εχει καποιος αυτοκινητο εκει? με την σκεψη οτι δεν ξερω που και αν βρω δουλεια..! δεν θα ειναι καλυτερα απο θεμα ενοικιων? δεν θα εχω κερδος? υποψην το αμαξι μου καιει αεριο,υπαρχουν εκει? θα μπορω να εκμεταλευτω αυτη την αβαντα? και αν επιτρεπεται ποσο εχουν τα καυσιμα?

alex
    Participant

γεια σου Όλγα επειδή και εγώ έχω φέρει το αυτοκίνητο μου εδώ και ψάχνομαι για τη διαδικασία και έμαθα. το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να πας στα toll στα γραφεία τους, όπως έκανα και εγώ να τους δώσεις όλα τα στοιχεία του αυτοκινήτου σου μαζί με τα CO και θα σου πουν ακριβώς πόσο θα πληρώσεις. για τη αμάξι μιλάς και τι θες να αγοράσεις εδώ? ανέφερε πιο πάνω η Τερέζα για το πετρέλαιο, η διαφορά στην τιμή είναι 1,5 kr. να φέρεις το αμάξι από Ελλάδα θες 1500€ και θα πληρώσεις κάποια λεφτά επιπλέον για τον έλεγχο και την έκδοση πινακίδας.Αξίζει?

Olga Georgakopoulou
    Participant

Ευχαριστώ Αλεξη!
    Εχω φερει το αμαξι εδω και ενα χρονο περιπου και εχει νορβηγοποιηθει πληρως απο τοτε. Τωρα το σκεφτομαι για anti-rust για να επιβιωσει τους χειμωνες 😛

Βασίλης
    Participant

Γεια σας από το Drammen.
    Εγώ έχω φέρει το αυτοκίνητό μου από την Ελλάδα και σε ένα μήνα ολοκληρώνεται ο πρώτος χρόνος που το κυκλοφορώ με ελληνικές πινακίδες στη Νορβηγία. Κάποιοι μου λένε ότι το κυκλοφορώ παράνομα παρότι ακόμα δεν έχει κλείσει ένας χρόνος διότι έχω registering bevis και norsk ID nummer. Είναι σωστό αυτό; Αν ναι τι πρέπει να κάνω;
    Αν όχι, πρέπει να πληρώσω λίγο πάνω από 100.000 kr. σύμφωνα με τους υπολογισμούς μου, πράγμα που είναι αδύνατο. Το θέμα της πώλησής τους όμως εδώ είναι ένα νέο αδιέξοδο. Έχει κανείς κάποια συμβουλή ή παρόμοια εμπειρία;

Lazaros
    Participant

Βασίλη , το καλύτερο που έχεις να κανείς είναι να βρεις ένα γνωστό από Σουηδία να σου δώσει την διεύθυνση του έτσι ώστε να μπορείς να παίρνεις την αλληλογραφία , να πάρεις τηλέφωνο στο σουηδικό συγκοινωνιών , να στείλεις την άδεια κυκλοφορίας μαζί με ένα αντίγραφο του διαβατηρίου σου , να ζητήσεις να σου εκδώσουν σουηδικό προσωπικό νούμερο και με 3000kr έχεις σουηδικες πινακίδες . Βέβαια όσο άντεξεις με το σουηδικό , απλά επειδή δεν δίνει στόχο όσο ένα αυτοκίνητο με ελληνικές πινακίδες . Επίσης θα έχεις και ασφάλιση στο αυτοκίνητο . Αν θες πάλι το πουλάς στην Σουηδία , αλλά εκεί είναι πολύ φθηνά . Προσπάθησε να πάρεις Νορβηγίκο και μην ξεχνάτε το bonus manus από Ελλάδα για να έχετε φθηνότερο ασφάλιστρα .

tsekouras giorgos
    Participant

εμενα απο το τελωνειο μου ειπαν οτι μπορω να κυκλοφορω αυτοκινητο με ξενες πινακιδες μονο τον πρωτο χρονο παραμονης μου εδω, και μονο αν εχω βρει δουλεια. μαλιστα μου ειπαν να εχω στο αυτοκινητο και αντιγραφο του συμβολαιου εργασιας.!!

DIMITRIS
    Participant

Γειά σας απο Ελλάδα! Σκεφτόμαστε αν βρούμε κάποια στιγμή κάποια δουλειά στη Νορβηγία, να έρθουμε με το αυτοκίνητο. Έχουμε δυο μικρά παιδάκια και επειδή θα θέλαμε να πάρουμε αρκετά πράγματα (σημαντικά), πιστεύαμε οτι θα ήταν πιο οικονομικό να πάρουμε το αυτοκίνητό μας, εφόσον θα μπορούμε να πάρουμε τα πράγματά μας, χωρίς να χρειάζεται να ψωνίζουμε εκεί, τουλάχιστον για τον πρώτο καιρό! Αξίζει ή θα μας στοιχίσει πολύ περισσότερο απο το να μεταφερθούμε με το αεροπλάνο? Άν μπορείτε, διαφωτίστε μας!

Σας ευχαριστώ!!!

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 15 total)

You must be logged in to reply to this topic.