Φοιτητές στο NMBU

This topic contains 9 replies, has 5 voices, and was last updated by  Anonymous 2 years, 7 months ago.

Viewing 10 posts - 1 through 10 (of 10 total)
  • Author

Mad Bomber
    Participant

Καλησπέρα Φίλοι και Φίλες,

Εχθές έλαβα e-mail αποδοχής για τις μεταπτυχιακές μου σπουδές απο το NMBU, στο Ας.

Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω εάν υπάρχουν “συμφορουμίτες και συμφορουμίτισσες” που είτε σπουδάζουν εκεί, είτε θα σπουδάσουν στο ερχόμενο ακαδημαϊκό έτος.

Στόχος του “ποστ” είναι η συγκέντρωση πληροφοριών για το Πανεπιστήμιο, την περιοχή του Ας και γενικότερα τις εντυπώσεις από τη ζωή εκεί.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Φιλικά,
    Ευθύμης

Ευθύμη γειά σου από Ελλάδα. Τι έγινε τελικά? Ελπίζω να βρήκες σπίτι. Κι εγώ τώρα αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα και μάλιστα στην ίδια περιοχή το Ας. Πρόκειται να ανέβω στα μέσα Απριλίου για μια ερευνητική δουλειά (post doc) στο NMBU. Εάν μπορείς σε παρακαλώ επικοινώνησε μαζί μου. Η βοήθειά σου μπορεί να είναι πολύτιμη. Το μαιλ μου είναι vetzanakakis@gmail.com. Επίσης εάν υπάρχει κάποιος που μπορεί να βοηθήσει στην εύρεση σπιτιού παρακαλώ να επικοινωνήσει μαζί μου.

Σας χαιρετώ

Βασίλης Τζανακάκης

Mad Bomber
    Participant

Καλησπέρα Βασίλη,

Έχω κάνει αίτηση για δωμάτιο στην εστία του Πανεπιστημίου. Το δωμάτιο θα μου κοστίζει 365 ευρώ το μήνα και είναι στο κτίριο “Pentagon”.

Δεν ξέρω εάν η τιμή είναι καλή, αλλά είναι το φθηνότερο – και σίγουρα είναι πολύ κοντά στο Πανεπιστήμιο.

Ανεβαίνεις για μεταπτυχιακό;

• This reply was modified 4 years, 8 months ago by  Mad Bomber.

Kostas
    Participant

Καλησπέρα σε όλους,
    πρόκειται να ανέβω κι εγώ στο Όσλο στο NMBU για διδακτορικό το Σεπτέμβριο.
    Χαίρομαι που βρίσκω και άλλους που θα είναι εκεί. Αν θέλετε να επικοινωνήσουμε να ανταλλάξουμε πληροφορίες.
    Βασίλη ποιές είναι οι πρώτες εντυπώσεις από το πανεπιστήμιο και από τη ζωή στο Οσλο;
    Αξίζει να μείνεις στο κεντρικά Όσλο ή στο As; Είναι εύκολη η πρόσβαση στο NMBU αν μένεις στο Όσλο;
    Πολλούς χαιρετισμούς,
    Φιλικά,
    Κώστας

Mad Bomber
    Participant

Καλησπέρα φίλε Κώστα,

Πρωτίστως, να σου δώσω τα συγχαρητήριά μου και σου ευχηθώ κάθε επιτυχία!

Στο NMBU έγινα δεκτός για μεταπτυχιακό τον Μάρτιο – μέχρι και δωμάτιο έκλεισα στην εστία του Pentagon που είναι απέναντι από το βασικό κτήριο του Πανεπιστημίου, αλλά τελικά δεν θα πάω. Ο λόγος είναι πως λίγο καιρό μετά, κάπου στα μέσα Απριλίου, έγινα δεκτός και από το UiO – οπότε και έπρεπε να ζυγίσω τα προγράμματα και τα Πανεπιστήμια, και εν τέλη να καταλήξω πως για μένα η πλέον σωστή επιλογή μεταπτυχιακού, ήταν αυτή του UiO. Βέβαια σωστή ή λάθος επιλογή, η ζωή θα την κρίνει…

Όπως και να ‘χει, το μόνο που μπορώ να πω για το NMBU, είναι θετικά λόγια. Δεν υπάρχει άλλο πανεπιστήμιο που να έχει τόσο εξαιρετική εξυπηρέτηση και ανταπόκριση για οποιοδήποτε αίτημα. Γρήγορα σου απαντούν, πάντα ευγενικά και πρόθυμοι να σου δώσουν όσες πληροφορίες θες. Φαίνεται πως υπάρχει ένα “ζεστό” και “οικογενειακό” κλίμα μεταξύ των φοιτητών και των εργαζόμενων του ιδρύματος, γεγονός που το καθιστά ως εξαιρετική επιλογή για έρευνα! Σίγουρα, όταν και εάν (:P) με το καλό τελειώσω το πρόγραμμα του UiO, θα ήθελα και πάλι να κάνω αίτηση είτε για μεταπτυχιακό, είτε για διδακτορικό σε αυτό!

Το NMBU δεν είναι ακριβώς στο Όσλο, τουλάχιστον το 90% των δραστηριοτήτων του γίνονται στο Ας. Μία μικρή κωμόπολη περίπου 15 χιλιάδων κατοίκων που βρίσκεται μισή ώρα Νότια από το Όσλο. Δεν είναι μεγάλο Πανεπιστήμιο, αλλά είναι εξαιρετικά οργανωμένο. Οι εγκαταστάσεις του Ας είναι εξαιρετικές και είτε ολοκαίνουργιες, είτε πρόσφατα ανακαινισμένες! Επιπλέον, είναι σε εξέλιξη μια μεγάλη διαδικασία επέκτασης του ιδρύματος!

Εσύ τώρα θα πρέπει να δεις το που θα γίνονται τα μαθήματά σου, και εάν είναι στο Ας, να ψάξεις για σπίτι ή δωμάτιο σε εστία εκεί.

Ο φίλος Βασίλης με τον οποίο και γίναμε φίλοι στο Facebook από αυτό το φόρουμ, νομίζω πως είναι ήδη εκεί, επίσης για διδακτορικό!

Όπως και να ‘χει, δες τις επιλογές σου, ζήτα πληροφορίες από το Πανεπιστήμιο και ξεκίνα να μαζεύεις χειμωνιάτικα για επάνω! 😀

Και πάλι συγχαρητήρια!

Φιλικά,
    Ευθύμης

ΥΓ – Σε ποιον τομέα θα κάνεις το διδακτορικό σου;

Kostas
    Participant

Ευθύμη, ευχαριστώ πολύ για όλες αυτές τις χρήσιμες πληροφορίες! Να σαι καλά!
    Συγχαρητήρια και σε σένα και καλό ξεκίνημα!
    Κι εγώ έχω πολύ καλή εντύπωση από το πανεπιστήμιο μέχρι στιγμής.
    Το PhD θα είναι στο department του spatial planning και στεγάζεται στο As.
    Σκεφτόμουν όμως να μείνω στο Όσλο και να πηγαίνω με το τρένο στο As. Γιατί στο Αs φαντάζομαι δεν θα χει και πολλά να κάνεις εκτός από το πανεπιστήμιο:) Εσύ έχεις πάει να το επισκεφθείς το NMBU; Αν ναι πως σου φάνηκε η πρόσβαση από το Όσλο;
    Αν θέλεις στείλε μου και το μέιλ σου ή το facebook σου. Ελπίζω να τα πούμε και από κοντά από Σεπτέμβριο στη Νορβηγία!
    Φιλικά,
    Κώστας

Mad Bomber
    Participant

ΟΚ,

Σου έστειλα σε public message το mail μου για να επικοινωνήσουμε!

Mad Bomber
    Participant

θα γράψω και στον Βασίλη που είναι εκεί τώρα να σε κάνει add να μιλήσετε!

Grigoris
    Keymaster

Καλησπέρα φίλε Κώστα,

Έχω σπουδάσει και εγώ στο Ås (προφέρεται Όοος, λίγο μακρύ Οοοο 🙂 ) και μάλιστα ήμουν και πρόεδρος του Intrnational Student Union, δεν θα σου πρότεινα να μένεις Όσλο και να πηγαίνω-έρχεσαι. Είναι πολύ κουραστικό. Προσωπικά είχα και αυτοκίνητο τότε και πάλι ήταν ταλαιπωρία. Είναι πολύ πιο φθηνά να μένεις στο Ås και να έρχεσαι Όσλο όποτε θες για καφέ και βόλτα παρά το αντίθετο.

Anonymous

Καλησπέρα σε όλλους .ειμαι γυναίκα του έλληνα πολίτη .ο άνδρας μου εδώ και τρία χρόνια εργάζεται στην οσλο ως υδραυλικός .η κόρη μου τελειώνει λύκειο σε δυο χρόνια .μηπως μπορείτε να με συμβουλεύετε όσον αφορά τη διαδικασία εισαγωγής στο πανεπηστιμιο της Νορβηγίας;με συγχωρείτε για τα λάθη εκ των προτέρων ειμαι Ρωσίδα κατά την καταγωγή .

Viewing 10 posts - 1 through 10 (of 10 total)

You must be logged in to reply to this topic.