ΥΠΟΔΟΧΗ ΚΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΝΕΟΑΦΙΧΘΕΝΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ

Home Forums About Norway ΥΠΟΔΟΧΗ ΚΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΝΕΟΑΦΙΧΘΕΝΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ

This topic contains 4 replies, has 2 voices, and was last updated by Profile photo of Kiriaki Papadopoulou Samuelsen Kiriaki Papadopoulou Samuelsen 2 years, 6 months ago.

Viewing 5 posts - 1 through 5 (of 5 total)
  • Author

ΑΠΟ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 31 ΜΑΪΟΥ 2013 ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΑΠΟ ΩΡΑ 18.00 – 20.00 ΘΑ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΕΝΤΕΥΚΤΗΡΙΟ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΗΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ ΝΟΡΒΗΓΙΑΣ ΕΘΕΛΟΝΤΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΑΦΙΛΟΚΕΡΔΩΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΕ ΝΕΟΑΦΙΧΘΕΝΤΕΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΘΕΜΑΤΑ ΟΠΩΣ:
    ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΣΤΗ ΝΟΡΒΗΓΙΑ, ΣΥΝΤΑΞΗ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟΥ ΚΑΙ ΑΙΤΗΣΕΩΝ ΓΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑ, ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ, Κ.ΛΠ.
    ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ: THOR OLSENS GATE 9, 0177 OSLO
    ΤΟ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ
    http://www.greskorthodokskirke.no/index.html

Profile photo of Pipilis
    Pipilis
    Participant

Γεια σας και σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια που δίνεται και από εδώ, σε όσους σας την ζητήσουν.
    Εγώ είμαι στην Ελλάδα, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω για μια γνωστή μου που βρίσκεται στην Νορβηγία εδώ και μια εβδομάδα, εάν η ημέρα και οι ώρες της ενημέρωσης που γράφετε πιο πάνω, ισχύουν. Μέχρι στιγμής δεν μπόρεσε να βρει κάποια άκρη για το πώς μπορεί να βρει εργασία και δυστυχώς 2 φορές που έχει πάει να ρωτήσει στο nav, έχει πάρει 2 εντελώς αντίθετες απαντήσεις για την ίδια ερώτηση που τους έκανε.
    Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σας
    Βασίλης

Ναι, ισχύει η παραπάνω ανακοίνωση. Είναι ευπρόσδεκτη να έρθει στην Ελληνική Ορθόδοξη Κοινότητα Νορβηγίας η οποία στεγάζεται στο ισόγειο του ελληνορθόδοξου ναού του Όσλο, Thor Olsens gate 9. Κάθε Παρασκευή ώρα 18.00 – 20.00.

Profile photo of Pipilis
    Pipilis
    Participant

Κυρία Κυριακή γεια σας.
    Βλέπω εδώ στο forum ότι έχετε βοηθήσει πολύ κόσμο, όπως άλλωστε και εμένα σε ότι σας ρωτάμε και σας αξίζει ένα μεγάλο μπράβο και ευχαριστώ.
    Όπως σας είπα, η γνωστή μου, επειδή δεν μένει στο Oslo αλλά προς τα νότια, θα προσπαθήσει να έλθει αυτήν την Παρασκευή στην διεύθυνση που δίνετε ποιο πάνω και την ώρα που λέτε.
    Επειδή έχει αρχίσει να απογοητεύεται, από το αποτέλεσμα των επαφών που έχει με το nav και το γραφείο της εφορίας όπως και με το γραφείο μιας εταιρείας εύρεσης εργασίας, ίσως θα μπορούσατε να μου πείτε μια σειρά για το πώς πρέπει κανείς να περάσει από όλους αυτούς.
    Ρωτώντας στο nav της είπανε ότι πρέπει να βάλει το βιογραφικό της μέσα στην ιστοσελίδα του, ώστε να έχει κάποιες προτάσεις για εργασία. Όμως θα πρέπει να έχει ένα αριθμό της είπαν για να μπορέσει να κάνει αυτήν την καταχώρηση, που θα το πάρει από το γραφείο της εφορίας – skatte kontoret- αν το γράφω σωστά. Εκεί όμως της είπαν ότι για να της δώσουν αυτό το νούμερο, θα πρέπει να έχει βρει δουλειά! Της είπανε ότι θα πρέπει να πάει και στην αστυνομία για να δηλώσει και κάποια άλλα στοιχεία όπως και έκανε. Όταν ξαναρώτησε στο nav της απαντήσανε πάλι ότι χωρίς αυτό το νούμερο δεν μπορεί να προχωρήσει!
    Κάπου ή δεν καταλαβαίνει σωστά ή αυτούς που ρωτάει δεν της εξηγούν τι πράγματι πρέπει να κάνει.
    Επειδή μιλάει αγγλικά άριστα και έχει μάθει και αρκετά την νορβηγική γλώσσα, νομίζει ότι κάνει εκείνη κάτι στραβά και πιστεύω ότι η βοήθειά σας στα διαδικαστικά αυτά θέματα, θα την αποτρέψει να το βάλει κάτω.
    Ευχαριστώ και πάλι πάρα πολύ
    Βασίλης από Αθήνα

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια, αλλά θα σας παρακαλέσω να μην απευθύνετε προσωπικά μηνύματα προς ένα συγκεκριμένο πρόσωπο στο φόρουμ. Έχετε μεγαλύτερη πιθανότητα να απαντήσει κάποιος αν δεν ονομάσετε κάποιο άτομο. Εξ άλλου εγώ ούτε διαχειριστής είμαι, ούτε έχω καμικά τυπική ευθύνη να απαντώ εδώ, το κάνω εντελώς εθελοντικά.
    Το πρόβλημα της φίλης σας και του καθενός δεν είναι διαδικαστικό, είναι ουσιαστικό, δηλαδή να βρει δουλειά. Σαφώς το ΝΑV μπορεί να της δώσει τον προσωρινό αριθμό κοινωνικής ασφάλισης στη βάση του ότι προέρχεται από τον Ευρωπαϊκό Οικονομικό Χώρο και αναζητά εργασία στη Νορβηγία. Προφανώς όμως επαφίεται στην κρίση του υπαλλήλου. Έχουμε ακούσει για ανθρώπους που πήγαν στο NAV και πήραν αυτό το νούμερο. Άλλοι πάλι όπως η φίλη σας δεν το πήραν. ΄Ισως και να οφείλεται στο ότι τα τελευταία 4 χρόνια η Νορβηγία κατακλύζεται από οικονομικούς μετανάστες από την Ευρωπαϊκή ΄Ενωση και οι αρχές έχουν αρχίσει και γίνονται λίγο πιο διστακτικές με το να χορηγούν προσωρινά νούμερα κοινωνικής ασφάλισης σε πάρα πολλούς ανθρώπους οι οποίοι δεν είναι σίγουρο ότι θα τα καταφέρουν να μείνουν στη Νορβηγία.

Η Οικονομική Εφορία το δίνει μόνον αν πάει κανείς εκεί με σύμβαση εργασίας.

Τι μπορεί να κάνει η φίλη σας; Να ψάχνει για δουλειά, να απαντά σε αγγελίες που βλέπει, να χτυπάει πόρτες, δηλαδή να έρχεται η ίδια σε επαφή με διάφορες επιχειρήσεις, ακόμα κι αν δεν έχει δημοσιευτεί αγγελία. Οι περισσότερες κενές θέσεις στις ιδιωτικές επιχειρήσεις δεν αναγγέλονται, καλύπτονται μέσω γνωστών.
    Η κοινωνική δικτύωση είναι πολύ χρήσιμη στη Νορβηγία, αλλά φυσικά είναι δύσκολη για κάποιον που μόλις ήρθε.
    Ας βάλει το βιογραφικό της και στο linkedin.com
    Ακόμα κι αν το πάρει αυτό το νούμερο, δεν είναι κανένας μαγικός αριθμός, δεν θα βρει δουλειά επειδή θα έχει αυτό το νούμερο, ούτε είναι σίγουρο ότι θα σπεύσουν οι εργοδότες να της προτείνουν εργασία επειδή θα έχει βάλει το βιογραφικό της στο NAV. Ο συναγωνισμός είναι τεράστιος, όχι μόνον με τους Νορβηγούς, αλλά με όλους όσους έχουν έρθει από άλλες χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης και ψάχνουν δουλειά.
    Τα γραφεία εργασίας που λέτε, δεν είναι γραφεία που βρίσκουν σε κάποιον εργασία, είναι γραφεία στελέχωσης, δηλαδή προσλαμβάνουν κάποιον και στη συνέχεια τον “νοικιάζουν” σε κάποια επιχείρηση. Υπάρχουν πάμπολλα τέτοια γραφεία, ας προσπαθήσει να βρει κάποιο που δεν απαιτεί το D-nummer.
    Ας γράψει βιογραφικό στα νορβηγικά, με νορβηγική διεύθυνση και κινητό και ας αρχίσει να ξοδεύει το χρόνο της στέλνοντας πολύ προσεγμένες και καλογραμμένες αιτήσεις για δουλειές και όχι πηγαίνοντας από δημόσιο γραφείο σε δημόσιο γραφείο.
    Αλλά όλα αυτά έχουν απαντηθεί επανειλημένα. Διαβάστε παλαιότερες απαντήσεις στο φόρουμ και δείτε όλες τις άλλες οδηγίες και πληροφορίες σε αυτόν τον ιστότοπο.
    Θέλει υπομονή το να βρει κανείς δουλειά στη Νορβηγία, δεν είναι κάτι που γίνεται μέσα σε λίγες εβδομάδες. Για να έχει κανείς κάποια ρεαλιστική προσδοκία να βρει κάτι, θα πρέπει να έρθει προετοιμασμένος να αντέξει τουλάχιστον 6 μήνες εδώ χωρίς δουλειά, σε πολλές περιπτώσεις και πολύ μεγαλύτερο διάστημα.
    Της εύχομαι καλή τύχη.

Viewing 5 posts - 1 through 5 (of 5 total)

You must be logged in to reply to this topic.