συναλλαγμα

This topic contains 8 replies, has 4 voices, and was last updated by  Giota Tomara 4 years, 10 months ago.

Viewing 9 posts - 1 through 9 (of 9 total)
  • Author

Giota Tomara
    Participant

Καλησπερα . Στις 7 Νοεμβριου- εβγαλα εισητηριο- ερχομαι Οσλο για μονιμα αλλα για αρχη δε ξερω ποσο καιρο θα μεινω.Πανω κατω 2 μηνες.
    Η ερωτηση μου ειναι ποσα λεφτα περιπου πρεπει να κανω συναλλαγμα -δεν θα φιλοξενηθω.
    Επισης ειναι καλυτερο να κανω συναλλαγμα στη Ελλαδα απο την Τραπεζα Ελλαδος ή στην Νορβγηγια ?Θελω να αποφυγω τις συναλλαγες
    στα eurochange στα αεροδρομια. Μπορω να ανοιξω λογαριασμο σε τραπεζα της Νορβηγιας ? Δεν ειναι δυνατον να κουβαλαω τα λεφτα μαζι μου..Πρεπει να εχω recidence permit για να ανοιξω λογαριασμο?

Ευχαριστω εκ των προτερων

Hellen
    Participant

Βγαλε καλυτερα μια debit καρτα εδω στη τραπεζα οπου εχεις τα χρηματα σου(στην κανουν ευκολα αυτη σ αντιθεση με τι cretid card) γιατι χρησιμοποιουν πολύ εκει τις κάρτες ακόμη και στα ψιλικατζιδικα τους ας πουμε

• This reply was modified 4 years, 10 months ago by  Hellen.

tsekouras giorgos
    Participant

μονο φροντισε η καρτα να ειναι visa.

Grigoris
    Keymaster

Ναι θα χρειαστεί person nr. για να ανοίξεις λογαριασμό στην τράπεζα στην Νορβηγία. Μην παρεις πολλά μετρητά μαζί σου. Χρεωστική κάρτα να έχεις, την Visa Electron που ειναι δωρεαν. Παλιά κόστιζε 5 ευρώ για να βγάλεις λεφτά απο μινι μπανκ.

Giota Tomara
    Participant

H ΧΡΕΩΣΤΙΚΗ ΚΑΡΤΑ Της εθνικης που εχω και ειναι μισθοδοσιας δεν κανει? δεν θα χρεωνομαι πολυ οταν κανω αναληψη ή αγορές ? Να ρωτησω καλύτερα την Εθνικη τραπεζα? Πιστωτικη δε βγαζω με τιποτα .

tsekouras giorgos
    Participant

οχι πιστωτικη.!! η χρεωστικη φτανει να ειναι visa.

Giota Tomara
    Participant

Κ ΑΠΕΥθειας γινεται η μετατοπη του νομισματος ?Χρεωνομαι πολυ?συγγνωμη που ρωταω αλλα συναλλαγες δεν εχω κανει ποτε με καρτα οταν ειμαι εξωτερικο απο Ελλαδα .

tsekouras giorgos
    Participant

η χρεωση νομιζω ειναι η ιδια με την μετατροπη συνναλαγματος. μπορεις να πας μολις ερθεις εδω σε μια τραπεζα και να βγαλεις χρηματα με την καρτα σου. εχεις μια χρεωση πλαφον για την αναληψη και μετα ισχυει η ισοτιμια nok – euro.

Giota Tomara
    Participant

ok to piasa ..eyxaristo poly ! tha rotiso k tin trapeza.

Viewing 9 posts - 1 through 9 (of 9 total)

You must be logged in to reply to this topic.