Πόσα λεφτά θα πρέπει να πάρω μαζί μου για να μετακομίσω στη Νορβηγία?

Home Forums About Norway Πόσα λεφτά θα πρέπει να πάρω μαζί μου για να μετακομίσω στη Νορβηγία?

This topic contains 13 replies, has 10 voices, and was last updated by  Eleni Fotiadou 6 years, 2 months ago.

Viewing 14 posts - 1 through 14 (of 14 total)
  • Author

george
    Participant

θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις.

ποσα χρηματα πρεπει να εχω περιπου ετσι οστε να μπορεσω αν ερθω στην νορβηγια και τη πρεπει να κανω για να ερθω στην νορβηγια!!!

αν ξερει καποιος στην θεσσαλονικη να μπορεσει να μας κανει καποια φραντιστιρια προσοπικα (ειμαστε 4 ατομα που θελουμε αν μαθουμε τα νορβιγικα) και να μπορεσουεμ αν μαθουμε τα νορβιγικα

αν μπορουεμ με καποιον αν εχω και μια τηλεφωνικη επικοινονια θα ηταν καλητερα

αν θελει καποιος να με στειλει το τηλ στο email ετσι ωστε να μπορεσουμε να μιλισουμε καλιτερα

ευχαριστω πολυ

γιωργος κοτανιδις
    kotanidisgeroge@gmail.com

• This topic was modified 6 years, 2 months ago by  Grigoris.

Γειά και χαρά σου, Γιωργο. Το πόσα χρήματα πρέπει να έχεις μαζί σου εξαρτάται από πολλά πράγματα. 1ον εάν έρχεσαι μόνος η με οικογένεια, 2ον εάν νοικιασεις σπίτι η αν φιλοξενηθείς από κάποιον, και 3ον και κυριότερο εάν έχεις ιδη κλείσει κάποιες συνεντεύξεις για εργασία η εάν έχεις κάνει έρευνα πιο πριν για δουλεια. Στην καλύτερη των περιπτώσεων δηλ. Εάν φιλοξενηθείς και ποιασεις και δουλειά από την πρώτη μέρα, και ερθεις και μοναχός σου η γνώμη μου είναι ότι για τα πρώτα έξοδα θα πρέπει να έχεις 4000 με 5000 ευρώ. Εαν δεν γνωρίζεις καλά Αγγλικά και δεν έχεις κάποιον εδώ, πολύ δύσκολα θα έλεγα έως αδύνατο να συννενοηθης. Βέβαια το κλειδί για πολλά θέματα εδώ στην Νορβηγία είναι γλώσσα. Εάν ξέρεις νορβηγικά όλα θα είναι πιο εύκολα σε σχέση με κάποιον που δεν ξέρει την γλώσσα. Το e-mail μου είναι sakisxynos@yahoo.com
    Ελπίζω να σε βοήθησα. Στην διάθεση σου για οποία πληροφορία μπορω να σου προσφέρω. Σάκης Ξυνος.

tereza testempasis
    Participant

Για σου Γιώργο,

αυτά που γράφει παραπάνω ο Σακης είναι σωστά.
    Για τηλέφωνα Νορβηγικής γλώσσας θα σου δώσω τηλέφωνο κάποιας Αγγελικής που διδάσκει σε φροντιστήριο και ιδιαίτερα.
    Θα μάθω το βράδυ απο μία φίλη μου που κάνει εδώ και ένα χρόνο στο φροντιστήριο αυτό.
    Τυχαίνω να την ξέρω την Αγγελική, είναι πολύ καλή. Εκτός απο φροντιστήριο, κανονίζει να βρεθείτε όλοι για καφέ μαζι για να μοιραστείτε απόψεις και συμβουλές για Νορβηγία. Εχει ζήσει πολλά χρονια Νορβγηγία και μπορει να σου δώσει και απαντήσεις.
    Φιλικά Τερέζα

Marianna
    Participant

Γειά σας παιδιά, με λένε Μαριάννα και τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι κι κοιτάζω το ενδεχόμενο να ανέβω στη Νορβηγία για δουλειά. Αν κανονίσετε κάποια συνάντηση με την Αγγελική που λέει η Τερέζα, θα ήθελα πολύ να έρθω και να συζητήσουμε όλοι οι ‘ενδιαφερόμενοι’ κάποια πράγματα.
    Φιλικά Μαριάννα

tereza testempasis
    Participant

Για σου Μαριάννα,
    θα το δημοσιεύσω το τηλέφωνο το πρωί,δέν βρίσκω τώρα το τηλέφωνο της. Αυριο το πρωί θα το μάθω σίγουρα.

Φιλικά Τερέζα.

Marianna
    Participant

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση!
    Καλή συνέχεια, Μαριάννα

George
    Participant

Χαιρετώ και εγώ την παρέα. Μάλλον θα είμαι Νορβηγία από το Φθινόπωρο οπότε κάποια μαθήματα Νορβηγικών θα ήταν καλά. Είμαι και εγώ Θεσσαλονίκη. Γιώργος.

Η Κ. Κική ήταν η δασκάλα της γυναίκας μου στην Θεσσαλονίκη….εζησε 20 χρονια στην Νορβηγία και ξέρει να σας μεταδόσει πολλά για την κουλτούρα των Νορβηγών.

tereza testempasis
    Participant

Kαλημέρα παιδιά,

εδώ είναι το τηλέφωνο της Αγγελικής: 6973745005. Μμορείτε να χρησημοιποιήσετε το όνομα μου, η Τερέζα του Γιώργου με τα έπιπλα, να σας κάνει μια καλύττερη τιμή.
    Εχει ζήσει πολλά χρόνια Νορβηγία και εκτός απο τα μαθήματα γίνονται συγκεντρώσεις για καφέ , για να συζητάτε ομαδικά για Νορβηγία.

φιλιά σε όλους και καλή επιτυχία.

katsoyan
    Participant

Kalimera se olous tous thessalonikeis! Edw Thessalonikios tou Tromsø!

Anonymous

Kalispera se olous tous ellines tin Norvigias skeftomai kai egw auton ton kairo na anevainw pros tin Norvigia dioti ta pragmata stin ellada einai para poli asxima diavaza parapano ta topic pou exete valei kai einai polu xrisima alla psiloapogoiteutika sto thema oti xreiazesai gurw sta 4000-5000 eurw gia na ta katafereis… to kako einai pws autin tin stigmi dn mporeis na mazepseis oute 2000 eurw stin elllada me ta simerina dedomena poso allo 4000-5000

oso gia ta agglika milaw aptaista alla sta norvigika polu liges lekseis an kai tha kanw taxyrithma gia na exw ena epipleon + otan tha anevw euelpistw pws tha me voithisoun ekei oi ellines omogeneis mou na kataferw na entaxthw kai egw se autin tin poli omorfi koinotita auta apo emena tha kratisoume epafi dioti tha ithela na sulleksw oses perrisoteres plirofories mporw

nektarios
    Participant

kopelia ego eimai apo kriti kai thelo na pao norvigia.ksero agglika alla oxi kai teleia kai thelo na psakso na vro doulia den exo gnostous stin norbigia kai den exo kai 4 me 5 xiliades evroo pou lete.ama pao norvigia poso diskolo einai na  vro doulia ekei esto kai piata na pleno???kai ti xartia xreiazomai gia na meino kiolas.opoios kserei as mou apantisei efxaristo poli

Δεν μπορεί να απαντήσει κανείς με σιγουριά για το πόσο δύσκολο είναι να βρεις δουλειά, κάποιοι βρίσκουν, κάποιοι όχι.

Απαραίτητα χαρτιά για τη μετανάστευση στη Νορβηγία

ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ

Μπορείτε να ταξιδέψετε στη Νορβηγία μόνο με την ταυτότητά σας, αλλά για να μείνετε μόνιμα και να πάρετε άδεια παραμονής, θα πρέπει να έχετε διαβατήριο. Φροντίστε λοιπόν να έρθετε εδώ με διαβατήριο. Επίσης χωρίς διαβατήριο δεν μπορείτε να ανοίξετε τραπεζικό λογαριασμό ούτε να καταχωρηθείτε στο νορβηγικό ληξιαρχείο.

ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ

Εάν έρθετε στη Νορβηγία με το σύζυγο ή τη σύζυγό σας, πρέπει να έχετε μαζί σας και ληξιαρχική πράξη γάμου. Αυτό το έγγραφο πρέπει να φέρει τη σφραγίδα Apostille της Σύμβασης της Χάγης για να γίνει αποδεκτό από τις νορβηγικές αρχές. Τη σφραγίδα αυτή θα την πάρετε στην Ελλάδα από την περιφέρεια (την Αποκεντρωμένη Διοίκηση) στην οποία ανήκει ο δήμος που εξέδωσε το έγγραφο. Δεν μπορείτε να την πάρετε από την Πρεσβεία της Ελλάδας στη Νορβηγία.

Δείτε εδώ για την Αττική: http://www.apdattikis.gov.gr/citizen/Pages/Hagueseal.aspx

ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΠΟΥ ΣΥΖΟΥΝ

Αν συζείτε με κάποιον τα τελευταία 2 χρόνια και θέλετε ο ένας από τους δύο να πάρει άδεια παραμονής στη βάση της οικογενειακής επανένωσης, επειδή μόνον ο ένας έχει βρει δουλειά, θα πρέπει να μπορείτε να αποδείξετε ότι συζούσατε στην  Ελλάδα τα τελευταία 2 χρόνια. Αποδεικτικά στοιχεία θεωρούνται π.χ. συμβόλαιο ενοικίου όπου αναφέρονται και τα δύο ονόματα.

ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΜΕ ΠΑΙΔΙΑ

Για τα παιδιά χρειάζεται να φέρετε εκτός από διαβατήριο και πιστοποιητικό γέννησης για το κάθε παιδί. Και αυτό πρέπει να φέρει τη σφραγίδα Apostille (δείτε λεπτομέρειες παραπάνω).

ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

΄Οσοι είστε ασφαλισμένοι στην Ελλάδα καλό είναι να εφοδιαστείτε από το αρμόδιο ταμείο ασφάλισης (ΙΚΑ, ΟΓΑ, ΟΑΕΕ κ.λ.π.) με το κοινοτικό έντυπο Ε 111, πριν φύγετε από την Ελλάδα, για να έχετε περίθαλψη στη Νορβηγία το διάστημα που θα ψάχνετε δουλειά σε περίπτωση που συμβεί κάποιο έκτακτο περιστατικό.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Η κάλυψη δεν ισχύει για χρόνιες παθήσεις.

΄Οταν βρείτε δουλειά στη Νορβηγία, θα έχετε πλέον ασφάλιση εδώ.

ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ

“Ε301”

Αν δικαιούστε επίδομα ανεργίας στην Ελλάδα και επιθυμείτε να λαμβάνετε το επίδομα ανεργίας στη Νορβηγία, θα πρέπει να φέρετε το κοινοτικό έντυπο Ε301, συμπληρωμένο από τον Ο.Α.Ε.Δ.

Στο έντυπο αυτό θα πρέπει να έχουν συμπληρωθεί τα σημεία 3-1 και 4.1, ενδεχομένως 4.2

(Για τη βεβαίωση των περιόδων που μπορούν να ληφθούν υπόψη για τη χορήγηση παροχών ανεργίας, απαιτείται η προσκόμιση του εγγράφου Ε 301, το οποίο εκδίδεται από τον αρμόδιο για θέματα ανεργίας της χώρας προέλευσης, και βεβαιώνει ότι ο άνεργος ήταν προγενέστερα ασφαλισμένος).

ΓΙΑ ΣΥΝΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΧΡΟΝΟΥ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ

Απαιτείται το κοινοτικό έντυπο “Ε104”

Eleni Fotiadou
    Participant

I’ m interesting too about moving to Norway so Thanks all of you very much for the details generally.There were very helpful .

Viewing 14 posts - 1 through 14 (of 14 total)

You must be logged in to reply to this topic.