Πρώτες εντυπώσεις στη Νορβηγία……

Home Forums About Norway Πρώτες εντυπώσεις στη Νορβηγία……

This topic contains 9 replies, has 7 voices, and was last updated by Profile photo of marios karagiannopoulos marios karagiannopoulos 3 years, 6 months ago.

Viewing 10 posts - 1 through 10 (of 10 total)
  • Author

Καλησπέρα σε όλους!!!! 🙂

Μόλις γράφτηκα στο site σας αν και σας το έχω ανακαλύψει εδώ και πολύ καιρό. Τον τελευταίο χρόνο διάβαζα όλα τα topic και προσπαθούσα να πάρω όσες πιο πολλές πληροφορίες μπορούσα σχετικά με το θέμα “Μετανάστευση στη Νορβηγία”. Κάναμε ότι θεωρούσαμε απαραίτητο μαζί με το σύζυγο μου (χαρτιά, ποινικά μητρώα, χρήματα κτλ) και πήραμε την μεγάλη απόφαση να έρθουμε Νορβηγία. Για καλή μας τύχη είχαμε γνωρίσει πριν 2 χρόνια τυχαία μια Νορβηγίδα που είχε έρθει για ολιγοήμερες διακοπές στην Ελλάδα και μας έκανε την πρόταση να μας φιλοξενήσει σπίτι της. Έτσι φτάσαμε την περασμένη Παρασκευή στο Kristiansand…. Άλλη χώρα, άλλο κλίμα, άλλοι άνθρωποι, άλλοι γλώσσα…. Μετά το πρώτο σοκ, ανακαλύπτουμε πως 17/5 είναι εθνική αργία και όλα είναι κλειστά… Οπότε λέμε από Δευτέρα ξεκινάμε εντατικά!

Πρώτη εμπειρία, μπαίνουμε στο NAV και ρωτάμε σε ποιο γραφείο είναι ο/η υπεύθυνος/η του EURES (που στο site αναφέρει πως μιλάει ΑΓΓΛΙΚΑ και Νορβηγικά) πρέπει να απευθυνθούμε σχετικά με πληροφορίες για δουλειές κτλ, μας λένε το γραφείο, μπαίνουμε με ένα χαμόγελο και αναφέρουμε για ποιό λόγο ήρθαμε κτλ. Η “κυρία” μας κοίταξε με ένα υποτιμητικό ύφος μιλώντας από τις 10 λέξεις τις 6 στα Νορβηγικά λέγοντας μας πως ο NAV δεν σας βρίσκει δουλειά, πώς πρέπει να καταχωρηθείτε (register) μόνοι μας στους υπολογιστές που βρίσκονται απ’έξω και εφόσον δεν μιλάμε τη γλώσσα δεν έχουμε πιθανότητες. Της απαντώ πως είμαστε διατεθιμένοι να μάθουμε τη γλώσσα και να ξεκινήσουμε μαθήματα, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας! Το θέμα μας είναι πως ζητάμε γενικές πληροφορίες για νεοαφιχθέντες πολίτες από την Ε.Ε. (και πως δεν είμαςτε μετανάςτες με την έννοια που εκείνη μας αντιμετώπιςε!!!). Μας είπε λοιπόν πως μπείτε στο site του NAV και θα βρείτε ότι πληροφορίες χρειάζεστε! Φεύγουμε με μισή καρδιά και μιας και δίπλα είναι το αστυνομικό τμήμα λέω ας μπούμε να πάρουμε πληροφορίες για το d-number.

Εμπειρία δεύτερη: Ανεβαίνουμε λοιπόν στο γραφείο πληροφοριών και βλέπω την πόρτα κλειστή. Επειδή δεν έγραφε καμιά επιγραφή αγγλικά, είπα να ρωτήσω μια άλλη κυρία αν αυτό είναι το σωστό γραφείο για να μην περιμένουμε άδικα! Ρωτάω λοιπόν πολύ ευγενικά στα αγγλικά αν είναι αυτό το σωστό γραφείο για πληροφορίες και η “κυρία” χωρίς καν να απαντήσει μας κλείνει το γυάλινο τζάμι στα μούτρα και μας δείχνει με το δάχτυλο της ένα χαρτί που αναφέρει πως οι υπηρεσίες για τους μετανάστες είναι στο γραφείο τάδε και πως πρέπει να έχετε μαζί σας διαβατήριο και visa σε ισχύ. Εκεί ήταν που έγινε έξω φρενών μετά το κλείσιμο του τζαμιού με τη μούρη μου και φεύγω έξω σαν τρελή!!! Ο καλός μου ο σύζυγος προσπαθεί να με ηρεμήσει λέγοντας μου πως ας κάνουμε προσπάθεια μόνοι μας, αφήνοντας τα βιογραφικά μας σε ότι ξενοδοχείο και εστιατόριο βρίσκουμε στο δρόμο μας. Σφίγγω τα δόντια και λέω εντάξει, μην απογοητεύεσαι.. Και ξεκινάμε!

Άφησα τουλάχιστον 20 βιογραφικά μέσα σε 2 ώρες σε ότι ξενοδοχείο και εστιατόριο βρήκα μπροστά μου, με πάντα την ίδια απάντηση: Sorry, δεν χρειαζόμαστε κάποιο άτομο αυτή τη στιγμή και μπλα-μπλα-μπλα… Αφού αρχίζω και απογοητεύομαι βρίσκω ένα τελευταίο ξενοδοχείο και λέω ας αφήσω ένα ακόμα βιογραφικό, δεν έχω να χάσω κάτι, ξεκινάω τα γνωστά κτλ και η απάντηση που μου έδωσε ο “κύριος” ήταν πως δεν προσλαμβάνουμε άτομα που δεν μιλάνε Νορβηγικά!!! Λέω οκ ευχαριστώ και εκεί που ετοιμάζομαι να φύγω μου λέει το θέλεις το βιογραφικό σου, γιατί σε εμένα ούτως ή άλλως είναι άχρηστο και θα το πετάξω!!!!

Οπότε μετά απ’όλα αυτά την πρώτη μου μέρα στην Νορβηγία αναρωτιέμαι; Να μείνω ή να φύγω; Οι Νορβηγοί είναι ρατσιστές ή είναι ιδέα μου; Μπορεί κάποιος να μου αναφέρει τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω σχετικά με το να βρω δουλειά; Δεν εννοώ να πάω στο NAV να τους πω ότι ψάχνω δουλειά και αυτοί να μου βρουν, αλλά πρώτα πρέπει να γραφτώ στο σύστημα του NAV ή/και στην αστυνομία για να ξέρουν ότι ήρθα για να μείνω για πάνω από τρεις μήνες, ότι ψάχνω για δουλειά κτλ;

Και εγώ και ο σύζυγος μου έχουμε πτυχία, εγώ Τ.Ε.Ι και εκείνος Πανεπιστημίου εγώ μιλάω άπταιστα αγγλικά, γαλλικά (σε βασικό επίπεδο) και ο σύζυγος μου αγγλικά. Απ’ότι καταλάβατε ψάχνουμε για οποιαδήποτε δουλειά… Αλλά έχω απελπιστεί τόσο πολύ μετά τα σημερινά… Κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη!!!

Χίλια συγνώμη που σας κούρασα…

Φιλικά,

Μαριάννα

• This topic was modified 3 years, 8 months ago by Profile photo of Grigoris Grigoris.
    Profile photo of crisa
    crisa
    Participant

Καλημέρα Μαριαννα, αν θες δώσε μου το σκαιπ σου να σου εξηγήσω κάποια πράγματα- αυτά που τελος πάντων εγώ γνωρίζω για το πως λειτουργεί η σελίδα του nav . Πρέπει να εχεις τη σελίδα ανοικτή κ να μιλάμε παράλληλα γι αυτο ειναι λιγο δύσκολο να τα γράψω εδώ. Βέβαια δεν θυμάμαι αν επιτρέπεται η “εσωτερική επικοινωνία” των μελών. Αν επιτρέπεται ευχαρίστως μια μέρα να τα πούμε κ να σου εξηγήσω αυτά που γνωρίζω εγώ.

Καταρχάς θα σου έλεγα να ψάξετε στο Όσλο καθώς υπάρχουν πιο πολλές δουλειές κατα τη γνώμη μου.Εγώ βρήκα δουλειά πρίν καμία βδομάδα και ακόμα είμαι στην διαδικασία του τρεξίματος.Αλλά μην τα παρατάτε όλο και κάτι θα βρεθεί. 🙂

Καλησπέρα!!!! 🙂 Ας μας ενημερώσει κάποιος admin αν επιτρέπεται η “εσωτερική” επικοινωνία μέσω μελών και πολύ ευχαρίστως να τα πούμε και μέσω skype!

Profile photo of Paris Chronakis
    Paris Chronakis
    Participant

Επειδή δεν βλέπω καποιον αλλο να εχει γραψει σχετικα με πληροφοριες θα το επιχειρησω εγω και ας με συγχωρεσουν οι παλιοι αν γραψω καμμιά μπούρδα.

Σε ευτόν τον κόσμο και πόσο μάλλον στην Νορβηγία που θέλω να πιστεύω πως είναι αξιοκρατικό κράτος, ό,τι δίνεις παίρνεις. Αν ήσουν μετανάστης στην Ελλάδα και πήγαινες στον ΟΑΕΔ και τους έλεγες “hello I don’t speak Greek but I am seeking for a job here in Greece” τι απάντηση θα περίμενες να έπαιρνες? Το NAV θα σε βοηθήσει αν τους αποδείξεις πως προσφέρεις στο Νορβηγικό κράτος. Πώς? Με την άμεση φορολογία. Αν δουν ότι έχεις δουλειά και φορολογείσαι τότε θα έχεις βοήθεια από το NAV. Θα μου πεις τώρα, κάτσε ρε φίλε γιαυτό δεν ήρθαμε στο NAV, για να βρούμε δουλεια!? Νομίζω πως εδώ υπάρχει μια παρεξήγηση σχετικα με τι υπηρεσιες προσφερει το NAV. Για αυτούς που δεν έχουν στην Νορβηγια ακόμα δουλειά και δεν έχουν φορολογηθεί ακόμα δεν υπάρχει καμμία βοήθεια. Και πολύ λογικό εξάλλου μου ακούγεται. Από που και ως που να δινει δουλειες μια δημοσια υπηρεσια ετσι αβέρτα σε όποιον έρχεται Νορβηγία?
    Όσο αναφορά τα Νορβηγικά σου. Επειδή λες ότι ψάχνεις δουλειά πάνω σε εστιάτορια κτλ., κατά την άποψή μου το πόσο καλά Νορβηγικά χρειάζεται να ξέρεις εξαρτάται από τι δουλειά πας να βρεις. Αν πας να ψάξεις για δουλειά ακόμα και για λάντζα οι πιθανότητες να βρεις δουλεια χωρίς Νορβηγικά για μένα είναι μηδαμινές. Άσε που στα περισσότερα εστιατόρια και εδεικά μέσα στις κουζίνες δεν ξέρουν καν Αγγλικά οι περισσότεροι. Εσύ αν είχες σουβλατζίδικο στην ελλάδα θα έπαιρνες έναν αλλοδαπό αν δεν μιλούσε Ελληνικά? Και αντε πες εσύ ξέρεις Αγγλικα και εισαι φιλοψυχη, πόσα αφεντικά ξέρουν και Αγγλικά και θέλουν να σε πάρουν? Εν συντομία αν θες να βρεις δουλειά πάνω σε εστιατόρια θα έπρεπε να είχες μάθει κάποια Νορβηγικά απτην Ελλάδα. Δουλειές στις οποίες μπορούν να σε πάρουν μόνο με Αγγλικά πιστεύω είναι μόνο τα τεχνικά επαγγέλματα όπου και εκεί θα πρέπει να αποδείξεις ότι το “κατέχεις”, ή καποιο επάγγελμα που έχει ζήτηση και δεν εχει να κανει με δημοσιες σχέσεις, πχ.νταλικέρης.
    Τι μπορείς να κάνεις από κει και πέρα? Αν αρχίσεις να ψάχνεις δουλειές για σερβιτόρα κτλ. μέσω FINN.no και άλλες αγγελίες -κατα την ταπεινη μου άποψη- οι πιθανοτητες πάλι είναι ελάχιστες. Θα δεις πως στις συγκεκριμενες αγγελίες θα έχουν κάνει άιτηση κυριολεκτικα ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ άτομα με αποτέλεσμα να επιλέγουν στο τέλος κάποιον Νορβηγό. Αυτό που πιστεύω θα είχε περισσοτερη πιθανοτητα επιτυχιας ειναι να προσπαθησεις να ανοιξεις τον κυκλο γνωριμιων σου και να ρωτας συνεχεια, με αυτον τον τροπο προσεγγισης δηλαδή του “μέσον” πιστευω εχεις τις πιο πολλες πιθανοτητες με βάση πάντα αυτά που εχεις γραψει και πιστευω μπορεις να κανεις.

Και μην νομισεις εν τελη πως εγω είμαι κανας βολεμενος, γιατί μπορείς να κοιτάξεις στο δικό μου post τι προσπαθεια έκανα για να έρθω εδώ και αν δεν βρισκόταν το “μέσον” δουλειά ακόμα θα ψαχνα.

Αυτά για το πρώτο ξεκίνημα. Όταν με το καλό μάθεις Νορβηγικά και θα έχεις μπει στο σύστημα τότε θα έχεις δυνατοτητες μεταξέλιξης.

Όσο αναφορά το D-Nummer. Αυτό θα το πάρεις εφόσον ΠΡΩΤΑ βρεις δουλειά, υπογράψεις κάποιο συμβολαιο και δηλωθείς ως εργαζόμενη κάπου, δηλαδή αυτόματα θα αρχίσει η φορολογία σου άρα και θα πάρεις ΑΦΜ το οποίο είναι το D-NUMMER.

Ελπίζω να σε βοήθησα. Περεταίρω ερωτήσεις και πληροφορίες μπορείς να με βρεις στο skype με όνομα kitharodos21.

Profile photo of Panos F.
    Panos F.
    Participant

Μαριάννα πρώτον και κύριον δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να το βάλετε κάτω. ΟΧΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!! Εγώ και η σύζυγος μου μπορούμε να σας πούμε οτι σας καταλαβαίνουμε απόλυτα. Άλλωστε περάσαμε κι εμείς από αυτή τη θέση! Θα χαρούμε ιδιαίτερα να σας δώσουμε ότι πληροφορίες γνωρίζουμε μέσω skype, αν σας είναι εύκολο, για άμεση επικοινωνία και να ρωτήσετε κι εσείς ότι θέλετε!! Το όνομα μας είναι panosf.13 (panos-thea).
    Σε γενικές γραμμές θα σου πώ από την δική μας εμπειρία πάντα, ότι οι Νορβηγοί είναι ίσως οι καλύτεροι άνθρωποι στον πλανήτη αυτό που ζούμε και η Νορβηγία το καλύτερο μέρος να ζείς. ΠΟΛΛΟΙ ΘΑ διαφωνήσουν αλλά όπως προανέφερα μιλάω για τις εμπειρίες μας. Τα νομίσματα έχουν πάντα δύο όψεις, όπως και το ποτήρι μπορεί να το βλέπεις μισογεμάτο ή μισοάδειο. Εάν μιλήσουμε θα καταλάβετε τι εννοώ.
    Η γλώσσα θα συμφωνήσω ότι είναι πολύ σημαντικό πράγμα για κάποιες δουλειές, αλλά δεν είναι προαπαιτούμενο για κάποιες άλλες δουλειές, εκτός αν έχεις κάποιον να σε βολέψει οπότε δεν χρειάζεται η γλώσσα. Πίστεψε με ξέρω πολλούς βολεμένους. Δεν υπάρχει περίπτωση άνθρωποι με πτυχία, ικανότητες, εργασιακή εμπειρία και καλή προετοιμασία να μην βρούνε δουλειά.
    Στη ζωή αυτή πρέπει να είσαι μαχητής και ποτέ μα ποτέ να μην το βάζεις κάτω ότι και να γίνεται γύρω σου!!!
    Θα περιμένουμε ευχαρίστως κάποια επικοινωνία!!!

Profile photo of Michail Bikoulis
    Michail Bikoulis
    Participant

Καλημέρα Μαριάννα,

Λυπάμαι πολύ που οι πρώτες σας εμπειρίες είναι τόσο αρνητικές. Μια και έχετε πτηχία θα σας πρότεινα να βάζατε τα βιογραφικά σας στο http://finn.no. Αν πας εκεί που λέει jobb και μετά CV θα μπορέσεις να αλλάξεις την γλώσσα στα Αγγλικά και να βάλεις το βιογραφικό σου.

Να κοιτάτε επίσης τις αγγελίες στο μήπως και βρείτε κάτι στον τομέα σας. Καμιά φορά υπάρχουν και αγγελίες στα Αγγλικά. Αλλιώς, google translate 😉

Τέλος, ρίξτε μια ματιά στην σελίδα μας στο http://greskorthodokskirke.no και ειδικά εδώ http://greskorthodokskirke.no/Arkiv/Metanasteusi%20sti%20Norvigia.pdf για κάποιες γενικές πληροφορίες.

Φιλικά,

Μιχάλης

Τελικα πως γινεται με αυτο το D nummer? To βγαζεις στην αστυνομια? με ραντεβου? και πρεπει να δηλωσεις διευθυνση Νορβηγιας?

Εχω διαβασει τοσα πολλα που εχασα τη μπαλα. Απο εδω και περα θα κραταω σημειωσεις.

Profile photo of Panos F.
    Panos F.
    Participant

Λοιπόν Μάριε πρώτα πρέπει να έχεις μια διεύθυνση κατοικίας, είτε να νοικιάζεις είτε να σε φιλοξενεί κάποιος και να έχεις και ένα συμβόλαιο εργασίας ή έστω προσφορά εργασίας από κάποιον εργοδότη ή να δηλώσεις οτι ήρθες να ψάξεις για δουλειά. Μπαίνεις στο udi.no και κάνεις εγγραφή στο site πολύ εύκολα όπως και σε υπόλοιπα site. Μετά κάνεις μια προεγγραφή ηλεκτρονικά και κλείνεις ραντεβού στο udi(στην ουσία είναι το τμήμα μεταναστών της αστυνομίας) της περιοχής που ανήκεις. Εκεί την ημέρα του ραντεβού σου θα έχεις μαζί σου κάποια χαρτιά που στα λέει στο site (π.χ. διαβατήριο, το συμβόλαιο εργασίας…) και θα σου κάνουν την τελική εγγραφή(register) και θα σου δώσουν άδεια παραμονής. Με το χαρτί που θα σου δώσει το udi και επιπλέον το συμβόλαιο εργασίας και του σπιτιού, πηγαίνεις στην εφορία που ανήκεις, συμπληρώνεις δύο αιτήσεις και θα σου στείλουν εντός 3 εβδομάδων(σε εμένα και τη γυναίκα μου τόσο έκανε) στην διεύθυνση που θα δηλώσεις την φορολογική σου κάρτα (skattekort) με το D-nummer. Εάν θέλεις να το βγάλεις κινήσου γρήγορα με το ραντεβού γιατί εμάς μας έκλεισαν ραντεβού μετά από 1 μήνα ακριβώς. Οπότε θα χρειαστείς χρόνο. Τέλος επιλέγεις μια τράπεζα και ανοίγεις ένα λογαριασμό για να πληρώνεσαι και να ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ 🙂 . Ελπίζω να βοήθησα.

χιλια ευχαριστω

Viewing 10 posts - 1 through 10 (of 10 total)

You must be logged in to reply to this topic.