Πρόταση για δουλειά στο Όσλο, που με προβληματίζει. Μια γνώμη παρακαλώ.

Home Forums About Norway Πρόταση για δουλειά στο Όσλο, που με προβληματίζει. Μια γνώμη παρακαλώ.

This topic contains 0 replies, has 1 voice, and was last updated by  Alexandros 3 years, 11 months ago.

Viewing 1 post (of 1 total)
  • Author

Alexandros
    Participant

Καλησπέρα σας

Εργάζομαι στην Αθήνα ως σχεδιαστής (ιστοσελίδες, εφαρμογές κινητών). Την Πέμπτη μου έστειλε στο Linkedin αίτημα ένας headhunter στο Oslo. Τον ευχαρίστησα, του έστειλα βιογραφικό και δείγματα εργασιών. Μερικές ώρες μετά, μου έκανε πρόταση για 6μηνη εργασία με μισθό προ φόρων στα NOK 400.000, και επιπρόσθετα 12% επίδομα αδείας, κάλυψη τηλεφώνου και ίντερνετ.

(για την ακρίβεια μου είπε ότι τους 6 μήνες θα λάβω αμοιβή βασισμένη σε ετήσιο μισθό 800.000, υπέθεσα ότι μιλάμε για 400.000 το εξάμηνο).

Είμαι ένας καλός σχεδιαστής στην Ελλάδα. Όχι από τους κορυφαίους, αλλά καλός. Μου φάνηκε πολύ ξαφνικό ένα γραφείο που “ενοικιάζει” υπαλλήλους σε εταιρείες να μου κάνει αμέσως μια τόσο γρήγορη προσφορά. Με φοβίζει λοιπόν μήπως είναι κάποια παγίδα, μήπως είναι απεγνωσμένοι, μήπως υπάρχει κάποια εκμετάλευση.

α) τα χρήματα αυτά (400.000 NOK) αν φορολογηθούν τι μένει; είναι καλά χρήματα για 1 άτομο που θα κάνει πολύ συνετή ζωή (ενοικίαση δωματίου, φαγητό μέσα, 1 έξοδο το μήνα για ένα κινηματογράφο). Στόχος είναι να καταφέρω να αποταμιεύσω ώστε αν δεν αναναιωθεί το συμβόλαιο μετά τους 6 μήνες, να έχω την δυνατότητα να μείνω 1 μήνα ακόμη μήπως βρω κάτι.

β) Καταλαβαίνω ότι στους 6 μήνες δεν έχω δικαίωμα σε επίδομα ανεργείας. Πρέπει να κλείσω χρόνο, σωστά;

γ) Σε περίπτωση που το γραφείο δεν είναι και τόσο αξιόπιστο, υπάρχει κάποια εγγύηση ώστε να μην χάσω τους μισθούς μου, ή είναι πολύπλοκο; Έχει ακούσει κανείς παραδείγματα, ειδικά για γραφεία ευρέσεως που ενοικιάζουν υπαλλήλους; Γενικά υπάρχει “λαμογιά”; (συγνώμη για την έκφραση).

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.

Viewing 1 post (of 1 total)

You must be logged in to reply to this topic.