Πληροφορίες για την άσκηση Ναυτικού Επαγγελματος

Home Forums Ζωή στη Νορβηγία Εύρεση Εργασίας Πληροφορίες για την άσκηση Ναυτικού Επαγγελματος

This topic contains 10 replies, has 7 voices, and was last updated by  Georgios – Pavlos 3 years ago.

Viewing 11 posts - 1 through 11 (of 11 total)
  • Author

kostas-stella
    Participant

Καταρχήν να ευχηθώ καλή χρονιά σε όλους με υγεία ευτυχία και ευημερία

Έγινα μέλος στο site σας από την στιγμή που αρχίσαμε να σκεφτόμαστε σοβαρά με την οικογένεια μου να δοκιμάσουμε την ζωή σε μια άλλη, περισσότερα υποσχόμενη χώρα από την Ελλάδα, ως εκ τούτου θα ήθελα να πληροφορηθώ σχετικά με την άσκηση του ναυτικού επαγγέλματος στην χώρα σας, μιας και αυτό είναι το επάγγελμα μου.

Είμαι Α’ Μηχανικός (Chief Engineer) σε ποντοπόρα δεξαμενόπλοια και θα ήθελα να μάθω τι ενέργειες-προετοιμασίες (πέραν της εκμάθησης της γλώσσας) χρειάζονται να γίνουν από Ελλάδα για κάποιον που θέλει να ασκήσει αυτό το επάγγελμα και αποσκοπεί και στην αλλαγή της υπηκοότητας για αυτόν και τα μέλη της οικογένειας του (4μελης με δυο παιδιά).

Διάβασα σε άλλα topics στο site σας για άλλα επαγγέλματα του τι χρειάζεται περίπου αλλά λόγο του ότι το επάγγελμα μου είναι λιγάκι ιδιόμορφο αναρωτιέμαι αν χρειάζεται κάτι επιπλέον η κάτι δεν χρειάζεται καθόλου.

Επίσης αν υπάρχει κάποιο μέλος που ασχολείται με το επάγγελμα ή κάτι ανάλογο και μπορεί να δώσει πληροφορίες σχετικά με το επάγγελμα και γενικότερα για την ζωή ,την αγορά εργασίας ,την φορολογία ,το κόστος ζωής , κ.τ.λ. θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, Κώστας.

Καλός ήρθες στο φορούμ Κώστα .
    Για να ασκήσεις το επάγγελμα του Α μηχανικού σε Νορβηγικο πλοίο με NOR η NIS σημαία θα πρέπει να έχεις : τα σωστικά STCW -IMO 60 η IMO 90 μαζι και με το HYET ( helicopter underwater evacuation course ) Νορβηγικη πιστοποίηση υγείας απο Νορβηγο ναυτικο γιατρό , Νορβηγικο ναυτικο φιλλαδιο ( για μόνιμους κατοίκους Νορβηγίας ) το πτυχίο σου μεταφρασμένο στα Νορβηγίκα και να σταλεί για έγκριση στο υπουργείο ναυτιλίας της Νορβηγία και να πάρεις “Sertifikat ” klasse 1 η 2 απο το υπουργείο .
    Όλες οι ναυτικές εταιρίες έχουν της ίδιες βάρδιες δηλαδή : εάν ταξιδευεις στην βόρεια θάλασσα ( Αγγλία Νορβηγία ) δουλεύεις 4/4 δηλαδή 4 εβδομάδες Εργασίας και μετα έχεις 4 εβδομάδες άδεια . Εάν το πλοίο είναι world Wide (έκτος βόρειας θάλασσας ) η βάρδια είναι 6/6 δηλ 6 εβδομάδες Εργασίας και 6 εβδομάδες άδειας . Η φορολογία στους ναυτικούς στην Νορβηγία είναι 36 % συν ότι τα πρώτα 150 000 κορονες του ετήσιου μισθου είναι αφορολόγητα . Ο βασικός μισθός του Chief engineer me 8 + χρόνια προϋπηρεσία είναι 19000 εύρο για τον μήνα που δουλεύεις , μπορείς να δουλεψεις extra εάν θέλεις , δηλ να μην έχεις άδεια 4 εβδομάδες τότε περνεις το μισθο σου επί 2 . Έχουμε εληψει απο μηχανικούς Πλοίων στην Νορβηγία . Για να πάρεις υπηκοότητα Νορβηγικη θα πρέπει να μένεις μόνιμα στην Νορβηγία για τουλάχιστον 6 χρόνια και να παραδώσεις την ελληνικη .

tsouvalis dimitrios
    Participant

γεια σου phillip,θελω να σου κανω μια ερωτηση σχετικα με το επαγγελμα του ναυτικου,εγς δεν εχς καμια εργασιακη σχεση με τα καραβια αλλα θα ηθελα να μπω σε καποια νορβικη ναυτιλιακη εταιρια,τι χρειαζετε απο δικαιολογιτικα και αν μπορω να μπω βεβαια???

Δημήτρη ,

Όλοι όσοι εργάζονται στα καράβια και στης πλατφόρμες εχουν κάποια ειδηκοτητα και σπουδές εκτός τους καμαροτους . Τα δικαιολογητικά που χρειάζονται είναι :

Σωστικά σεμινάρια IMO 60 η IMO 90

Σεμινάριο HUET helicopter underwater evacuation course

Νορβηγικη πιστοποίηση υγείας απο Νορβηγο ναυτικό γιατρό

Νορβηγικο ναυτικο φυλλάδιο ( απο το NAV )

Το κόστος για τα σεμινάρια και λοιπά χαρτιά είναι περίπου 4000 εύρο . Η διάρκεια του IMO 60-90 είναι ( τα σεμινάρια ) 3 εβδομάδες περίπου .

tsouvalis dimitrios
    Participant

καταρχας σε ευχαριστω για τις πληροφοριες,χωρις να θελω να σε κουρασω εγω ειμαι επαγγελματιας οδηγος και συγκεκριμενα ειμαι δασκαλος οδηγησης,θελω να σε ρωτησω,πανω στο επαγγελμα μου σαν οδηγος αν ερχομουν στη νορβηγια ειναι ευκολο να βρω δουλεια?και τι μισθους εχουν εκει οι επαγγελματιες οδηγοι???

Η οδήγηση στην Νορβηγία είναι κάπως εώς πολυ διαφορετική απο την Ελλάδα , πάγος χιόνι κτλ , οι νέοι οδηγοί πρέπει να κάνουν και μαθήματα στην γλιστερη οδήγηση . Δεν ξέρω να σου πω πάνω στο επάγγελμα σου εάν είναι εύκολο η όχι , και δεν μπορει να σου πει κανείς σίγουρα γενικά εάν βρεις εργασία η όχι .. Ξέρω ότι ζητάνε αρκετούς οδηγούς φορτηγών .
    Ξέρω όμως αυτο :
    Καλη Γνώση της Νορβηγικης γλώσσας = σίγουρη εργασία

andreas1
    Participant

ΓΕΙΑ ΣΑΣ, ΟΝΟΜΑΖΟΜΑΙ ΑΝΔΡΕΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΙΣΧΥΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΥΨΗΛΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΟΣΩΝ ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ ΨΑΡΙΩΝ. ΔΗΛΑΔΗ, ΤΙ ΜΙΣΘΟ ΠΑΙΡΝΕΙ ΕΝΑΣ ΑΝΕΙΔΙΚΕΥΤΟΣ ΕΡΓΑΤΗΣ ΕΚΕΙ ΣΕ FISHING INDUSTRY ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΠΟΙΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΟΜΕΑ Η ΚΑΤΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ ΥΨΗΛΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

apostolis
    Participant

Γειά σου Phillip, είμαι Έλληνας ναυτικός στο επάγγελμα (ανθυποπλοίαρχος Ε.Ν.) σε ποντοπόρα ελληνικά φορτηγά πλοία και ενδιαφέρομαι να εργαστώ σε Νορβηγική ναυτιλιακή εταιρεία με ποντοπόρα πλοία.
    Βλέπω οτι γνωρίζεις πράγματα για το ναυτίκο επάγγελμα και θα ήθελα κάποιες πληροφορίες αν μπορείς να μου δώσεις.
    Ο λόγος που αναζητώ εργασία στην νορβηγική ναυτιλία (ενω υπάρχουν αρκετές ελληνικές εταιρείες στη χώρα μας) είναι:
    1- καλύτερες συνθήκες εργασίας που γνωρίζω οτι υπάρχουν.
    2- η καλύτερη μισθωδοσία σε σχέση με την ελληνική σημαία που μας έχει επιβάλλει βαριά φορολογία τα τελευταία 3 χρόνια.
    3- Οι βάρδιες που είναι καλύτερες σε σχεση με τις δικες μας. (εμεις υποχρεούμαστε με σύμβαση να θητήσουμε στο πλοίο τουλάχιστον
    6-7 μήνες, όταν στα νορβηγικά ποντοπόρα πλοία όπως κ εσύ ανέφερες το rotation των βαρδιών έχει μικρότερη διάρκεια).
    Ανέφερες κάποια πιστοποιητικά παραπάνω μαζί και το ναυτικό νορβηγικό φυλλάδιο. Εαν δεν είσαι μόνιμος κάτοικος Νορβηγίας μπορείς να εργαστείς με το ελληνίκο φυλλαδιο και τα αντίστοιχα πιστοποιητικά; Υπάρχει μήμως κάποια διεύθυνση με πληροφορίες; Αρκεί να στήλεις αιτήσεις και ερωτήματα στα sites των νορβηγίκων ναυτιλιακών; Μήπως ξέρεις αν γνωρίζουν τις διαδικασίες για ξένους ναυτικούς στα πλοία τους;
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Καλησπερα Φιλλιπα. Ειμαι Bergen πια με απωτερο σκοπο την εργασια σε πλατφορμες. Ψαχνοντας βρηκα μονο μια σχολη με σεμιναρια αλλα και μια πετρελαικη να κανει λογο για εξαπατηση υποψηφιων εξ ονοματος της χωρις να κατ ονομαζει. Ξερεις ποιες εταιρειες υπαρχουν ή που μπορω να μαθω αξιοπιστα? Ευχαριστω.

Ή οποιος αλλος ξερει κατι επι του θεματος μιας και βλεπω οτι ο Φιλλιπας εχει μηνες να μπει στο forum.

Georgios – Pavlos
    Participant

Γεια σας,

Είμαι κι εγώ Αξ/κός του Ε.Ν.

Γνωρίζει μήπως κανείς καμιά εξειδικευμένη (νορβηγική) σελίδα για ανεύρεση εργασίας στο ναυτιλιακό τομέα γενικά;

Ευχαριστώ.

ΓΠ

Viewing 11 posts - 1 through 11 (of 11 total)

You must be logged in to reply to this topic.