Πληροφορίες για μετανάστευση

Home Forums Ζωή στη Νορβηγία Πληροφορίες για μετανάστευση

This topic contains 9 replies, has 5 voices, and was last updated by  DIMITRA DALAMAGA 4 months, 1 week ago.

Viewing 10 posts - 1 through 10 (of 10 total)
  • Author

Καλημέρα από Ελλάδα, έχω την κόρη μου με τον άντρα της που είναι παντρεμένη με δύο παιδιά και είναι άνεργοι και οι δύο και τους είπαν τα καλύτερα λόγια για την Νορβηγία και σκέφτονται να μεταναστεύσουν. Μήπως θα μπορούσατε να μου δώσετε μερικές πληροφορίες αν υπάρχουν θέσεις εργασίας για μηχανικούς αυτοκίνητον και μηχανάκια και η κόρη μου έχει τελειώσει βοηθός μικροβιολόγου ακτινολόγου και φαρμακοποιού αλλά δεν τους νοιάζει και οποιαδήποτε άλλη εργασία την κάνουν. Αν μπορούσατε να μας βοηθήσετε σε αυτό το κομμάτι στο θέμα εργασίας θα σας είμαι ευγνώμον. Σας ευχαριστώ από Ελλάδα συγκεκριμένα από Λαμία, Φθιώτιδα.

Καλημέρα. Κοιτάξτε Εμείς θα φύγουμε το Καλοκαίρι με τον άντρα μου για να βρούμε δουλειά.Γενικοτερα για τη Νορβηγία λένε τα καλύτερα και μάλιστα από γνωστούς μας που έχουμε ρωτήσει!Για μηχανικούς αυτοκινήτων έχει ζήτηση και γενικότερα λένε ότι δουλειές υπάρχουν ωστόσο είναι απαραίτητο εφόδιο η γλώσσα!!!!

Επίσης ας ψάξουν τα παιδία στο Finn.no έχει αγγελίες εργασίας.

Υπέροχα, μήπως μπορείτε να μας πείτε και τη χαρτιά χρειάζονται? Σας ευχαριστώ πάρα πολύ.

Με την ταυτότητα τους μπορούν να ταξιδέψουν αλλα νομίζω πως για να πίασουν δουλειά θα πρέπει να έχουν και διαβατήρια.Ωστόσο μέσα εδώ υπάρχουν επεξηγήσεις για όλα!Με τηλεφώνημά μου στη Νορβηγική πρεσβεία μου είπαν οτι μονο και με την ταυτότητα είναι εφικτή η είσοδος στη χώρα.Ωστόσο εμεις θα παρουμε και διαβατήρια μαζί μας!Καλό είναι τα παιδιά εάν έχουν αποφασίσει να αρχίσουν και κάποια μαθήματα νορβηγικών έστω τα βασικά(Με την προϋποθεση οτι ξερουν καλα αγγλικά).Ας μπουν και στο udi.no ιστοσελίδα που αφορά θέματα μετανάστευσης.

Καλημέρα, Χρόνια πολλά καλή σαρακοστή. Κοίταξα στις αγγελίες για μηχανικούς αυτοκινήτων έχει πάρα πολλές στο site που μου είπατε να κοιτάξω αλλά χρειάζεται να ξέρεις πολύ καλά τα νορβηγικά ακόμα και τα αγγλικά. Ο γαμπρός μου ξέρει λίγα αγγλικά και αν ξέρετε κάποιον που να χρειάζεται έναν πάρα πολύ καλό μηχανικό αυτοκινήτων και μηχανάκια που να θέλει να ξέρει λίγα αγγλικά γράψτε μου να επικοινωνήσω μαζί του γιατί υπάρχει τεράστια ανάγκη γιατί υπάρχουνε δύο παιδάκια στην οικογένεια και οι ανάγκες “τρέχουν”.

Καλημέρα.Κοιτάξτε εμείς είμαστε Ελλάδα δεν έχουμε πάει ακόμα,τον Αύγουστο σκοπεύουμε.Ωστόσο κι εμείς δεν ξέρουμε τη γλώσσα.Αφού είναι διαθέσιμος ο γαμπρός σας άμεσα γιατί δεν φτιάχνει ένα καλό βιογραφικό δίνοντας έμφαση στην εμπειρία και να εξηγήσει ότι δεν γνωρίζει τη γλώσσα.Μπορεί να φανεί τυχερός ,ποτέ δεν ξέρετε!Ειδάλλως εάν υπάρχει η δυνατότητα να αρχίσει κάποια μαθήματα νορβηγικών έστω για τα βασικά!Εμείς έχουμε αρχίσει ήδη και σαν γλώσσα δεν είναι δύσκολη!

tsekouras giorgos
    Participant

Για δουλεια στην νορβηγια μονο με διαβατηριο. και διπλωμα οδηγησης το καινουριο.
    για ηλεκτροσυγκολητες απο οτι ξερω θελουν νορβηγικες αδειες και το προβλημα με την γλωσσα
    ειναι οτι μιλουν την τοπικη διαλεκτο παντου και ειναι αδυνατον να καταλαβεις τι λενε.

καλησπερα!
    ειμαι 28 χρονων και εχω 6 χρονια προυπηρεσια ως κομμωτης.
    θελω μεχρι το τελος του ετους να μετακομισω στην νορβηγια για ευρεση εργασιας.εχω φιλους που μπορουν να με φιλοξενησουν για καποιο χρονικο διαστημα.θα ξεκινησω εντατικα μαθηματα της γλωσσας ωστε να μαθω τουλαχιστον τα βασικα μεχρι να μετακομισω.
    στον τομεα μου ειναι ευκολο να βρει καποιος δουλεια ?

DIMITRA DALAMAGA
    Participant

Καλησπέρα από Ελλάδα!θα ήθελα να ρωτήσω υπάρχει κπ που να μετανάστευσε από Ελλάδα για Νορβηγία και να βρήκε δουλειά εκεί ως νοσηλευτής ή νοσηλεύτρια?

Viewing 10 posts - 1 through 10 (of 10 total)

You must be logged in to reply to this topic.