Νορβηγία Μετανάστευση τον Μαιο του 17

Home Forums About Norway Νορβηγία Μετανάστευση τον Μαιο του 17

This topic contains 4 replies, has 3 voices, and was last updated by Profile photo of Anastasiou Anastasiou 8 months, 1 week ago.

Viewing 5 posts - 1 through 5 (of 5 total)
  • Author
    Profile photo of Prifti
    Prifti
    Participant

Καλησπερααα! Σε όλους όλες μέσα σε αυτό το υπέροχο φορουμ. Λοιπόν παιδιά έχω ξεκινήσει να μαθαίνω τη γλώσσα μέσα από τα μαθήματα που παρέχει το NTNTU university και αυτή τη στιγμή είμαι σε ένα πολύ καλό επιπεδο! Με το σύζυγό σκέφτομαι.αστε τον Μαιο να ανεβουμε πάνω μας αρέσει το Οσλο όπως και το Σταβαγκερ και το Μπεργκεν φυσικά όμως θα πάμε εκεί που θα βρούμε δουλειά μάλλον εγώ θα ανεβω πρώτη! Καταρχάς θα θελα πολύ να γινομασταν φίλοι και στο φβ να μιλάμε πιο εύκολα γτ εδώ δυσκολεύομαι δεν ξέρω που να γράψω μπορείτε να με βρείτε Eliza valantis prifti και τώρα στα δύσκολα! Ο σύζυγος μου είναι υπήκοος αλβανιας δδεν ξέρω τι γίνετε σε αυτή τη περίπτωση εάν κκάποιος ξέρει για συζύγους ελλήνων πολιτών πως θα τον πάρω μαζί μ δεν ξέρω καθόλου! Εεπείσης εκτός από αυτό χρειάζομαι από εσάς να μου δώσετε ότι πληροφορίες εχετε για τη Νορβηγία τους νόμους τα σπίτια τους μισθούς τα πάντα διάβασα τα ποστ εδώ αλλά είναι παλιά και μέχρι τώρα φαντάζομαι έχουν αλλάξει τα πράγματα εκεί! Ελπιζω να έχω ανταπόκριση σας ευχαριστώ πολύ όλους!!

Profile photo of Prifti
    Prifti
    Participant

Οι ερωτήσεις μου είναι πολλές συγνώμη για τη γενίκευση αλλά τουλάχιστον ας ξεκινήσουμε με κατι! Καλά να περνάτε φιλια

Καλημέρα Ελίζα

Ειμαι εδώ και δυο χρόνια Νορβηγία. Η περίπτωση μου είναι διαφορετική γιατί η γυναίκα μου είναι Νορβηγίδα, οπότε η πολιτογράφησή μου εδώ ήταν σχετικά εύκολη. Αυτό όμως που ξέρω είναι ότι η Νορβηγία έχει περιορισμούς στην μετακίνηση ευρωπαίων πολιτών στα εδάφη της. Ώς Ελληνίδα εχεις δικαίωμα να επισκεφτείς τη χώρα για τρεις μήνες, εάν δεν έχεις δουλεια. Στο τέλος των τριών μηνών πρέπει να φύγεις από τη Νορβηγία. Μπορείς να επιστρέψεις και μετά από μια βδομάδα.

Έαν έχεις έγγραφη προσφορά για δουλεία, σύνηθως δεν υπάρχει πρόβλημα και παίρνεις μια έγκριση να μείνεις στη χώρα και να βγάλεις το fødselsnummer, αναγκαίο στοιχείο ταυτότητας. Το πόσο κρατά αυτή η έγκριση φαντάζομαι ότι έχει να κάνει με το τι δουλεία έχεις βρει.

Φαντάζομαι ότι γνωρίζεις αυτό το σάιτ, αλλά καλού κακού ρίξε μια ματιά εδώ, η αίτησή σου πρέπει να περάσει από εδω https://www.udi.no/en/
    Επίσης κάνε μια βόλτα στην Νορβηγική Πρεσβεία, θα σε κατατοπίσουν καλλίτερα.

Να διορθώσω ότι είναι 6 μήνες όχι 3.

Profile photo of Anastasiou
    Anastasiou
    Participant

Ελίζα καλησπέρα,είμαι ο Ευθύμης,θα ανέβω 4 Μαϊου Όσλο,ψάχνω για συγκατοίκηση ώστα να μοιραστώ τα (πολύ μεγάλα)έξοδα!
    Βρήκατε κάτι; Έχετε νέα;
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Viewing 5 posts - 1 through 5 (of 5 total)

You must be logged in to reply to this topic.