Μεταφορική για Νορβηγία

Home Forums Ζωή στη Νορβηγία Μεταφορική για Νορβηγία

This topic contains 12 replies, has 8 voices, and was last updated by  elen kikou 1 week, 5 days ago.

Viewing 13 posts - 1 through 13 (of 13 total)
  • Author

George
    Participant

Hei,

Θα ανέβω για ένα χρόνο (τουλάχιστον, το συμβόλαιο είναι 1 έτους αλλά παράλληλα θα ψάξω κι όλας) χωρίς δικό μου μεταφορικό μέσο (αεροπορικώς) και ψάχνω για τρόπο να στείλω 2-3 κιβώτια με ατομικά είδη, Η/Υ, κτλ, αλλά απογοητεύτηκα καθώς οι μεταφορικές μου λένε ότι είναι πανάκριβα και ότι υπάρχει και εκτελωνισμός. Γνωρίζει κανείς περισσότερα περί αυτού να βοηθήσει;

Takk.

Μεταφορά από το thread  της συνάντησης στη Θεσσαλονίκη – για να μην με μαλώνει ο thanasis.

• This topic was modified 7 years, 2 months ago by  George.

thanasis
    Participant

Μεταφορική όταν λές, εννοείς φορτηγακι ή ACS, DHL κτλ;

ας πούμε με dhl από αθήνα -οσλο ένα κιβώτιο με 1μέτρο ύψος, 1 μέτρο πλάτος , 1 μέτρο μηκος , με δασμούς και αξίας 1500 ευρώ , η μεταφορά του αξίζει 320 ευρώ ..   δοκίμασε τον σύνδεσμο, http://dct.dhl.com/input.jsp?langId=gr&originCCId=GR (γράφει χρόνος παράδοσης αλλά όταν συμπληρώσεις και πατήσεις αναζήτηση θα σου βγάλει και την τιμή)

αν εννοείς για φορτηγάκι να μεταφέρεις κάτι άλλο δεν έχω ιδέα προς το παρόν, αλλά έχω  φίλο φορτηγατζή αύριο θα σου πω…

• This reply was modified 7 years, 2 months ago by  thanasis.

George
    Participant

Thanks, αλλά γιατί εμένα με τα ίδια στοιχεία η dhl τα βγάζει 2700 ευρώ (!!!) ; Και η υπηρεσία βγαίνει “epxress worldwide” ενώ δεν μπορείς να την αλλάξεις (μάλλον δεν υπάρχει άλλη). Από όσο γνωρίζω DHL και UPS είναι φωτιά, από ταχυδρομείο ΕΛΤΑ βγαίνει τουλάχιστον 150eur το κουτί, υπάρχει περιορισμός (κυρίως όγκου) και δεν λένε ξεκάθαρα τι γίνεται με τον εκτελωνισμό – αν πρέπει να τρέχω να εκτελωνίζω (και πόσα να πληρώνω) στη Νορβηγία. Σε μια μεταφορική που ρώτησα το μαλλί έβγαινε και εκεί ακριβά, “δεν συμφέρει για 2-3 κουτιά” μου είπαν. Τραβώ τα μαλλιά μου που θα πάω αεροπορικώς και δεν θα πάρω το αμάξι μαζί μου τελικά … Δεν μπορώ να διανοηθώ ότι είτε πρέπει να ταξιδέψεις μερόνυχτα με το αμάξι τρέχοντας με 80 για να μην πληρώνεις και βενζίνες, είτε θα πας γυμνός και θα αγοράσεις ξανά τα πάντα εκεί πάνω ακριβοπληρώνοντάς τα.

• This reply was modified 7 years, 2 months ago by  George.

chris
    Participant

isos na vgei kapoia lisi stis 22 stin thessaloniki pou tha vrethoume kai isos mporeseis na sindiaseis tin apostoli me kapoious allous na simplirosete mia mpaleta pragmata olloi mazi kai na ti stilete me metaforiki typou ntalikas shenker ktlp

thanasis
    Participant

λοιπον φίλε έχεις δίκιο , από την βιασύνη μου έκανα λάθος ,εγω έβαζα 1 cm  , όντως άμα βάλεις 1 μέτρο βγαίνει 2700.

με αυτά τα χαρακτηριστικα

Πληροφορίες αποστολής

Ημερομηνία αποστολής: 2012-09-13
    Δασμολογητέο: Ναι
    Δηλωθείσα αξία: 1500
    Συνολικό Βάρος: 25.0
    Δέμα 1: 50 x 50 x 50 CM
    Δέμα 2: 50 x 50 x 50 CM
    Δέμα 3: 50 x 50 x 50 CM

βγαίνει 1100,

δες άμα παίξεις με το βάρος και τα κουτιά μπας και βρεθεί τιμή που να σε βολεύει,

επίσης τον φίλο που πήρα τηλέφωνο , μου είπε ότι πάει με το κυβικό  η τιμή ,και το ύψος, πρέπει στην ουσία να βρεις μεταφορική που πάει έτσι κι αλλιώς νορβηγία και να πληρώσεις στην νταλίκα το χώρο με τα κυβικα, περιπου 100-150 ευρώ το κυβικό..

George
    Participant

Ευχαριστώ. Για DHL και UPS δεν το συζητώ καν. Είναι πραγματικά απαράδεκτο, δηλαδή 320 ευρώ έβγαινε για 1 κυβικό εκατοστό;;;; Άρε jumbo που τους χρειάζεται και αυτούς.

Θα δω και στη συνάντηση τι μπορεί να γίνει.

• This reply was modified 7 years, 2 months ago by  George.

Afrodite
    Participant

Ξέρετε μεταφορικές εταιρίες για εξωτερικό. Για Οσλο δηλαδη… ποσο κοστιζουν περιπου;

apostolos nikolaou
    Participant

για σουηδια να σου που ξερω ειναι 90ευρω η πιο φτηνη μεταφορικη το καθε τετραγωνικο που πιανεις στην καροτσα της νταλικας και οχι μονο στο πατωμα αλλα και υψος επι φαρδος!!

κοινως δε συμφερει με τιποτα , καλυτερα να παρεις αλλα απο το οσλο!

apostolos nikolaou
    Participant

τετραγωνικο μετρο θελω να πω!

Afrodite
    Participant

Aαν θελω να μεταφερω 1-2 κουτες; (Ρουχα σεντονια παπλωμα πετσετες κλπ οτι δε μπορω να κουβαλησω με αεροπλανο)

Grigoris
    Keymaster

Λες και αγοράζεις νταλίκα είναι οι τιμές !!!!

Nikos
    Participant

Καλημέρα σας ή Καλησπέρα σας.

Όταν είχα μετακομίσει στη Νορβηγία είχα δυσκολευτεί αρκετά να βρω μεταφορική εταιρία, μετά από αρκετή έρευνα βρήκα την Larsens Flytte Service (www.l-fs.no).
    Μετέφερα 3 ευρωπαλλέτες ύψους 1,5 μέτρο έκαστη με συνολικό κόστος 10-11 χιλ. κορόνες.
    Αυτές τις μέρες με ενημέρωσαν ότι πραγματοποιούν ταξίδι στην Ελλάδα. Αν κάποιος πιστεύει ότι τον εξυπηρετεί μπορεί να επικοινωνήσει μαζί τους.

Φιλικά, Νίκος

elen kikou
    Participant

Μπορείτε να ρωτησετε καπιον ειδικο που αναλαμβανει μετακομισεις σε ξενες χωρες να σας ενημερωσει για τα σχετικα

Viewing 13 posts - 1 through 13 (of 13 total)

You must be logged in to reply to this topic.