Μεταπτυχιακο στο University of Oslo

Home Forums Ζωή στη Νορβηγία Σπουδές στην Νορβηγία Μεταπτυχιακο στο University of Oslo

This topic contains 10 replies, has 4 voices, and was last updated by  Grigoris 4 years, 8 months ago.

Viewing 11 posts - 1 through 11 (of 11 total)
  • Author

Danai Kou
    Participant

Γεια σας,

Ενδιαφερομαι να κανω τα χαρτια μου για μεταπτυχιακο στο UiO και αντιμετωπιζω καποιες δυσκολιες. Αναφερεται πως απαραιτητη προυποθεση για την εισαγωγη στο μεταπτυχιακο που θελω ειναι o βαθμος του προπτυχιακου να ειναι αντιστοιχος του νορβηγικου C.

Εχω ψαξει παντου στο ιντερνετ και δε μπορω να βρω σε τι βαθμο στην Ελλαδα αντιστοιχει το νορβηγικο C. Η λογικη λεει πως μιας κ τα Πανεπιστημια στην Ελλαδα εχουν 3 κλιμακες (5-6.5, 6.5-8.5, 8.5-10) το C θα ειναι το 5-6.5.

Γνωριζει καποιος να μου πει με σιγουρια ?

Σας ευχαριστω πολυ.

Georgios Pallas
    Participant

Καλημέρα!

Οι βαθμοί στις σπουδές στη Νορβηγία είναι Α, B, C, D, Ε με F να είναι το fail. Οπότε το C αντιστοιχεί πιθανότατα στο 6,5 – 8,5.
    Αυτό δε σημαίνει ότι αν έχεις κάτω από 6,5 δεν αξίζει να δοκιμάσεις καθώς είναι και άλλα πράγματα που παίζουν ρόλο όπως μαθήματα που έχεις παρακολουθήσει, αριθμός μαθημάτων, συστατικές, βιογραφικό κτλ. Συνήθως τα Ελληνικά προγράμματα σπουδών είναι φορτωμένα με πολλά μαθήματα οπότε αυτό είναι ένα θετικό στοιχείο πέρα του βαθμού.

Γιώργος

Danai Kou
    Participant

Καλημερα Γιωργο κ ευχαριστω!

Τους εστειλα email κ τους ρωτησα τι συμβαινει σε περιπτωση που ο βαθμος μου δεν αντιστοιχει στο νορβηγικο C κ μου απαντησαν πως τοτε η αιτηση μου δε μπορει να γινει δεκτη κ αναλογα με τα υπολοιπα δικαιολογητικα που εχω (προγραμμα σπουδων εδω στην ελλαδα, προυπηρεσια, συστατικες κλπ) θα παραπεμφθει η αιτηση μου σε μια ειδικη επιτροπη που αυτοι εκει θα αποφασισουν.

Αυτο που με ανησυχει ειναι πως στο συγκεκριμενο μεταπτυχιακο υπαρχουν μονο 20 θεσεις, οποτε μου φαινεται πολυ δυσκολο να γινω δεχτη με τοσο χαμηλο βαθμο πτυχιου…

Για οποιαδηποτε βοηθεια θα ημουν ευγνωμων… Ειναι το μονο μεταπτυχιακο που θελω να κανω, το εχω ψαξει πολυ κ πραγματικα θα απογοητευτω υπερ του δεοντος αν δεν τα καταφερω.

Ευχαριστω,
    Δαναη

Georgios Pallas
    Participant

Έχω κάποια πράγματα στο μυαλό μου που μπορεί να βοηθήσουν, δυστυχώς δεν έχω χρόνο να τα γράψω τώρα καθώς έχω πολύ δουλειά κάθε μέρα μέχρι το βράδυ (NTNU rules). Οπότε ή θα κάνεις λίγο υπομονή μέχρι να βρω χρόνο – γιατί θέλει λίγο ανάπτυξη το θέμα αφού το θες τόσο πολύ το μάστερ, έχει κάποια λεπτά ζητήματα – ή μπορείς να με βρεις στο skype και κάποια στιγμή να τα πούμε εκεί user: “gepallas”

Danai Kou
    Participant

Σε ευχαριστω παρα πολυ κ παλι !

Θα σε κανω add στο skype το βραδυ που θα επιστρεψω απ την δουλεια. Γενικα επειδη κ εγω δουλευω νομιζω το βραδυ βολευει και τους 2, δηλαδη γυρω στις 10 ελληνικη ωρα.

Θα τα πουμε εκει !

Georgios Pallas
    Participant

sounds perfect to me!

Danai Kou
    Participant

Γιωργο σε εχω κανει add στο skype αλλα μου δειχνει πως δε με εχεις αποδεχτει ακομα. Μπορεις να με βρεις ως: danai.kou

Mad Bomber
    Participant

Καλησπέρα,

Έχω κάνει αιτήσεις για μεταπτυχιακές σπουδές σε NMBU, NTNU και UiO. Εχθές έλαβα e-mail αποδοχής από το πρώτο. Τα άλλα δύο λογικά θα μου απαντήσουν στις επόμενες εβδομάδες.

Αρχικά με είχαν ενημερώσει με email από το NMBU πως υπήρχαν μόλις 120 θέσεις για μεταπτυχιακούς σπουδαστές και οι αιτήσεις ξεπερνούσαν τις 2000, οπότε και είχα “απογοητευθεί”…

Από την άλλη, στο UiO το πρόγραμμα που με ενδιαφέρει έχει μόλις 20 θέσεις όπως έχετε αναφέρει και εσείς πιο πάνω. Ελπίζω βέβαια να έχω θετική απάντηση, όπως άλλωστε το εύχομαι και για εσάς, και τον Αύγουστο να είμαστε συμφοιτητές! 😀

Φιλικά,
    Ευθύμης

ΥΓ – Αναφορικά με τους βαθμούς θα ήθελα να δηλώσω πως δεν είμαι “αριστούχος”. Ο βαθμός μου είναι B! Αλλά πιστέυω πως ο σημαντικότερος παράγων στις αιτήσεις βρίσκεται στο “motivation letter” καθώς και στα “recommendation letters”.

Grigoris
    Keymaster

Τελικά σε δέχτηκάν;

Mad Bomber
    Participant

Οι απαντήσεις για το NTNU θα έρθουν από τον Μάιο, και για UiO στα τέλη Απριλίου.

Grigoris
    Keymaster

Kαλή τύχη λοιπόν 🙂

Viewing 11 posts - 1 through 11 (of 11 total)

You must be logged in to reply to this topic.