Μεταναστευση στη Νορβηγια

Home Forums About Norway Μεταναστευση στη Νορβηγια

This topic contains 2 replies, has 2 voices, and was last updated by  Sarigiannis 4 years, 1 month ago.

Viewing 3 posts - 1 through 3 (of 3 total)
  • Author

Panos Georganios
    Participant

καλησπερα,θα ηθελα να ρωτησω πριν ξεκινησω απο Ελλαδα ολα τα χαρτια που πρεπει να εχω θα πρεπει να ειναι μεταφρασμενα στα αγγλικα; ιουνιος ειναι καλη εποχη για να βρει κανεις δουλεια; εχει τουρισμο τοτε και ισως περισσοτερες ευκαιριες για ευρεση εργασιας για οποιαδηποτε δουλεια; εγω ειμαι κατοχος ολων των κατηγοριων διπλωματων οδηγησης. εχω καποια τυχη;

Sarigiannis
    Participant

Καλησπέρα σε όλους σας. Είμαι νέο μέλος και χαίρομαι που επικοινωνώ μαζί σας!
    Είμαι 43 ετών, άνεργος και μένω στην Αθήνα (το ψάχνω για λίγο ακόμα). Σας παρακαλώ πείτε μου αν υπάρχει η δυνατότητα να βρει κάποιος μια απλή δουλειά ερχόμενος εκεί, ώστε να πατήσει στα πόδια του με τα αναγκαία προς το ζην, αρχικά και μετά να βρει κάτι καλύτερο. Για να γίνω πιο σαφής ενδιαφέρομαι για το Trondhaim (πρωτίστως), σκέπτομαι να βρω κάποιο φτηνό απλό κατάλυμα και να ξεκινήσω να εργάζομαι όπου μπορέσω άμεσα (ως απλός υπάλληλος). Το έχω σωστά στο μυαλό μου ή θα αποτύχω; Μπορείτε να μου δώσετε “τα φώτα σας”;
    Επίσης, μιλάω και γράφω στα Αγγλικά σε επίπεδο Lower, είμαι Βοηθός Τεχνολόγος Ακτινολόγος (πτυχιούχος τον 6ο του 2013 και πιστοποιημένος) από δευτεροβάθμια δημόσια σχολή ΕΠΑΣ (όχι ΤΕΙ), έχω δίπλωμα οδήγησης μοτοσικλέτας, αυτοκινήτου και ταχυπλόου σκάφους. Η επαγγελματική μου εμπειρία κυρίως ήταν στις πωλήσεις προϊόντων (τρόφιμα) και υπηρεσιών (ασφάλειες γενικά) κι όχι μόνο (οδηγός ταξί, σερβιτόρος).
    Γνωρίζω ότι χρειάζεται να έχω το διαβατήριό μου, τα πτυχία μου μεταφρασμένα (σε αγγλικά ή νορβηγικά;). Τα διπλώματα μου, οδήγησης και ταχυπλόου, θέλουν μετάφραση, πιστοποίηση; Πρακτική στην ειδικότητα έχω κάνει περίπου ένα χρόνο, θα μπορούσα να κάνω και εκεί για να αποκτήσω επάρκεια; μπορώ να εργαστώ σε κάποιο νοσοκομείο ή αλλού στο αντικείμενο αυτό (με ποια γλώσσα;).
    Το κόστος ενοικίου-διατροφής-μετακίνησης μπορεί κάποιος να μου το προσδιορίσει;
    Καταλαβαίνω ότι μπορεί να σας κουράζω με τα παραπάνω, συγχωρήστε με όμως. Είναι δύσκολη η θέση αυτού που ίσως κρέμεται από το στόμα σας, θέλοντας να εμπιστευτεί ξανά ανθρώπους και να χαράξει μια καινούρια πορεία.
    Σας ευχαριστώ και σας ευγνωμονώ εκ τω προτέρω για κάθε πληροφορία σας !!!

Sarigiannis
    Participant

Καλημερα σε ολους! Υπαρχει κανεις στα παραιατρικα επαγγελματα να με πληροφορησει για αυτο που εγραψα στις 6-3-14 πιο πανω; Υπαρχει κανεις να μου απαντησει σε καποιο απο τα παραπανω ερωτηματα που σας εθεσα; Σας ευχαριστω!

Viewing 3 posts - 1 through 3 (of 3 total)

You must be logged in to reply to this topic.