Μετανάστευση – Ψάχνω για δουλεια

Home Forums Ζωή στη Νορβηγία Εύρεση Εργασίας Μετανάστευση – Ψάχνω για δουλεια

This topic contains 3 replies, has 4 voices, and was last updated by  Sarigiannis 4 years, 1 month ago.

Viewing 4 posts - 1 through 4 (of 4 total)
  • Author

zenempis
    Participant

καλησπερα σας.ονομαζομαι σταυρος ζενεμπης και λογω των προβληματων στην ελλαδα σκεφτηκαμε με την γυναικα μου μετα απο πολυ σκεψη να δουμε αν μπορουμε να μετακομισουμε στην νορβηγια.αυτο που θα ηθελα να μαθω αν ειναι εφικτο φυσικα ειναι αν στον τομεα που εργαζομαι στην ελλαδα υπαρχει ζητηση στο τομεα που εργαζομαι και στην νορβηγια.εκανα μια ερευνα αλλα δεν εβγαλα ακρη μιας και οι περισσοτερες αγγελιες ηταν στα νορβηγικα.στην ελλαδα εργαζομαι 16 χρονια περιπου ως τεχνιτης σε κατασκευες αλουμινιου πορτες παραθυρα.ευχαρηστω εκ των προτερων για τη οποια απαντηση σας

yiannis rasta
    Participant

http://www.finn.no/

Με δεξι κλικ στον chrome,υπαρχει επιλογη για μεταφραση στα ελληνικα.
    Το παραπανω site εχει αρκετες αγγελιες ολων των ειδων.

giannis kopanis
    Participant

καλησπερα…ειμαι απο την αλβανια μενω μονιμα στην ελλαδα εχω αδεια παραμονης εχω πτυχιο υδραυλικου και προυπιρεσια 10 χρονια.Μπορει καποιος να με βοηθησει να βρω δουλεια?

Sarigiannis
    Participant

Καλησπέρα σε όλους σας. Είμαι νέο μέλος και χαίρομαι που επικοινωνώ μαζί σας!
    Είμαι 43 ετών, άνεργος για 2 χρόνια και μένω στην Αθήνα. Σας παρακαλώ πείτε μου αν υπάρχει η δυνατότητα να βρει κάποιος μια απλή δουλειά ερχόμενος εκεί, ώστε να πατήσει στα πόδια του με τα αναγκαία προς το ζην, αρχικά και μετά να βρει κάτι καλύτερο. Για να γίνω πιο σαφής ενδιαφέρομαι για το Trondhaim (πρωτίστως), σκέπτομαι να βρω κάποιο φτηνό απλό κατάλυμα και να ξεκινήσω να εργάζομαι όπου μπορέσω άμεσα (ως απλός υπάλληλος). Το σκέφτομαι σωστά ή θα αποτύχω; Μπορείτε να μου δώσετε “τα φώτα σας”;
    Επίσης, μιλάω και γράφω στα Αγγλικά σε επίπεδο Lower, είμαι Βοηθός Τεχνολόγος Ακτινολόγος (πτυχιούχος τον 6ο του 2013 και πιστοποιημένος) από δευτεροβάθμια δημόσια σχολή ΕΠΑΣ (όχι ΤΕΙ), έχω δίπλωμα οδήγησης μοτοσικλέτας, αυτοκινήτου και ταχυπλόου σκάφους. Η επαγγελματική μου εμπειρία κυρίως ήταν στις πωλήσεις προϊόντων (τρόφιμα) και υπηρεσιών (ασφάλειες γενικά) κι όχι μόνο (οδηγός ταξί, σερβιτόρος).
    Τα πτυχία μου να τα μεταφράσω σε αγγλικά ή νορβηγικά; Τα διπλώματα μου, οδήγησης και ταχυπλόου, θέλουν μετάφραση, πιστοποίηση; Πρακτική στην ειδικότητα έχω κάνει περίπου ένα χρόνο, θα μπορούσα να κάνω και εκεί για να αποκτήσω επάρκεια; μπορώ να εργαστώ σε κάποιο νοσοκομείο ή αλλού στο αντικείμενο αυτό, με ποια γλώσσα αγγλικά ή νορβηγικά;
    Το κόστος ενοικίου-διατροφής-μετακίνησης μπορεί κάποιος να μου το προσδιορίσει;
    Καταλαβαίνω ότι μπορεί να σας κουράζω με τα παραπάνω, συγχωρήστε με όμως, γιατί είμαι σε αρκετά δύσκολη θέση.
    Σας ευχαριστώ και σας ευγνωμονώ εκ τω προτέρω για κάθε πληροφορία σας !!!

Viewing 4 posts - 1 through 4 (of 4 total)

You must be logged in to reply to this topic.