Λιγες ερωτησεις για το ξεκινημα στην Νορβηγια…

Home Forums About Norway Λιγες ερωτησεις για το ξεκινημα στην Νορβηγια…

This topic contains 3 replies, has 3 voices, and was last updated by  tsekouras giorgos 2 years, 7 months ago.

Viewing 4 posts - 1 through 4 (of 4 total)
  • Author

Nektarios Gavanas
    Participant

Καλησπέρα, έχω δύο τρεις ερωτησεις να κάνω. Αφού πάρθηκε η απόφαση να ανέβω επάνω (οικογενειακώς) έχω μόλις ξεκινήσει μαθήματα νορβηγικών. Εκεί (ειδικότερα στο Stavanger όπου προσανατολίζομαι να μείνω) που μπορώ να παρακολουθήσω μαθήματα? Ποιό είναι το κόστος που πρέπει να υπολογίζω? 2ον) Υπάρχουν έλληνες παιδίατροι εκεί? Τι γίνεται με το σχολείο? Τα παιδιά μου ειναι 2 και 6 ετών αντίστοιχα. Την μικρή δεν την φοβάμαι μπορώ να πω, όμως ο μεγάλος μου που ήδη μιλάει τι σχολείο θα παρακολουθήσει? Υπάρχει ελληνικό σχολείο εκεί? Έχει ξεκινήσει ήδη σχολείο φέτος στην πρώτη δημοτικού.

tsekouras giorgos
    Participant

για σπιτι υπολογισε 10 /13.000 νοκ το μηνα για 2 υπνοδωνατια 70 /80 τμ. φαγητα λιγο πιο ακριβα απο ελλαδα. ελληνικο σχολειο δεν υπαρχει αλλα μαζευοντε αρκετοι γονεις και διδασκουν στα παιδια. το προβλημα ειναι η νορβηγικη γλωσσα, εδω μιλανε ολοι διαλεκτο και δεν τους καταλαβαινουμε, παιδιατρος ελληνας δεν υπαρχει απο οτι ξερω, το skype μου ειναι tsekgr1 παρε να τα πουμε αν θες, stavanger μενω.

Καλησπέρα. Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με την Νορβηγική νομοθεσία.
    Έχω γνωρίσει μια κοπέλα από το Notodden και θέλουμε να μείνουμε μαζί. Έχω έρθει Νορβηγία από τον Οκτώβριο και προσπαθώ να μάθω την γλώσσα.Έχω σκοπό να μείνω μέχρι τον Απρίλιο για πρώτη φορά λόγο ότι δουλεύω σε θαλάσσια σπορ και πρέπει να γυρίσω Ελλάδα. Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι αν εγώ μπορώ όσο θα είμαι εδώ στην Νορβηγία να δουλέψω σαν υπάλληλος ή να εργαστώ σαν ελεύθερος επαγγελματίας. Είμαι τεχνίτης τοποθέτησης πλακιδίων και δομικών υλικών και έχω εργαστεί για λίγο σαν ελαιοχρωματιστής. Επίσης είμαι επαγγελματίας δύτης και εκπαιδευτής καταδύσεων. Σκοπός μου είναι να εγκατασταθώ μόνιμα στην Νορβηγία από τον Σεπτέμβριο του 2016 και θέλω να είμαι έτοιμος με όποια διαδικασία χρειάζεται για να νομιμοποιηθώ. Πήρα τηλ το αστυνομικό τμήμα της περιοχής και μου είπαν πως δεν μπορώ να μείνω περισσότερο από 3 μήνες.

tsekouras giorgos
    Participant

αν βρεις δουλεια με συμβολαιο και παρεις D number κανεις αιτηση στην αστυνομια και παιρνεις αδεια παραμονης,

Viewing 4 posts - 1 through 4 (of 4 total)

You must be logged in to reply to this topic.