Καλησπέρα σας

This topic contains 15 replies, has 6 voices, and was last updated by Avatar of Tasos Evangelinos Tasos Evangelinos 6 months, 2 weeks ago.

Viewing 16 posts - 1 through 16 (of 16 total)
  • Author
    Anonymous

Καλησπέρα σας. Με λένε Πάρη και είμαι 21 χρονών και κοιταζω και ψαχνω σοβαρα να μεταναστευσω στην Νορβηγια. Ο λόγος που διαλεγω αυτη τη χωρα ειναι πρωτον και κυριο οτι ειναι πιο κοντα στην Ελλάδα απο άλλες χωρες που προτιμουν οι Ελληνες μετανάστες (Αυστραλια, Αμερική), το οτι θαυμαζω το βιοτικο επιπεδο του, το οτι ουδεποτε ημουν τυπος του καλοκαιριου -δηλαδη δεν με ενοχλει ο κρυος καιρος- και επισης το οτι ειναι ανεπτυγμενο το αντικειμενο που θα ηθελα να ασχοληθω: η γεωθερμια. Αυτη την αποφαση την εχω σκεφτει καλα και εχω συλλεξει αρκετες πληροφοριες για να με κανουν να ειμαι σιγουρος για αυτη την αποφαση.

Εχω τελιωσει τις στρατιωτικες μου υποχρεωσεις και κατεχω πτυχιο της τεχνης του υδραυλικου απο σχολή μαθητείας του ΟΑΕΔ στην Αθηνα καθως και μια μικρη προυπηρεσια 18 μηνων στα πλαισια της πρακτικης μου ασκησης σε συντηρησεις υδραυλικων και μηχανολογικων εγκαταστασεων σε δημοσιο νοσοκομειο στην Αθηνα.

Αυτον τον καιρο εργαζομαι ανασφαλιστος (και εδω θα πρεπει να λεω και ευχαριστω που δουλευω κιολας) σε μια περιστασιακη δουλεια και προσπαθω καπως να φτιαξω το ωραριο μου και να σιγουρεψω καποια ακομη πραγματα σχετικα με την ζωη στη Νορβηγια για να αρχισω μαθηματα της Νορβηγικης γλωσσας σε φροντιστηριο.

Το να παω στη Νορβηγια το βλεπω πολυ σοβαρα και σεβομαι το κρατος και τους ανθρωπους τους. Δεν βιαζομαι. Θελω να ειμαι προετοιμασμενος…! Θελω να ξερω οσο το δυνατον περισσοτερες λεπτομεριες για το μελλον μου εκει. Δεν ειμαι απο αυτους που βλεπουν την Νορβηγια ως μια “αρπαχτη”. Το ποσο θα κατσω εκει δεν το ξερω ακομα παντως δεν παω για να βγαλω λεφτα. Δεν ειναι αυτος ο κυριος σκοπος μου. Προτιστως, θελω να δουλεψω πανω στο αντικειμενο το οποιο επελεξα να μαθω, την τεχνη του υδραυλικου διοτι εδω στην Ελλαδα δουλεια δεν υπαρχει και δεν θελω να δουλευω “απο ‘δω και απο ‘κει” σε περιστασιακες δουλεις ασχετες με τα υδραυλικα, ουτε να περιμενω να φτασω 40 χρονων για να βγαλω αδεια ασκησης επαγγελματος. Και φυσικα πανω απόλα θελω εφοσον αποκτησω την απαραιτητη εμπειρια στα βασικα υδραυλικα, να ασχοληθω με αυτο που ανεφερα παραπανω, την γεωθερμια, μια εναλλακτικη-πρασινη μορφη ενεργειας ιδιαιτερα ανεπτυγμενη στις σκανδιναβικες χώρες.

Για να μην σας κουρασω περισσοτερο με μενα, θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις. Πόσο ακριβως ειναι ο μισθος ενος βοηθου (τονιζω βοηθου και οχι κανονικου μαστορα) υδραυλικου στην Νορβηγια? Πώς μπορω να δω αν αναγνωριζεται το πτυχιο μου? Λογω του οτι δεν εχω ιδιαιτερη εμπειρια πανω στην οικοδομη και δεν ξερω κατα ποσο συμβαδιζουν αυτα που ξερω με τα εργαλεια και τις τεχνικες που χρησιμοποιουν οι Νορβηγοι, πιστευετε θα εχω προβλημα προσληψης? Υπαρχουν συμβασεις αρχικα γα “δοκιμη” και υστερα εαν δουν οτι τους κανω να με οριστικοποιησουν? Αυτα για αρχη

Θελω να ξερετε πως η απαντηση στις παραπανω ερωτησεις μου θα με βοηθουσαν σημαντικα….! Ευχαριστω εκ των προτερων

thanasis
    Participant

φίλε ΠΆΡΗ,

δεν είμαι ο κατάλληλος να σου απαντήσω, αλλά θα σου πω τα εξής: όσο και  διαφορετική τυποποίηση και να έχουν , σίγουρα τα εργαλεία αλλά και αυτά που θα βλέπεις ως τεχνικές και υλικά θα τα αναγνωρίζεις , δεν υπάρχει φόβος ως προς αυτό, δεν υπάρχει περίπτωση να μην καταλαβαίνεις αυτό που θα βλέπεις, εγώ έχοντας εμπειρία σε κατασκευαστικά έργα με συνεργεία από άλλες χώρες , σου λέω με εγγύηση ότι δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα σε αυτό που λες “εργαλεία και τεχνικές” (εντάξει οι Ελληνες καμιά φορά το παρακάνουν με τις πατέντες).

το επάγγελμα σου, νομίζω έχει ζήτηση, ψάξε αγγελίες σε NAV και FINN για να πάρεις μια αρχική ιδέα…

μιας και δούλεψες σε δημόσιο δες άμα μπορείς να πάρεις χαρτί προυπηρεσίας κτλ..

για την αναγνώριση του πτυχίου σου μπορείς να ρωτήσεις σε επίσημους φορείς όπως η NOKUT θα σου απαντήσουν και θα σου εξηγήσουν σίγουρα…διάβασε το φόρουμ υπάρχουν πολλές πληροφορίες σχετικά με την μεταναστευση στην Νορβηγία

σου εύχομαι ότι καλύτερο :)

Anonymous

τα site που μου δινεις τα εχω ηδη υποψην μου και ψαξει. Χαρτι προυπηρεσιας θεωρουνται και τα ενσυμα του ΙΚΑ? Θα ηθελα μια πιο συγκεκριμενη απαντηση στο θεμα μισθου για να κανω ενα προχειρο πλανο εξοδων. Ευχαριστώ

thanasis
    Participant

στις περισσότερες των περιπτώσεων και βάση της δικιάς μου εμπειρίας (όσοι από ΤΕΙ κάναν πρακτική σε δημόσιο πήραν και τα δύο)οι τεχνικές υπηρεσίες του δημοσίου (ανάλογα το καθεστώς) παρέχουν συστατικές επιστολές και χαρτιά προϋπηρεσίας.. δεν γνωρίζω το καθεστώς στα νοσοκομεία αλλά σε κάποια υπηρεσία θα ανήκες και κάποιον θα είχες προιστάμενο, ώστε να απευθυνθείς να δεις τι μπορεί να γίνει σε αυτό το επίπεδο…

σε πολλές αγγελίες στα site που αναφέραμε αναγράφεται και ο μισθός….όπως προείπα δεν είμαι ο κατάλληλος για να σου απαντήσω , κάποιος που δουλευει σε υδραυλικά η γενικά που ξέρει στην Νορβηγία θα σε κατατοπίσει καλύτερα

εγώ σου αναφέρω μόνο να δεις άμα μπορείς να αποκτήσεις κάποια χαρτιά από το δημόσιο που θα σε βοηθήσουν και ότι δεν υπάρχουν στα τεχνικά επαγγέλματα (όσο αφορά τις χώρες του Ε.Ο.Χ.)  τυποποιήσεις , τεχνικές , μεθόδοι, εργαλεία, που να έχουν διαφορά με αυτά που έχεις μάθει στη σχολή σου, ώστε να δυσκολευτείς :)

• This reply was modified 1 year, 10 months ago by Avatar of thanasis thanasis.
    Anonymous

Κοίταξε πιστευω πως μια συστατικη επιστολη θα μπορεσω να πάρω, απόσο γνωριζω ο προυσταμενος της τεχνικης υπηρεσιας ειναι ακομη ο ιδιος δηλαδη ας υποθεσουμε πως κουτσα-στραβα θα βρω μια ακρη σε αυτο… Αν και μεχρι τοτε προκειται να εχω προυπηρεσια σε αλλη δουλεια ασχετη με τα υδραυλικα, δεν ξερω αν θα βοηθουσε η να μην την συμπεριλαμβανα καν. Εχω πολυ χρονο και προετοιμασια ακομα… Θα κανω τουλαχιστον 3 μηνες φροντιστηριο τη γλωσσα. Απλα και παλι ζητω συγκεκριμενα τον μισθο μηνιαια. Απ’οσο εψαξα ο ιδιος βρηκα μια συντομη πληροφορια πως θα ειναι 20.000 NOK. Σου φαινονται πολλα ή λιγα για το πόστο αυτό? Υπενθυμιζω για βοηθος θα παω για αρχη

thanasis
    Participant

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι στο βιογραφικό αναγράφεις κάθε τι που έχεις εμπειρία και προυπηρεσία και μαζεύεις από παντού ότι χαρτί μπορείς, πτυχία, προυπηρεσία, συστατικές , διπλώματα κτλ κτλ κτλ !

π.χ. στην αρχή μπορεί να μην βρεις άμεσα υδραυλικά ,αλλά σε αυτό που απασχολείσαι τώρα ή κάτι άλλο καλύτερο ,ποτέ δεν ξέρεις, θα στοχεύσεις βέβαια στα υδραυλικά ,αλλά στο βιογραφικό σου και γενικά στα προσόντα σου ,θα αναφέρεις πάντα  όλα ,τα όσα ξέρεις και έχεις κάνει!!το να κρύβει κάποιος τα προσόντα του ή την εμπειρία του δεν βοηθάει πουθενά!

επίσης μιας και θέλεις να ασχοληθείς με την γεωθερμία δες τι μπορεί να σπουδάσεις πάνω σε αυτό :)

τα 20000 ΝΟΚ είναι ας το πούμε ο βασικός μισθός…περίμενε να απαντήσει κάποιος που ξέρει καλύτερα το θέμα αυτό, τα χρηματικά κτλ κτλ που ρωτάς …ακόμα είναι πολύ πρωί για να το δει ο κόσμος :) :)

• This reply was modified 1 year, 10 months ago by Avatar of thanasis thanasis.

Στην Νορβηγία φίλε Πάρη η είσαι υδραυλικός η μαθητευόμενος υδραυλικός ,Ο βοηθός είναι ο μαθητευόμενος .. . εάν είσαι μαθητευόμενος ο μισθός θα είναι 60-90 κορόνες την ώρα . Σαν μαθητευόμενος θα πληρώνεις λίγο φόρο , περίπου 20 % ( δηλ 60 κορόνες την ώρα μείον 20 % φόρο , = 48 κορόνες καθαρα στην τσέπη σου ανα ώρα ) . Τα οποία είναι πολυ λίγα . Για να γίνεις υδραυλικός στην Νορβηγία οι σπουδές είναι 2 + 2 χρόνια , δηλ 2 χρόνια σχολείο και 2 χρόνια μαθητευόμενος . Πόσους μήνες ήταν η σχολή του ΟΑΕΔ ;

Τις σπουδές σε επαγγελματικά ή τεχνικά λύκεια και σε σχολές μαθητείας δεν τις αναγνωρίζει το NOKUT, αλλά το γραφείο επαγγελματικής κατάρτισης σε κάθε νομό, στα νορβηγικά fagopplæringskontor. Αυτό σημαίνει ότι για να ζητήσει κανείς αναγνώριση, θα πρέπει να έχει διεύθυνση στη Νορβηγία, να έχει δηλαδή ήδη μεταναστεύσει στη Νορβηγία και να στείλει αίτηση στο αντίστοιχο γραφείο του νομού στον οποίον ζει. Δες έναν κατάλογο όλων αυτών των γραφείων σε όλους τους νομούς:

http://oslo.vilbli.no/?Artikkel=016144

Μπορείς να δεις και τον ιστότοπο της Norwegian Association of Plumbing, Heating and Ventilating Contractors

και να τους στείλεις μέιλ με απορίες.

http://www.nrl.no/category.php?categoryID=265

Anonymous

Philip με αυτο που λες η αληθεια ειναι πως με ξενερωνεις λιγακι… Η τεχνική σχολή του ΟΑΕΔ ηταν κατι σαν τεχνικο λύκειο. Πηγα εφοσον τελειωσα το γενικό-ενιαίο λυκειο εφοσον για πολλους και διαφορους λογους δεν ακολουθησα καποιο πανεπιστημιο. Η σχολη ηταν 2 χρονια και παραλληλα το πρωι δουλευα σε νοσοκομειο στην Αθηνα ως πρακτικη. Την δουλεια την ξερω αρκετα καλα για να δουλεψω σαν βοηθος, το μονο που απαιτω ειναι ενας βασικος μισθος για να εχω μια ανετη ζωη, ετσι και αλλιως ειμαι οικονομικος τυπος. Αν απ’την αλλη το χαρτι που εχω δεν επαρκει ειμαι διαθετημενος να ξαναπαω σε καποια σχολη στη Νορβηγια αλλά δεν ξερω κατα ποσο μπορω να τα βγαλω περα και κατα ποσο μπορω να κανω μια αλλη δουλεια παραλληλα. Αναγνωριζω πως η παιδεια και η γνωση που μου δωθηκε απο αυτη (ο θεος να τη κανει) σχολη ηταν λιγη αλλα απτην αλλη πιστευω πως ειμαι ικανος και οτι τους κανω σε τετοιο βαθμο ωστε να μου δινουν το βασικο μισθο. Ο σύλλογος στο fb μου τα ειπε διαφορετικα.

κ.Κυριακή ευχαριστώ πολύ για την βοηθεια σας αλλα δεν μπορω να ρισκαρω να μεταναστευσω και εφοσον γινει αυτο τοτε να δω αν πραγματικα το “πτυχιο” μου αναγνωριζεται. Θελω να φυγω απο εδω με την προοπτικη οτι θα παω Νορβηγια με ολα μου τα χαρτια ετοιμα και τις πρωτες κιολας μερες θα χω αρχισει τις συνεντευξεις σε εταιρειες. Δεν υπαρχει καποιος αλλος τροπος να δουμε αν το χαρτι μου πιανει τοπο?

Anonymous

Philip για να γινω πιο συγκεκριμενος πανω στην εμπειρια μου μπορω να σου πω πως μπορω να κανω μονος μου οτι εχει σχεση με απλα μερεμετια, δηλαδη να αλλαζω η να επισκευαζω βρυσες, τουαλετες, καζανακια, να ξεβουλωνω, να επιοδιορθωνω καποιον σπασμενο σωληνα (χαλκο,πλαστικο,σιδερο) και διαφορες τετοιες μικροδουλεις. Τωρα πανω σε πιο ¨μηχανολογικα θεματα” τα ξερω μονο στην θεωρεια και δεν ετυχε να τα αγγιξω ποτε μου και ετσι και αλλιως ενας βοηθος δεν ασχολειται με αυτα, δηλαδη δοχειο διαστολης, βαλβιδες ασφαλειες, καυστηρα και λεβητα δεν εχω ασχοληθει… Αυτα για να σε κατατοπησω λιγο μιας και αποσο μπορω να καταλαβω εχεις καποια σχεση με αυτα

Φυσικά, πιάνει τόπο το χαρτί σου, υπάρχουν συνθήκες στην Ευρώπη που αναγνωρίζουν τις σπουδές σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες. Θα σου αναγνωρίσουν αυτό που έχεις: σπουδές και πρακτική εξάσκηση. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα αντιστοιχεί ακριβώς με το πιστοποιητικό μαθητείας, στα νορβηγικά fagbrev, που απαιτείται για να εργαστεί κανείς ως υδραυλικός. Ως βοηθός όμως θα αναγνωριστεί, απλά δεν μπορεί να ξεκινήσει η τυπική διαδικασία πριν έρθεις στη Νορβηγία. Εκτός αυτού η δουλειά του υδραυλικού δεν είναι ένα προστατευμένο επάγγελμα στη Νορβηγία. Αν θέλει ένας εργοδότης να σου δώσει δουλειά ως βοηθός υδραυλικού, ασφαλώς μπορεί να το κάνει, δεν υπάρχει κανένας νόμος να τον υποχρεώνει να δείξει στις αρχές ότι έχεις ένα σχετικό χαρτί.

Στη Νορβηγία υπάρχει και ο πιστοποιημένος υδραυλικός, αυτός ο τίτλος είναι προστατευμένος. Αν θέλεις να ρθεις, μάθε νορβηγικά και έχεις πιθανότητες επιτυχίας.

Anonymous

κ.Κυριακή οπως προαναφερα δεν μπορω να παω Νορβηγια στα τυφλα, θελω να εξασφαλισω μια θεση εργασιας πρωτα εχοντας ερθει σε επαφη μεσω mail… Οπως και να χει η μαθηση της γλωσσας προεχει και μεχρι τοτε βλεπουμε… Θα μπαινω συχνα εδω να ενημερωνομαι, ευχαριστω για την βοηθεια

Ακριβώς, η εκμάθηση της γλώσσας προέχει, καλή επιτυχία στην προσπάθεια.

Anonymous

Γεια σας και παλι, βρισκομαι ενα βημα πριν αρχησω τα μαθηματα Νορβηγικων. Ενα παιδι που εχει ανεβει μου διαβεβαιωσε αυτο που μου ειπε ο Philip σχετικα με το οτι στη Νορβηγια βοηθος υδραυλικου δεν υπαρχει… Θα ηθελα λοιπον να ερθετε αν μπορειτε στη θεση μου και να μου πειτε εσεις τι θα κανατε στη θεση μου… Αμφιβαλλω με αυτα που ακουω να μπορω να βρω μια εξιοπρεπη δουλεια πανω σαυτον τον κλαδο……

Paris Chronakis
    Participant

1 χρόνο και κάτι μήνες μετά από αυτό το ποστ βρίσκομαι στην ευχάριστη θέση να πω πως την Δευτέρα 24 Φεβρουαρίου θα βρίσκομαι στο Bergen.

Όταν έγραψα αυτά εδώ ήμουν άνεργος και βρισκόμουν κυριολεκτικά στο μηδέν. Από τότε έως τώρα κατάφερα να βρω και να κάνω σε ένα διάστημα 8 μηνων 2 δουλειές ταυτόχρονα, δεδομένου πως η ανεργία στους νέους είναι 60%, και να μαζέψω το κεφάλαιο των 5.000 ευρώ. Παράλληλα έκανα μαθήματα Νορβηγικών, πρώτα σε γνωστό φροντιστήριο και μετά συνέχισα με ιδιαίτερα και θεορώ πως βρίσκομαι σε ένα παρα πολύ ικανοποιητικό επίπεδο ομιλίας για να μπορώ να περάσω μια συνέντευξη για δουλειά στα Νορβηγικά.
    Έπειτα με βοήθεια κάποιου φίλου απέκτησα Νορβηγικό αριθμό κινητού, κάρτα SIM δηλαδή, όπου την έχω σε δεύτερο κινητό. Πολύ σημαντικό είναι και το γεγονός πως βρήκα και δωμάτιο να μείνω, πολύ πολύ φτηνό (2800κρ. το μήνα), και μόνο για το διαστημα 2 μηνών. Αυτό ήταν σημαντικό διότι δύσκολα κλείνεις συμβόλαιο για τόσο λίγο χρονικό διάστημα.
    Όσο αναφορά την γραφειοκρατία έχω μαζί μου και θεορώ “βαριά πολυβόλα” τα εξής:
    Πτυχίο υδραυλικού μεταφρασμένο απο την Ελληνική Μεταφραστική Υπηρεσία στα Αγγλικά το οποίο θα το αναγνωρίσω από την αρμόδια Νορβηγική αρχή

Συστατική επιστολή από την προυπηρεσία μου 2 χρόνων μεταφρασμένη στα Αγγλικά
    Πολύ προσεγμένο βιογραφικό, φτιαγμένο από εταιρεία που κάνει βιογραφικά, μεταφρασμένο στα Νορβηγικά (ευχαριστώ πολύ την Ελληνική εκκλησία της Νορβηγίας για αυτό)

Επίσης έχοντας διδαχτεί λίγο την τέχνη της συγκόλισης TIG -οι Νορβηγοί χρησιμοποιουν ανοξείδωτες σωλήνες για τα υδραυλικά- και “επενδύοντας” ενα μικρό μέρος από το κεφάλαιο που μάζεψα, έχω ήδη επικοινωνήσει με αρμόδιο γραφείο πιστοποίησης για να πάρω Νορβηγικό πιστοποιητικό συγκόλισης TIG. Θα είναι αυτό πολύ σημαντικό για εύρεση δουλειάς αφού το επάγγελμα του συγκολητή είναι συνώνυμο του υδραυλικού, σε περίπτωση που μόνο με τα προαναφερθέντα προσόντα δεν βρω ως υδραυλικός.
    Έχω ήδη στείλει βιογραφικά κυριολεκτικά ΠΑΝΤΟΥ εδώ και ένα μήνα και έχω λάβει 2 θετικές απαντήσεις από 2 γραφέια ευρέσεως εργασίας μια εκ των οποίων με ζήτησε άμεσα για συνέντευξη!

Θα σας γράψω νεότερα στην πορεία!

Ελπίζω να τα καταφέρω….. Bergen σου ‘ρχομαι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Tasos Evangelinos
    Participant

kalispera se olovs!eime hlektrologos ydravlikos 45 xronon me empiria se eggatastaseis polikatikeies ergostasia boiomhxaneies.exo kanei kai eggatastaseis se dimoseia ktiria.exo enarxi stin eforia!xero agglika toso oste na seinenooyme!thelo na ertho na ergasto sthn norbigia gia tovs logovs pov oloi gnorizete!pos mporo na bro spiti oso geinete pio oikonomika!thelo opia bohthia iperxei ke nomizete kaliteri gia na paro to proto mistho ke na xekiniso kapos.

Viewing 16 posts - 1 through 16 (of 16 total)

You must be logged in to reply to this topic.