Καιρικές συνθήκες

Home Forums About Norway Καιρικές συνθήκες

This topic contains 19 replies, has 8 voices, and was last updated by  Panos Mandis 4 years, 8 months ago.

Viewing 20 posts - 1 through 20 (of 20 total)
  • Author

Andrew
    Participant

Γεια σε όλους  ύστερα από μια ερευνά wikipedia  σχετικά με το κλίμα στην Νορβηγία θα ήθελα να μάθω κάποια πράγματα σχετικά με τις καιρικές συνθήκες στην χώρα από Ελληνες οι οποίοι έζησαν η ζουν εκεί και έχουν από πρώτο χέρι μια εικόνα να μας πουν μια και Είμαστε Λάος που ζει σε μια χ΄ώρα όπου 280 ημέρες στατιστικά έχει ήλιο Πιστεύω ότι ΠΑΊΖΕΙ μεγάλο ρόλο στη σημαντική αυτή απόφαση να έρθει να μείνει κάποιος σε αυτή την χώρα και να ζήσει με σκοπό να κάνει κάποια χρονιά η και να μείνει μόνιμα.

Έχω ακούσει και διαβάσει οτι η οικονομία της χώρας είναι πολύ ισχυρή και έχει προοπτικές λόγο των κρατικών πετρελαίων κυρίως και αεριού να δώσει παροχές στους πολίτες της ΑΛΛΑ το οτι είναι μια μεγάλη χώρα σε έκταση με μόλις 5 εκατομμύρια πληθυσμό πιστεύω οτι είναι κάτι που δεν μπορώ να μην το συνδυάσω με τις καιρικές συνθήκες και τις δυσκολίες προσαρμογής σε  αυτές. Ευχαριστώ πολύ.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα νομίζω δεν είναι η καιρικές συνθήκες αλλα στο να προσαρμοστεί ο Έλληνας στην κουλτούρα της Νορβηγίας και να ενταχθεί στην κοινωνία . Μπορω να σου ότι δεν θα κανείς πολυ ηλιοθεραπεία στην Νορβηγία …

Andrew
    Participant

Φιλιπ δεν κάνω ηλιοθεραπεία ούτε εδώ στην Ελλάδα λόγω ευαίσθητης επιδερμίδας χαχαχα σίγουρα είναι η κουλτούρα ένας παράγοντας απλά μου κάνει τρομερή εντύπωση πως μια χώρα με έκταση οση η Γερμανία εχει 5 εκατ. πληθυσμό και δεν εχει αυξηθεί τουλάχιστον την τελευταία 4 ετια λόγο της Οικονομικής κρίσης αισθητά?  Έχει πολύ δυνατή οικονομία και είναι ένας ελκυστικός λόγος για όλους τους ανέργους που έχουν μια ειδίκευση να δουλέψουν εκεί . Δεν ξέρω αν κάνω λάθος σε κάτι αλλά αυτή η κουλτούρα τους πρέπει να την αναλύσουμε λίγο παραπάνω…

Afrodite
    Participant

Το να φύγεις από μια χώρα που είναι ηλιόλουστη κι εχει πιο πολύ καλοκαίρ από οτι χειμωνα (για την Ελλαδα μιλάω) και να βρεθεις σε μια χώρα που και χειμώνα έχει, και κρύο έχει και σκοτεινιάζει νωρίτερα και περισσότερο,  σίγουρα θα είναι ένα σοκ για τον οποιονδήποτε.  Από κει και πέρα είναι και θέμα του πόσο γρήγορα προσαρμόζεται κανείς σ’ ενα ξένο περιβάλλον.

Αυτό που θα βοηθήσει πολυ είναι να μάθεις τα πάντα για αυτη τη χώρα, για τους κατοίκους της και τον τρόπο ζωής τους.  Να δεις πως ζουν, πως συμπεριφέρονται. Πως αντιμετωπίζουν εκεινοι το κρύο και τη νυχτα.

(Δεν εχω παει ακόμα Νορβηγια βέβαια, οποτε ολα θεωρητικά ειναι)

Αυτό που έχω κάνει εγω; Εχω διαβάσει πολλά blog από άτομα που έχουν φυγει απο τη χωρα τους κι έχουν βρεθεί Νορβηγία για διάφορους λόγους (δουλεια, σπουδες, γαμος κλπ) κι έχω μάθει πολλά.

Ελπίζω όταν πάω η προσαρμογή μου να είναι όπως τη φαντάζομαι.

Andrew
    Participant

Πιστεύω είναι ένας απο τους βασικότερους λόγους που έχουν τόσο μικρο πληθυσμό και δεν έχει τάσεις αυξητικές . Για την Ελλάδα γνωρίζω οτι είναι 280 περίπου ημέρες ηλιοφάνεια μήπως να ξέρεις πόσο είναι Στη Νορβηγία ? Δεν θέλω να πω ότι δεν είναι μια πανέμορφη χώρα διότι δεν την έχω επισκεφτεί αλλά προσπαθώ να καταλάβω αυτή την μικρή αριθμητικά πληθυσμιακά κατανομή σε μια τοσο μεγάλη χώρα ? Είναι και πως έχει μάθει κανένας στον τόπο του και εμείς στην Ελλαδίτσα έχουμε μάθει να ζούμε με πολύ ήλιο και σπάνια χιόνια και κυρίως χαμηλές θερμοκρασίες, πάντως Εσύ Αφροδίτη μετα απο την ερευνά σου στα ΜΠΛΟΚ πιστεύω έχεις καλύτερη εικόνα του τι πραγματικά ισχύει? Εγώ για παράδειγμα μέχρι τώρα έχω δει , ότι ενώ ψαχνόμουν για δουλειά κυρίως Ολλανδία βλέπω οτι και οι δυο χώρες κλιματολογικά δεν διαφέρουν και πολυ , καθώς και σε ότι αφορά το κόστος ζωής , Εκεί όμως που διαφέρουν είναι στις δημόσιες παροχές και στους μισθούς… ¨ Άρα μπήκα σοβαρά στην σκέψη να ψαχτώ για Νορβηγία ύστερα από μια επαφή για δουλειά που είχα στο διαδίκτυο. Δεν νομίζω οτι θα πρέπει να είναι τόσο τραγικά να ζει κανείς στην Νορβηγία απ ‘ ότι να ζει στην Αγγλία , Σκωτία η Ολλανδία από άποψη καιρού … και αυτό γιατί ακούω από διάφορους να λένε οτι εκεί είναι πολύ άσχημες οι συνθήκες έχουν υψηλά ποσοστά αυτοκτονιών και καταθλίψεων και κάτι τέτοια αβάσιμα …

Afrodite
    Participant

Όσα πω ειναι διάφορα συμπεράσματα απ’ ότι εχω διβάσει.

Το κλίμα στην Νορβηγία διαφερει απο περιοχή σε περιοχη. Στις δυτικές ακτές (Μπεργκεν, Σταβαντζερ κλπ)  το κλίμα ειναι βροχερό λόγο των ψηλών βουνών. Το Μπεργκεν εχει ρεκόρ βροχοπτώσεων. Αρα το κλιμα μοιαζει με Αγγλια.

Αντιθετα στην ανατολική Νορβηγία (Οσλο κλπ) το κλιμα ειναι πιο ξηρό, με κρυο και χιόνι.

Βορεια, κρυο χιονι νυχτα. Τελειος συνδιασμός. Αλλά ο κοσμος εκει ειναι πιο δεμενος ο ενας με τον αλλον. Θυμίζει λίγο Ελλαδα. Συγκεντρώνονται σε σπιτια κλπ

Για τις αυτοκτονιες που λες, και στη Νορβηγία υπάρχουν κρουσματα, ιδιως στον βορρα (ο παραπανω συνδιασμος που λεγαμε). Οφείλεται σε κατάθλιψη, τη λεγόμενη εποχιακή κατάθλιψη  (SAD) http://en.wikipedia.org/wiki/Seasonal_affective_disorder. Το κύριο αίτιο της ειναι η έλλειψη φωτός/ήλιου οποτε και δεν παράγεται πολύ βιταμινη D από το σώμα. Εμεις στην Ελλάδα φωτοσυνθέτουμε αρκετά εκει ζορίζονται λίγο. Εχουν βρεθει διάφορες θεραπειες  (ειδικές λαμπες κλπ). Παραδοσιακά οι Νορβηγοι για να το αντιμετωπισουν χρησιμοποιουν πολλες βιταμίνες, το γνωστο (και αηδιαστικό) μουρουνέλαιο (πλουσιο σε  vitamin D και Ω3). Επίσης είναι πολύ δραστήριοι ανθρωποι. Τα Σαββατοκυριακα τους βλέπεις να ειναι στα βουνα για σκι, ορειβασια, trekking, hikking, ποδηλατο κι αλλες δραστηριότητες.  Ουτε το κρύο ούτε το σκοτάδι τους  πτοεί.  Θα δεις τα παιδιά να παίζουν έξω στο χιόνι.  Στους παιδικούς σταθμους τα έχουν έξω να παιζου, ακόμα και να κοιμούνται έξω.  Εχουν ένα ρητό που λέει ” Δεν υπάρχει κακός καιρός, αλλά κακό ντύσιμο”.

Γενικά μ’ αρέει ο τρόπος ζωής τους. Το μόνο που με χαλάει ειναι ότι πίνουν πολυ. Η διασκέδαση τους ειναι να μαζεύονται σε σπίτια και να γίνονται λιώμα. Κατα τα άλλα έχουν ποτοαπαγόρευση. Δεν μπορείς να αγοράσεις μπύρα μετα τις 6 ή 8 το απόγευμα (δε θυμάμαι).  Κάτι που θεωρώ βλακεια, τέλος πάντων. Δικό τους θέμα, εγώ δεν πίνω οπότε δεν με απασχολεί.

Πολυ καλα τα είπες Αφροδίτη 🙂

Afrodite
    Participant

Έχω κάνει καλά το μάθημα μου ε;;; Μα τόση αναγνωση που έχω κάνει, μη παει στράφη.

Ο τρόπος ζωής τους, είναι ίδιος με τον δικό μου τρόπο ζωής. Οπότε δε θα δυσκολευτώ τόσο στο να προσαρμοστώ στα εκεί δεδομένα. Αυτή τη γλώσσα ναμάθω μόνο και να βρω και παρέα.

Andrew
    Participant

Μάλιστα προτιμώ το χιόνι από την Βροχή είναι από τα αγαπημένα μου  οπότε θα κοιτάξω ανατολικά πάντως ΟΧΙ ΒΟΡΕΙΑ  θα χρειαστώ πολλές λάμπες χαχαχα. Προσωπικά και εγώ δεν πίνω ελάχιστα και κατά περίπτωση και δεν με χαλάει άμα πίνουν οι άλλοι αρκεί να μην οδηγούνε και είμαι μέσα στο όχημα . Το σκι και τα αθλήματα – Γυμναστική είναι πολύ θετικό. Πάντως στο Google Earth βλέπω οτι έχουνε πανέμορφα τοπία και φύση που είναι στο γούστο μου αλλά και οι πόλεις είναι πολύ Όμορφες ελπίζω να μπορέσω να τα δω και από κοντά …

Afrodite
    Participant

Ναι, κι εγω προτιμω το χιόνι απο τη βροχή. Το Μπέργκεν ειναι πανεμορφο αλλά δε νομίζω  πως θα μπορουσα να ζω μόνιμα εκει με τοσο βροχή που τρώει.

Ποτό + οδήγηση δεν υπάρχει στη Νορβηγία. Μη φοβάσαι. Δεν οδηγουν οταν πινουν.

Βασικά οταν εχεις μια πρόταση για δουλειά, μάθε πρωτα πως ειναι το κλιμα στη περιοχη που θα βρεις. Εγω πχ παρα λιγο να την πατησω. Συζηταγα για Lærdal και ευτυχώς που δεν έκατσε η φάση γιατι έμαθα πως ειναι μέσα στην ομίχλη τον περισσοτερο καιρό. Δε θα γλιτωνα την καταθλιψη εκει με την καμία.

Andrew
    Participant

Κοιτά εγω βρήκα δουλειά συγκεκριμένα έξω απο το Άιντχοβεν ΑΛΛΑ το κλίμα και εκει  δεν είναι οτι καλύτερο χώρια η ΑΚΡΙΒΕΙΑ και Η έλλειψη σπιτιών . Το χιόνι και τα βουνά μου άρεσαν από μικρο παιδί η βροχή όμως ΟΧΙ . Όσο αφορά την Γλώσσα δεν ξέρω αν έχεις ακούσει χειρότερη Γλώσσα απο τα Ολλανδικά … Φυσικά και θέλω να μάθω τον καιρό γιατί αυτό θα επηρεάσει πολύ την ψυχολογία μου και την είσοδο μου στην κουλτούρα τους.

Afrodite
    Participant

Βασικά δεν έχω ακούσει ποτέ Ολλανδικα κι ετσι δεν ξέρω.

Νορβηγικα που έχω ακούσει, πλάκα έχουν. Τα θεωρω καλύτερα απο τα γερμανικά. Πιο εύηχα   Τα γερμανικα μου κάνουν σαν βαρβαρη γλώσσα. Ποτε δεν μου άρεσαν. Το παράδοξο ομως είναι ότι πιο ευκολα καταλαβαίνω γερμανικα (που δεν ξερω καθολου) γιατί πιανω αγγλικές λέξεις οποτε μιλάνε,  παρά Νορβηγικά που παλέυω να μάθω. Δε ξέρω τι κάνουν οι Νορβηγοι με τη γλώσσα τους, τα λένε τοσο γρήγορα (και απο μέσα τους πολλές φορές)  που δεν καταλαβαινω τιποτα. Προσπαθω η κακομοιρα να πιασω κανα δυο λέξεις αλλά τζιφος. Να διαβαζω ομως ξέρω.

Andrew
    Participant

Aκου και λίγο Ολλανδικά έτσι για να παρηγορηθείς τα Γερμανικά είναι μαζί με τα Νορβηγικά πολύ αργά χαχαχα

Grigoris
    Keymaster

@afrodite … μια χαρά τα λες. Λες και μένεις εδώ 🙂

Για γλώσσα συνιστώ > https://www.youtube.com/user/Crienexzy

thanasis
    Participant

εγώ για τις καιρικές συνθήκες γενικά βλέπω από το wikipedia αναζητώντας πόλεις της Νορβηγίας ας πούμε το μπεργκεν http://en.wikipedia.org/wiki/Bergen κάπου προς την μέση έχει ειδικό πίνκα. Στο climate

Grigoris
    Keymaster

http://www.yr.no/   για τον καιρό …

• This reply was modified 5 years, 11 months ago by  Grigoris.

Eleni Fotiadou
    Participant

Καλησπέρα σας,

Συμφωνώ απόλυτα με την Αfrodite για όσα είπε παραπάνω για τον καιρό της Νορβηγίας   σε σχέση με της Ελλάδας.

¨ Άλλωστε και στη Ελλάδα έχει αυτοκτονίες τον τελευταίο καιρό, για άλλους λόγους βέβαια (βλέπε κρίση και κατάχρηση του χρήματος του ελληνικού λαού, εμπλοκή σε σκάνδαλα κλπ) οπότε κάθε χώρα έχει τα δικά της ” handicaps”…..

Κάθε άνθρωπος απλώνεται έως εκεί που αντέχει και πράττει ανάλογα.

Πίστη και καλή πρόθεση να υπάρχει και όλα αγγίζονται!!!!!!

Εμείς είμαστε μια παρέα 6 ανθρώπων που σκεφτόμαστε τη Νορβηγία σοβαρά και έχουμε  δώσει, σαν αρχή, προτεραιότητα στην γλώσσα λαμβάνοντας σοβαρά υπόψιν τα όσα ειπώθηκαν στο ραντεβού στο city gate κυρίως από τον Phillip για  το πόσο μεγάλο ρόλο παίζει  η γνώση της γλώσσας  .

Ξεκινήσαμε ήδη οι τέσσερις από εμάς  Νορβηγικά και προχωράμε με πίστη να κατακτήσουμε το όνειρο μας.

cheers!!!!!!!!

chris
    Participant

gia tin afroditi

gia parea sou sistino to site couchsurfing.org

ekei tha vreis arketous dopious pou mporeis na kaneis kai erotiseis an thes oso anafora ke tin poli pou theleis na egatastatheis oso kai na vreis parea gia drastiriotites akomi kai atoma kai gia sigatikisi mpes kai des

fisika aftes oi plirofories aforoun ollous mas ine mia kali voithia stin arhi gia na diktiothei kaneis kai na min esthanete monos

meso tou couchsurfing kapios mporei na taksidepsei kai na min plironei ksenodoheia pragma arketa simantiko sti norvigeia pou to kostos tous ine arketa akrivo gia ta dika mas dedomena idios stin arhi pou tha ksodevoume ta ellinika lefta mas

etsi kapoios mporei na kanonisei na taksidepsei se kapoia alli poli gia na dei an tou aresei gia na egatastathei ekei i akomi na episkeftei enan ipopsifio ergodoti

afta apo emena elpizo na itane endiaferonta afta

thanasis
    Participant

η πρόταση του chris είναι πολύ καλή,

απλά για να συμπληρώσω για να μην γίνουν παρανοήσεις, το πόσο θα κάτσεις σε ένα σπίτι, ή πόσο καιρό θα δεχτείς εσύ κάποιον, μιας και λειτουργεί αμφίδρομα, γίνεται κατόπιν συνεννόησης και συνήθως δεν ξεπερνά τις 3-4 μέρες .

• This reply was modified 5 years, 11 months ago by  thanasis.

Panos Mandis
    Participant

geia se oloys
    tha hthela na rwtisw ta paidia edw poy kseroyn me to thema ton katoikidion ti ginete. skeftomaste na erthoyme na egkatastathoyme ekei alla exoyme kai enan skylo imiaimo labrador dld dn einai mikrosomo. tha hthela na mathw ti xartia prepei na exw mazi moy gia ton skylo kai ti diadikasies akoloythoynte ekei dld an prepei na katsei se karantina klp. tha me dyskolepsei o skylos stin eyresi spitioy?
    sas eyxaristw ek ton proteron

Viewing 20 posts - 1 through 20 (of 20 total)

You must be logged in to reply to this topic.