Εύρεση εργασίας στην Νορβηγία

Home Forums Ζωή στη Νορβηγία Εύρεση Εργασίας Εύρεση εργασίας στην Νορβηγία

This topic contains 24 replies, has 15 voices, and was last updated by Profile photo of Afrodite Afrodite 1 year, 6 months ago.

Viewing 25 posts - 1 through 25 (of 25 total)
  • Author
    Profile photo of Kiki Stypsianou
    Anonymous

Καλησπέρα σε όλους, ονομάζομαι Κική, δουλεύω στην Ελλάδα ως ταμίας 8 χρόνια συγκεκριμένα τα τρία τελευταία σε μεγάλη αλυσίδα ηλεκτρονικών και βιβλίου καταστήματα και δύο χρόνια σε εταιρία πετρελαιοειδών ως υπεύθυνη αποστολής βυτίων σε εταιρίες αλλά και ταμίας  Είμαι 30 χρονών και δεν θέλω αυτό το μέλλον για μένα. Αποφάσισα να έρθω να σπουδάσω στην Νορβηγία αλλά δεν έχω οικονομική υποστήριξη από τους γονείς μου για τους ευνόητους λόγους. Θα ήθελα να βρω μια δουλεία ώστε να μπορώ να υποστηρίζω τον εαυτό μου και παράλληλα να κάνω τις σπουδές μου.  Θα ήθελα να βρω μια δουλειά σε γραμμή παραγωγής εργοστασίου, λόγο του ότι φαντάζομαι πως δεν χρειάζεται γνώση Νορβηγικών για τέτοια δουλειά. Έψαξα στο διαδίκτυο για να βρω αντίστοιχη δουλειά αλλά δεν έχει κάτι τέτοιο πουθενά. Μπορείτε να με συμβουλέψετε τι να κάνω ?

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προταίρων

Κική

Profile photo of GIORGOS TOLIAKIS
    GIORGOS TOLIAKIS
    Participant

ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΚΙΚΗ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΘΕΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΣΟΥ ΖΗΤΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ!!

ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΟΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΕΥΡΕΣΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΔΙΧΩΣ ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ!!

Anonymous

Δυστυχώς δεν προλαβαίνω μέχρι τον Φεβρουάριο να μάθω Νορβηγικά.

Profile photo of Dimitris
    Dimitris
    Participant

einai 3 kai kati mines,an to pareis entantika tha ftaseis se ena x epipedo

Profile photo of Afrodite
    Afrodite
    Participant

Ναι, και μετα θα τα συνεχίσεις Νορβηγία. Καθε δήμος προσφέρει μαθήματα Νορβηγικών στους ξένους.

Τα μαθήματα που προσφέρονται απο τους δήμους στην Νορβηγία κοστίζουν 300 εύρο περίπου το μήνα . Θα σου πρότεινα και εγω να μάθεις Νορβηγίκα για να έχεις καλύτερες ελπίδες . Για να σπουδάσεις στην Νορβηγία θα πρέπει να εξασφαλισεις Πόρους για την διαβιωση Του προτού έτους , δηλ πρέπει να έχεις 80 000 κορόνες περίπου για να ” μπεις” σε πανεπιστήμιο η να τους απόδειξης ότι κάποιος θα σε συντήρη ( σπίτι διατροφή κτλ) .Εάν δεν κάνω λάθος δεν επιτρέπεται να εργάζεται φοιτητής το πρώτο χρόνο σπουδών .

Profile photo of GIORGOS TOLIAKIS
    GIORGOS TOLIAKIS
    Participant

ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΟΣ ΦΙΛΙΠ Ο ΦΟΙΤΗΤΗΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΡΓΑΣΤΕΙ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΤΟΣ ΣΠΟΥΔΩΝ!!

Profile photo of thanasis
    thanasis
    Participant

kiki , τα Νορβηγικά δεν είναι φοβερά δύσκολα, εγώ που προσπαθώ να τα μάθω, δεν τα βλέπω τραγικά τα πράγματα, βέβαια θέλει διάβασμα και υπομονή, σε 3 μήνες μέσα εννοείται ότι δεν μαθαίνονται αλλά μπορεί να αποκτηθεί μια μαγιά για την πρώτη συννενὀηση.

Γενικά,  θα ήθελα να πω ότι δεν πρέπει να υπάρχει άγχος και βιασύνη για τίποτα, εγώ άνεργος είμαι και δύσκολα επιβιώνουμε αλλά οι αποφάσεις θεωρώ ότι πρέπει να παίρνονται με γνώμονα την ηρεμία και την καθαρή σκέψη, ακούγοντας αυτούς που μας συμβουλεύουν από την Νορβηγιά, θεωρώ λοιπόν ότι δεν πρέπει να μας κατακτά το άγχος και να μας διέπει ψυχραιμία, για όλους είναι δύσκολα αλλά όπως λέμε εδώ μέσα, ΛΥΣΕΙΣ ΥΠΆΡΧΟΥΝ, θέλει επιμονή και υπομονή και ΟΧΙ ΑΓΧΟΣ.

Anonymous

Σας ευχαριστώ όλους. Έψαξα να βρω είδη καθηγητή για να κάνω μαθήματα μέχρι τον Φεβρουάριο.

Δηλαδή θέλετε να μου πείτε πως άμα δεν έχεις λεφτά σε ξεγράφουν και δεν σαφήνουν να σπουδάσεις? και τα φοιτητικά δάνεια που υπάρχουν για τι πράμα είναι?

Θα το ψάξω να δω τι γίνετε αν μπορώ να μεταφέρω την κάρτα ανεργίας μου στην Νορβηγία.

Υπομονή έχει εξαντληθεί δουλεύω σαν χαμάλης  πονάει η μέση μου απο τα μηχανήματα που σηκώνω  ψυχολογικά δεν αντέχω απο την αγένεια και την έλλειψη παιδείας, οπότε οχι δεν θα αρχίσω να πέρνω ψυχοφάρμακα θα φύγω και θα πάω κάπου και ας γίνω καθαρίστρια δεν θα ντραπώ καθόλου. Περνω 300 ευρώ το μήνα και μου λένε πως μου κάνουν και χάρη, και από τον Φεβρουάριο θα πέρνω 260 δεν θέλω να πω σε ποια εταιρία δουλεύω αλλά οχι δεν το αξίζει κανένας αυτό. Είμαι 30 χρονών και θέλω να κάνω κάτι καλό στην ζωή μου, θέλω να προλάβω να κάνω και ένα παιδί και όχι δεν θέλω να βρω ένα πλούσιο άντρα να τα κάνω όλα αυτά (μου το έχουν πει και αυτό)

Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας.

Afrodite
    Participant

E όχι και 300ευρω… και 270… ελεος!!Το ταμειο ανεργιας ειναι παραπανω πεσ’ τους.

Και φυσικά σου αξίζει κάτι καλύτερο, κι εισαι στη καλύτερη ηλικία. Μ’ ολο το μέλλον μπροστά σου κι ας είναι στο εξωτερικό. So be it. Που λεν κι οι αγγλοι.

Αυτο που χρειάζεται για να τα καταφερεις ειναι υπομονή κι επιμονη. Καλη προετοιμασία κι ολα θα παν καλά. Μαθε σιγα σιγά τη γλώσσα και στέλνε βιογραφικά.

Δεν απαγορεύεται να εργάζεται κανείς τον πρώτο χρόνο που είναι φοιτητής. Μπορείς να διαβάσεις τις λεπτομέρειες για το τι ισχύει εδώ:

http://www.udi.no/Norwegian-Directorate-of-Immigration/Central-topics/Studies/

“When you are granted your first student residence permit in Norway, you are automatically granted a permit to work part-time in addition to your studies. This allows you to work up to 20 hour per week and take full-time work during ordinary holidays (the period when the study institution has closed and/or during regular public holidays).

You can be granted a permit to work full time for a limited period if you can document that the work is relevant to your studies, or that the work is a completely necessary precondition for admission to further education within the same programme option, and a concrete offer of employment has been made.

The permit to work part-time is not linked to one single employer. Nor is there a requirement that you have to submit a work contract to be granted such a permit.

However, you must present a concrete offer of employment if you intend to cover all or part of the financial maintenance (subsistence) requirement by means of income from employment. The offer of employment must contains a job description, the number of hours you will be working per week and your hourly wage.”

Για να πάρεις άδεια παραμονής ως φοιτήτρια δηλαδή, θα πρέπει ή να έχεις τα απαραίτητα χρήματα για να συντηρηθείς ένα χρόνο σε έναν τραπεζικό λογαριασμό ή να έχεις ένα συμβόλαιο εργασίας που θα σου εξασφαλίζει τα προς το ζην. Δεν μπορείς απλά να ξεκινήσεις να σπουδάζεις και συνάμα να ψάχνεις για δουλειά. Διαφορετικά θα πρέπει να βρεις μια δουλειά, να πάρεις άδεια παραμονής με βάση την εργασία που βρήκες και βέβαια, αν σε κάνουν δεκτή σε κάποια Σχολή, δεν σε εμποδίζει κανείς να σπουδάσεις.

Για να πάρεις φοιτητικό δάνειο στη Νορβηγία θα πρέπει να έχεις δουλέψει εδώ επί 3 χρόνια, αλλιώς δεν δικαιούσαι.

Profile photo of Georgios
    Georgios
    Participant

Καλησπερα!

Γνωριζω Σουηδικα σε αρχικο επιπεδο(απλη συνεννοηση).Εκτιμαται αυτο για ευρεση εργασιας η θελουν οποσδηποτε Νορβηγικα?

Σαφώς βοηθάει το να μπορείς να μιλήσεις λίγα σουηδικά, οι Νορβηγοί καταλαβαίνουν σουηδικά

ΠΟΣΟ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΕΝΟΙΚΙΑ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΣΤΟ ΟΣΛΟ  ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΣΠΙΤΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ?

Η ΘΕΡΜΑΝΣΗ?

Profile photo of thanasis
    thanasis
    Participant

Οδυσσέα καλησπέρα , βλέπω ότι και εσύ από Θεσσαλονίκη!

στο φόρουμ γενικά υπάρχουν πολλές πληροφορίες για αυτό που ζητάς..

δες π.χ. εδώ  http://ellada.no/forums/topic/%CF%80%CF%89%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CF%88%CE%AC%CE%BE%CE%B1%CF%84%CE%B5-%CE%BD%CE%B1-%CE%B2%CF%81%CE%B5%CE%AF%CF%84%CE%B5-%CF%83%CF%80%CE%AF%CF%84%CE%B9/

δες και εδώ… http://ellada.no/links/

γενικά άμα θέλεις να νοικιάσετε μόνοι σας το σπίτι , μιλάμε για 50 τετραγωνικά και πάνω, υπολόγιζε στα 1200+ ευρώ ..τόσο τις βλέπω τις τιμές..

Και βάλε … Λίγα είπες Θανάση , σαν αρχη οδυσσέα μια γκαρσονιέρα η δυαρι σε αυτη την τιμη που έγραψε ο Θανάσης .

Afrodite
    Participant

Δε μου λέτε οι μισθοί πόσοι ειναι στη Νορβηγια? 12 ή 14?

Η φορολογια πώς υπολογιζεται στη Νορβηγία; Ποιες ειναι οι κλιμακες;

Profile photo of Grigoris
    Grigoris
    Keymaster

@afrodite Εδω μπορείς να διαβάσεις επι του θέματος http://www.skatteetaten.no/en/International-pages/businesses/Tax-in-Norway/Tax-in-Norway/

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ  ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ.ΜΠΗΚΑ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΛΙΓΟ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ.ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΤΙΜΗ ΤΟΥ ΕΝΟΙΚΙΟΥ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ

Η ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΡΕΥΜΑ? ΕΝΑΣ ΑΝΕΙΔΙΚΕΥΤΟΣ ΕΡΓΑΤΗΣ ΠΟΣΟ ΜΙΣΘΟ ΠΑΙΡΝΕΙ? ΔΙΟΤΙ ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ ΣΤΑ ΕΝΟΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΥΨΗΛΑ.

ΠΟΣΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΜΟΙΒΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑ ΝΑ  ΒΓΑΖΕΙ  ΤΟ ΜΗΝΑ ΤΟΥ ΑΞΙΟΠΡΕΠΩΣ?

Profile photo of xristosfp
    xristosfp
    Participant

kalhspera edw stin ellada doulevw typografos an gnwrizei kapoios kati gia to epagkelma mou kai mporei na mou dwsei plirofories gia na brw douleia stin norbigia tha ithela na milisw mazi tou…..

Profile photo of Δημητρης
    Δημητρης
    Participant

Καλησπερα σας ονομαζομαι Δημητρης και βροσκομαι απο περσι τον Νοεμβριο στο Hemsedal και εργαζομαι σαν οδηγος ταξι.Η δουλεια δυστυχως ειναι 3 μερες την εβδομαδα και ειναι εποχιακη (6 μηνες) ψαχνω για δουλεια στο Oslo και κατι σταθερο εαν υπαρχει καποιος να με βοηθησει εχω διπλωμα λεωφορειου αλλα δεν εχω προβλημα και για αλλη δουλεια οπως να κουβαλω σε αποθηκη η σε εστιατοριο

Ευχαριστω πολυ

Profile photo of thanos
    thanos
    Participant

Φιλοι μου για σασ..Ειμαι μουσικοσ επαγγελματιασ,με 12 χρονια σπουδεσ στο πιανο,πολλα χρονια εμπιρειασ σε πολυτελη ξενοδοχειο και πιανο-restaurant σαν πιανιστασ στιν Αθηνα..θελω να σασ ρωτισω σχετικα γιαυτο το θεμα στιν Νορβηγια(Οσλο) π.χ τα ξενοδοχεια αν εχουν πιανο,τα πιανο-restaurant υπαρχοθν γενικα στιν πολη?(εκτοσ απ’τα ελληνικα μαγαζια)..Υπαρχη  site με αγγελιεσ για καλητεχνικα θεματα..?και κατι αλλο..για τιν αναγνωρισημοτιτα τον σπουδον μου στο πιανο..τι πρεπει να κανω? με  τα Νορβηγικα ξεκιναω σιγα-σιγα και πιστευω οτι θα φτασω σε ενα καλο επιπεδο πριν ερθω εκει..σασ ευχαριστω πολυ..

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ .

ΘΑ ΗΘΕΛΑ , ΕΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΣΥΝΔΡΑΜΕΙ , ΝΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΘΩ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΕΝΑΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΝΑ ΒΡΕΙ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΗΝ ΝΟΡΒΗΓΙΑ . ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΓΕΝΕΣΤΕΡΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ , ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΘΑ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΣΧΕΤΙΚΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ .

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ .

Profile photo of Mairh
    Mairh
    Participant

Kalhspera sas. Onomazomai Maria. kai eimai 23 etwn. Egw kai 2 filoi mou 24 etwn kai oi 2 endiaferomaste na metanasteusoume sthn Norbhgia. 8a h8ela omws na ma8w apo kapoion pou hdh brisketai ekei an gnwrizei ti paizei me auta pou hdh exoume sta xeria mas. Exw teleiwsei nail artist, kai oi 2 filoi mou exoun adeies security. 8a h8ela na me eneimerwsete gia to an exoun zhthsh auta ta epaggelmata. Epishs eimai se 8esh prin anebw norbhgia na bgalw alla 3 xartia makigiaz,apotrixwsh,lashes extension. Alla 8elw na eimai sigourh kai prin 3ekinhsoume ma8hmata Norbhgikwn oti 8a broume douleia dioti mas zhtane 750 eurw to atomo gia na ma8oume ta basika se ena 6 mhno kai ta pragmata einai duskola gia na dia8esoume tosa xrhmata kai meta na mhn kataferoume na broume douleia. 8a h8ela na me enhmerwsete gia to ti paizei me tis douleies pou sas proanefera kai pws mas proteinete na kinh8oume. Euxaristw polu ek twn proterwn.

Afrodite
    Participant

Καταλαβαίνεις κι απο μόνη σου πως αυτό που ζητάς, δηλαδή να σου εγγυηθούμε πως θα βρεις δουλειά, είναι αδύνατον. Μπορούμε ομως να σου πούμε το εξης:
    Η καλύτερη σου επένδυση άμα θέλετε να πετύχετε κάτι στη Νορβηγία ειναι η πολλή καλη γνώση των Νορβηγικών. Και οταν λεμε καλή γνώση, όχι μονο να λέμε καλημερα καληνυχτα. Εχουν αυξησει τις απαιτήσεις τους και τώρα σου ζητάνε πτυχίο norskprove 3, κατι λιγο παραπάνω απο το αντίστοιχο lower των αγγλικών.
    Η εκμάθηση της γλώσσας λοιπον είναι η καλύτερη σας επένδυση. Απο κει και πέρα οταν ερθει η ωρα να βρειτε δουλεια, καθένας με τη τύχη του. Παντως έχω δει nails artist εδω πέρα και οι νορβηγιδες ασχολουνται πολύ με την εμφανιση τους. Τωρα δε ξερω αν βαζουν σχεδιάκια στα νυχια τους… δεν εχω δει.
    Γνωμη μου ειναι να κανεις ιδιαιτερα μαθηματα… Κανονιστε με μια δασκαλα να σας κανει ιδιαιτερα σαν γκρουπακι (εσυ και οι αλλοι 2 φιλοι σου). Ισως πετυχετε και καλυτερη τιμη έτσι.

Viewing 25 posts - 1 through 25 (of 25 total)

You must be logged in to reply to this topic.