Εργασία ως δασκάλα

Home Forums Ζωή στη Νορβηγία Εύρεση Εργασίας Εργασία ως δασκάλα

This topic contains 1 reply, has 2 voices, and was last updated by Profile photo of Danai Danai 4 months, 3 weeks ago.

Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
  • Author
    Profile photo of K
    K
    Participant

Καλησπέρα σε όλους!! Είμαι 22, έχω τελειώσει Ιστορικό – Αρχαιολογικό, και εργάζομαι ως φιλόλογος. Έχουμε αποφασίσει με τον φίλο μου (που είναι Electrical Engineer), να μη μείνουμε Ελλάδα για πάνω από 1 χρόνο από το πέρας των σπουδών μας, και η Νορβηγία είναι η No1 επιλογή μας!!
    Θα ήθελα, λοιπόν, αν γνωρίζει κάποιος να μου πει τι διαδικασία χρειάζεται να ακολουθήσω προκειμένου να εργαστώ ως δασκάλα ή καθηγήτρια, είτε σε ένα νορβηγικό σχολείο, είτε σε σχολείο της ομογένειας(!!) γιατί από ό,τι έχω δει το εκπαιδευτικό σύστημα είναι πολύ πιο “εξελιγμένο”- διαφοροποιημένο από αυτά, άλλων χωρών.
    Επιπλέον, θα ήθελα μια μικρή υπενθύμιση, με προοπτική να αρχίσουμε τη γλώσσα σε λίγο καιρό, τι επίπεδο είναι το ιδανικό ώστε να ενταχθούμε με μεγαλύτερη ευκολία στο νορβηγικό “συστημα”, αλλά και τρόπο ζωής, όταν με το καλό πρωτοέρθουμε?
    Ξέρω ότι οι απορίες μου είναι πολλές, αλλά πραγματικά εκτιμούμε την όποια βοήθεια!! 🙂

Profile photo of Danai
    Danai
    Participant

Καλησπερα! Και εγω μετακομισα πριν 1.5 χρονο Νορβηγια και εργαζομαι ως καθηγητρια σε γυμνασιο. Το θεμα της γλωσσας δεν υπηρχε λογω οτι ειμαι μιση και μιλαω κανονικα…ωστοσο νομιζω πως για να μπεις σε ενα σχολειο θελει το πτυχιο Trinn III ή το Bergenstest . Μετα θα χρειαστει απλως να αναγνωρισεις το πτυχιο σου στον οργανισμο NOKUT και Udir που ισως να απαιτει καποιο καιρο οποτε καλο ειναι να τα κανεις απο πριν. Το μονο ελληνικο σχολειο που υπαρχει ειναι στο Όσλο, το οποιο ομως δεν αντικαθιστα την εκπαιδευση, απλως παρεχονται καποια ενισχυτικα μαθηματα της γλωσσας.
    Ελπιζω να απαντησα στα περισσοτερα ερωτηματά σου! Μην διστασεις να με ρωτησεις οτιδηποτε αλλο.

Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)

You must be logged in to reply to this topic.