Επαγγελματικές προοπτικές-Νορβηγία

Home Forums About Norway Επαγγελματικές προοπτικές-Νορβηγία

This topic contains 4 replies, has 5 voices, and was last updated by Profile photo of ΚΩΣΤΑΣ ΚΩΣΤΑΣ 2 days, 1 hour ago.

Viewing 5 posts - 1 through 5 (of 5 total)
  • Author
    Profile photo of Amanda Mor
    Amanda Mor
    Participant

Καλησπέρα σας,

Είμαι 25 χρονών και ζω στην Ελλάδα με τον φίλο μου. Έχω τελειώσει φιλολογία και είμαι στο μεταπτυχιακό μου πάνω στην Ειδική Αγωγή. Λόγω της κατάστασης στην Ελλάδα έχω αρχίσει και σκέφτομαι το ενδεχόμενο του εξωτερικού.

Αρχικά ψάχνω να τελειώσω μια δεύτερη σχολή στην Ελλάδα γτ με το πτυχίο της φιλολογίας δεν μπορώ να κάνω και πολλά. Έτσι έχω σκεφτεί την ψυχολογία σαν εναλλακτική λύση. Ξέρετε αν με το πτυχίο ψυχολογίας σε συνδυασμό με το μεταπτυχιακό της ειδικής αγωγής θα μπορέσω να βρω κάποια εργασία στην Νορβηγία;

Γενικότερα αν γίνεται θα ήθελα να με ενημερώσετε για τα επαγγέλματα που έχουν ζήτηση στη χώρα. Ευχαριστώ!

Profile photo of Troboukis
    Troboukis
    Participant

Για σας είμαι αστυνομικός εν υπηρεσία 10 χρόνια σε περίπτωση μετανάστευσης και παραίτησής από την Ελλάδα ο χρόνος υπηρεσίας μου θα μετρούσε ως προυπηρεσία στην Νορβηγία για την εύρεση κάποιας παρόμοιας δουλειάς

Καλησπέρα και απο μένα… ειμαι απο Χαλκιδική και ψαχνο για εργασια στην νορβηγια.εργαζομε στην ελληνικος χρυσός εδω και 13 χρονια σαν χειριστής φορτοτη υπογειον στοον εχω δηπλομα 5πτης κατιγοριας οπου εχει μεσα ολα σχεδον τα σκαπτικα μηχανιματα εχω διπλομα διατριτικου πετρέλαιοκινητιρα και εχω μαζεψη της ωρες βοηθου γομοτι πυροδοτι.ειναι ολα τα διπλοματα σχεδον που χριαζοντε για υπογιες στοες αλλα δεν εχω προβλιμα για εργασία και σε επιφανια ο λογος είναι τα δανεια που εχω ειναι αρκετα και ο μισθος δεν επαρκι εδο για να τα βγαλω ις περας.αν μπορεί κάποιος να βοηθισει ευχαριστώ εκ τον προτερον.

Profile photo of Ioannis Tsichlis
    Ioannis Tsichlis
    Participant

Καλησπέρα σε όλους στο Φόρουμ,

Είμαι διπλωματούχος Πολιτικός Μηχανικός Πανεπιστημίου Θεσσαλίας και κάτοχος μεταπτυχιακού τίτλου ειδίκευσης στις Υπεράκτιες Ανανεώσιμες Πηγες Ενέργειας από το Πανεπιστήμιο Strathclyde της Γλασκώβης. Τους τελευταίους 9 μήνες μαθαίνω Νορβηγικά (Α2 επίπεδο τώρα) και θέλω πολύ να βρω εργασία στο αντικείμενο μου στη Νορβηγία.

Παρακαλώ αν κάποια/ος φίλη/ος γνωρίζει τώρα ή στο μέλλον για κάποια σχετική θέση μην διστάσσει να έρθει σε επαφή μαζί μου.

Ευχαριστώ!

Profile photo of ΚΩΣΤΑΣ
    ΚΩΣΤΑΣ
    Participant

Καλημερα απο Αθηνα!! Θα ηθελα παρακαλω να ρωτησω τι πιθανοτητες υπαρχει να βρει καποιος δουλεια ως επαγγελματιας οδηγος βαρεων οχηματων.Διαθετοντας ολα τα διπλωματα Α,Β,C,Δ,Ε+ ADR,καθως και ξενο σχολειο ασφαλους οδηγησης(Q&S),τι προοπτικες υπαρχουν?Ειδικευομαι στον χωρο των καυσιμων αλλα γενικα και σε αλλου τυπου βαρεα οχηματα οπως (ανατροπης,νταλικα)Οι μισθοι σε σχεση με την ελλαδαπου βρισκονται?Γνωριζω για το θεμα της γλωσσας και υποτιθεται οτι θα μιλαω νορβηγικα.Ευχαριστω πολυ για τον χωρο που μου δωσατε,να κανω τις ερωτησεις μου.

• This reply was modified 2 days, 1 hour ago by Profile photo of ΚΩΣΤΑΣ ΚΩΣΤΑΣ.
Viewing 5 posts - 1 through 5 (of 5 total)

You must be logged in to reply to this topic.