Γλώσσα και σπουδές στη Νορβηγία

Home Forums Ζωή στη Νορβηγία Σπουδές στην Νορβηγία Γλώσσα και σπουδές στη Νορβηγία

This topic contains 0 replies, has 1 voice, and was last updated by  Μιχάλης Χουρδάς 4 months, 3 weeks ago.

Viewing 1 post (of 1 total)
  • Author

Καλησπέρα.

Είμαι 24 ετών απόφοιτος επαγγελματικού λυκείου, έχω πάει ΙΕΚ στην ειδικότητα τουριστικών ξενοδοχειακών μονάδων όμως δεν έχω πάρει την πιστοποίηση.
    Θα ήθελα να έρθω στη Νορβηγία επειδή μου αρέσει σαν χώρα και ενδιαφέρομαι να μάθω εάν θα μπορούσα να σπουδάσω πληροφορική η οποία με ενδιαφέρει.
    Σχετικά με αυτό, επειδή δεν είμαι γνώστης της Νορβηγικής γλώσσας, έχω όμως ήδη ξεκινήσει μαθήματα νορβηγικών μόνος μου από το ίντερνετ, θα ήθελα να μάθω εάν είναι εφικτό να πάω σε κάποιο σχολείο εκεί έτσι ώστε να μπορέσω να μάθω τη γλώσσα και εάν θα μπορούσα να συνεχίσω τις σπουδές μου για πληροφορική.

Στην Νορβηγία δεν έχω κανέναν, θα έρθω μόνος μου για αυτό το οικονομικό θέμα είναι ένα μείζον θέμα, από ότι είδα στο φόρουμ η εκκλησία διαθέτει κάποια μαθήματα αλλά από εκεί και πέρα πώς θα μπορούσα να συνεχίσω; Το κράτος προσφέρει κάποια μαθήματα; Υπάρχει κάποιο βοήθημα στην αρχή στο ξεκίνημα; Θα μπορούσα με την χρήση των Αγγλικών να βρω μια δουλειά έστω και λίγον ωρών (Mini job) αρκεί να υπάρχει κάποιο βοήθημα από το κράτος;

Και φυσικά ότι άλλες πληροφορίες μπορείτε να μου δώσετε είναι ευπρόσδεκτες.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων,
    Μιχάλης.Χ.

Viewing 1 post (of 1 total)

You must be logged in to reply to this topic.