Απαραίτητα χαρτιά για τη μετανάστευση στη Νορβηγία

Home Forums About Norway Απαραίτητα χαρτιά για τη μετανάστευση στη Νορβηγία

This topic contains 64 replies, has 32 voices, and was last updated by Profile photo of ΚΩΣΤΑΣ ΚΩΣΤΑΣ 1 month ago.

Viewing 15 posts - 51 through 65 (of 65 total)
  • Author

Φιλη Μαρια σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση και την ειλικρινεια σου. Το σχεδιο μου εχει ως εξης. Ο φιλος μου λεει οτι θα μου εχει ετοιμη δουλεια και δανεικα τον πρωτο μηνα μεχρι να παρω τον πρωτο μισθο. Επισης, θα εχω 2,000-3,000 δανεικα για να δωσω εγγυηση για το πρωτο σπιτι (και για εισητηρια και για φαι), το οποιο υποψιαζομαι θα ειναι γκαρσονιερα. Τη μητερα μου θα τη φερω μαζι μου οταν θα μπω στο δικο μου σπιτι, μετα απο τον πρωτο μισθο δηλαδη (λογικα). Γιατι θα τη φερω? Γιατι εδω πληρωνει δεη, ιντερνετ και βενζινη για το αμαξι. Ολα αυτα θα τα αποφυγει αν μενουμε μαζι, εστω και στη γκαρσονιερα. Εχουμε μεινει και σε χειροτερα μερη. Αυτο που με κανει να λεω οτι δε θα παρω το ρισκο αν δε μπορει να παρει η μανα μου την αδεια παραμονης ειναι τα εξης :

1)Αν ερθει πανω η μανα μου θα κλεισει γενικους δεη, νερο και ιντερνετ που αν χρειαστει να επιστρεψει λογω αρνησης αδειας παραμονης θα πρεπει να ξαναπληρωσει για επανασυνδεση.

2)Δε θα μπορω να βγαζω αρκετα για να της στελνω λεφτα να ζει Ελλαδα. Αν ζουμε κατω απο μια στεγη θα ειναι προφανως πιο φθηνα.

Αυτο που λες για Diploma Supplement τι ειναι ? Δεν το εχω ξανακουσει. Εχω πτυχιο Χημειας και μαστερ στη Φυσικοχημεια απο το Πανεπιστημιο Κρητης και τωρα κανω διδακτορικο. Αλλα επειδη τα λεφτα τελειωσαν, το παραταω για να εχω φαι να τρωω…

Εννοειται φιλικα,
    Μιχαλης

Profile photo of Maria
    Maria
    Participant

Μιχάλη καλημέρα. Το diploma supplement είναι ένα παράρτημα διπλώματος που το εκδίδουν οι σχολές στα αγγλικά . Περιέχει την αναλυτική σου βαθμολογία και μια μικρή περιγραφή τι γνώσεις παρέρχεται στον σπουδαστή κ τι μπορεί να κάνει μετέπειτα. Να σου πω την αλήθεια εξαρτάτε λίγο κ η κάθε σχολή πόση βαρύτητα έδωσε όταν έφτιαξε το δικό τους. Εγώ αποφοίτησα στο ΤΕΙ Αυτοματισμού Θεσσαλονίκης κ έχει πάρα πολλές πληροφορίες μέσα, μία φίλη που αποφοίτησε από ένα ΤΕΙ στην Αθήνα κοινωνιολογίας(δεν θυμάμαι την ακριβή ονομασία της σχολής της) ήταν κατά την γνώμη μου για κλάματα έτσι όπως το βγάλανε. Τα τελευταία χρόνια οι περισσότερες σχολές το δίνουν με το πτυχίο, αν είσαι λίγο παλιός πρέπει να το ζητήσεις. Κάνε ένα τηλεφώνημα μόλις ανοίξουν οι σχολές και αν σου πουν μα μου κτλ πίεσε τους λίγο. Θα σου λύσει τα χέρια το πρώτο διάστημα αυτό. Πιθανότατα να μην χρειαστείς να μεταφράσεις την αναλυτική σου για την αναγνώρηση στο NOKUT και να τους είναι αρκετό το diploma supplement συν το πτυχίο μεταφρασμένο αλλά εκεί δεν παίρνω όρκο.

Εντάξη βλέπω έχεις σχέδιο οπότε κάποια λύση θα την βρεις. Θα είναι λίγο δύσκολα αλλά θα τα καταφέρεις. Προσωπικά δεη και νερό δεν έκοψα καθώς θέλω να νιώθω οτι πάντα υπάρχει το σπίτι μου στην Ελλάδα και το επισκέπτομαι σε περίοδο διακοπών.

Φιλικά Μαρία

Profile photo of Charalambos Kanella
    Charalambos Kanella
    Participant

Καλησπέρα, καταρχάς συγηχαρητήρια για το φορουμ.
    Από τον Οκτώμβριο θα ρθώ στο Όσλο για διδακτορικό. Επομένως, ήδη βρήκα δουλειά.
    Αυτό που ήθελα να ρωτήσω όμως είναι, εάν επιτρέπεται να μείνει μαζί μου η κοπέλα μου,
    με την οποία συζούμε ένα χρόνο (αλλά κανένα αποδεικτηκό στοιχείο σχετικά με αυτό).
    Η κοπέλα μου δεν έχει βρει δουλειά, αλλά θα ψάξει εφώσον τακτοποιηθούμε με το σπίτι – το
    οποίο και ακόμη να βρώ.
    Χωρίς τις απαραίτητες αποδείξεις ότι συζούσαμε και γενικά ότι είναι το ταίρι μου, υπάρχει περίπτωση
    να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα με την παραμονή της εφώσον θα βρεί δουλειά μετά από την εγκατάστασή μας στο
    Όσλο?
    Ευχαριστώ

Η κοπέλα θα μπορούσε να μείνει μαζί σας στη βάση της οικογενειακής επανένωσης εφόσον θα μπορούσατε να αποδείξετε ότι συζούσατε τα δύο τελευταία χρόνια, π.χ. με συμβόλαιο ενοικίου όπου αναφέρονταν και τα δύο ονόματα. Αλλιώς ισχύουν τα ίδια με όλους όσους αναζητούν εργασία και προέρχονται από την Ευρωπαϊκή ΄Ενωση, δηλαδή 3 μήνες χωρίς καταχώρηση και άλλους 3 μετά από καταχώρηση στις αρχές. Στο διάστημα αυτό θα μπορεί να ψάχνει δουλειά, αν βρει δουλειά μπορεί να μείνει, αν όχι, θα πρέπει να φύγει. ΄Ολα αυτά είναι θεωρητικά γιατί αρκεί να έχει φύγει για μία μέρα. Στη συνέχεια μπορεί να ξανάρθει. Το ουσιαστικό θέμα είναι πώς επιβιώνει κανείς στη Νορβηγία οικονομικά όντας άνεργος.

Profile photo of Charalambos Kanella
    Charalambos Kanella
    Participant

Σας ευχαριστώ.
    Και κάτι ακόμη, αποδέχονται αποδειχτηκά κάτι σαν σύμφωνα συμβίωσης τα οποία έχουν γίνει
    με παρουσία νομικού σύμβουλου?
    Με εκτίμηση.

Ναι, αν έχετε αποδεικτικό συμβίωσης επίσημα αναγνωρισμένο στην Ελλάδα, κατά πάσα πιθανότητα, δεν είμαι νομικός, το αποδέχονται. Σε κάθε περίπτωση εμείς που απαντάμε εδώ. μπορούμε να δίνουμε γενικές απαντήσεις. Για νομικά εξειδικευμένα θέματα θα πρέπει να απευθυνθείτε στις νορβηγικές αρχές, στην περίπτωσή σας στη Διεύθυνση Αλλοδαπών: http://www.udi.no/

Profile photo of CHORTIS MARKOS
    CHORTIS MARKOS
    Participant

Γεια σας

Σκέφτομαι να έρθω για μεταπτυχιακό στην Νορβηγία και θα ήθελα να σας ρωτήσω αν είναι εφικτό παράλληλα με τις σπουδές μου να δουλεύω ταυτόχρονα σε μια part-time εργασία ;

Ευχαριστώ.

Για σε ολους,ειμαι νέος στο φόρουμ και θελω αν μπορεί Κάποιος να με βοηθήσει γιατί ενδιαφερομε πολυ για Νορβηγία.Είμαι μαραγκός επιπλοποιος με 15 χρονια εμπειρίας.Εχω Ξυλουργείο στην Ελλάδα ι μάλλον ειχα γιατι τωρα ειναι κλειστό.Ξερω να φτιάχνω τα παντα απο ξυλο,απο αλουμινιο,απο βαψιματα,χιριζομε ολα τα μηχανήματα.Μιλάω Αγγλικά οχι πολυ καλα,εχω αρχίσει και μαθαίνω νορβηγικά.Μπορεί κάποιος να μου πει πος θα βρω δουλια ,κατοικία και πος μπορώ να μείνω μόνιμα εκεί.

Profile photo of El madani
    El madani
    Participant

Καλησπέρα σας,

Πρώτον συγχαρητήρια που δίνετε χρήσιμες πληροφορίες για κάποιον που σκοπεύει να πάρει την μεγάλη απόφαση . Κατα 2ρον θα ήθελα να ρωτήσω εάν επαρκούν τα αγγλικά για αρχή στην Νορβηγία?Έχω έναν γνωστό στην Νορβηγία και μου έκανε το <<ορίστε>> για να το δω πιο σοβαρά το θέμα με την κοπέλα μου να μείνουμε μόνιμα.Θα αναρτήσω το Email μου από κάτω για να μου στείλετε συμβουλές ίσως ότι νομίζει καθένας σας.
    Σας ευχαριστώ,

εκ τον προτέρων
    El_madani2015@yahoo.gr

Profile photo of El madani
    El madani
    Participant

Να σημειώσω ότι είμαι 24 χρονών έχω τελειώσει τις σπουδές μου και το φανταρικό μου και είμαι 2 χρόνια άνεργος.

Profile photo of ILIAKI
    ILIAKI
    Participant

Καλησπέρα σας,
    Μετακόμισα πολύ πρόσφατα στο Όσλο και ενδιαφέρομαι να μάθω τη νομοθεσία και τις προυποθέσεις για την έναρξη δικής μου επιχείρησης. Ξέρετε που θα μπορούσα να αποτανθώ? Επίσης ενδιαφέρομαι για ανεύρευση εργασίας αλλά δεν γνωρίζω Νορβηγικά. Θα μπορούσατε να με συμβουλέψετε?

Profile photo of ILIAKI
    ILIAKI
    Participant

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας,
    Το site το γνωρίζω, ήλπιζα μήπως γνωρίζετε κάτι επιπλέον για την έναρξη καινούργιας επιχείρησης από την άποψη των προυποθέσεων και τα τελωνιακά.
    Όπως και να έχει σας ευχαριστώ και πάλι.

Για κοίτα και αυτό:

https://www.nav.no/en/Home

Profile photo of ΚΩΣΤΑΣ
    ΚΩΣΤΑΣ
    Participant

Mε τους επαγγελματιες οδηγους στην νορβηγια τι παιζει γενικα?Δεν μπορω να βρω κατι.Ενω στα πιο πολλα επαγγελματα ολο κ κατι θα βρεις στο θεμα των οδηγων βαρεων οχηματων δεν μπορω να βρω πληροφοριες.Εχοντας ολα τα επαγγελματικα διπλωματα για ολα τα οχηματα +ADR+Σχολειο ασφαλους οδηγησης απο την BP καθε βοηθεια θα ηταν ευπροσδεκτη!!Επισης αν καποιος γνωριζει για τι μισθους μιλαμε(γιατι μπορει κ να μην συμφερει καποιον)

Viewing 15 posts - 51 through 65 (of 65 total)

You must be logged in to reply to this topic.