Απαραίτητα χαρτιά για τη μετανάστευση στη Νορβηγία

Home Forums About Norway Απαραίτητα χαρτιά για τη μετανάστευση στη Νορβηγία

This topic contains 64 replies, has 32 voices, and was last updated by Profile photo of ΚΩΣΤΑΣ ΚΩΣΤΑΣ 1 month ago.

Viewing 25 posts - 26 through 50 (of 65 total)
  • Author
    Profile photo of J.G.K
    J.G.K
    Participant

Κυρία Παπαδοπούλου-Samuelsen
    Έίμαι στα πρόθυρα συνταξιοδότησης λόγω εθελούσιας εξόδου και είμαι 45 ετών.Είμαι κάτοχος πανεπιστημιακού τίτλου σπουδών με μεταπτυχιακή ειδίκευση και εμπειρία στον τομέα των logistics .Ομιλώ και γράφω 3 ξένες γλώσσες σε επίπεδο native .Δεν γνωρίζω Νορβηγικά ,έχω όμως έφεση στς ξένες γλώσες και νομίζω ότι δεν θα χρειαστώ πάνω από 6 μήνες προκειμένου να μπορώ να γράφω και να διαβάζω.Η σύζυγος είναι απόφοιτος ΤΕΙ Ιατρικών εργαστηρίων (παρασκευάστρια) ,ο μεγάλος γιος μου απόφοιτος παιδαγωγικού πανεπιστημίου πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης (δάσκαλος), ο μεσαίος στο 2ο έτος ΤΕΙ Εσωτερικής Αρχιτεκτονικής και ο μικρός πηγαίνει Δ’ δημοτικού.
    Οι ερωτήσεις που θα ήθελα να σας υποβάλλω είναι οι παρακάτω:
    1.Εφόσον βρώ μόνιμη εργασία στη Νορβηγία,θα περικοπεί η σύνταξή μου στην Ελλάδα;
    2.Πόσο δύσκολο είναι να βρούμε δουλειά σε μόνιμη βάση,εγώ ,η σύζυγος και ο μεγάλος γιος μου (μιλάει και γράφει πιστοποιημένα Αγγλικά,Ιταλικά,Γερμανικά) εντός ευλόγου χρονικού διαστήματος.
    3.Μπορεί να γίνει αντιστοίχιση μαθημάτων μεταξύ του Ελληνικού ΤΕΙ και ενός αντίστοιχου τμήματος Εσωτερικής Αρχιτεκτονικής στη Νορβηγία; (Προκειμένου να συνεχίσει ο 2ος γιος μου τις σπουδές του σε εκεί;)
    4.Προκειμένου να καλυφθούν οι ανάγκες τις οικογένειας για τους πρώτους6-8  μήνες μέχρι να ομαλοποιηθεί η επαγγελματική αποκατάστασή μας ,ποιο χρηματικό ποσόν θεωρείτε εσείς ως ελάχιστα απαραίτητο( για 5μελή οικογένεια) σε μηνιαία βάση;
    Όπως καταλάβατε προσανατολιζόμαστε να μεταναστέυσουμε στη Νορβηγία για μεγάλο χρονικό διάστημα και εάν τα πράγματα εξελιχθούν ομαλά να παραμείνουμε μόνιμα.
    Ευχαριστώ για την υπομονή σας
    Ιωάννης.Κ

Normal
    0

21

false
    false
    false

NO-BOK
    X-NONE
    X-NONE

MicrosoftInternetExplorer4

Θέλω να υπογραμμίσω ότι δεν είμαι ειδικός σε τίποτα, ούτε νομικός ούτε υπάλληλος των κοινωνικών υπηρεσιών. Γενικές πληροφορίες μπορώ να δίνω για πράγματα που μπορώ να τα βρω στο διαδίκτυο και να τα ελέγξω η ίδια.

Το αν θα περικοπεί η σύνταξή σας θα πρέπει να το ρωτήσετε στο ταμείο από όπου θα πάρετε τη σύνταξη. Δεν είναι δυνατόν να το ξέρω εγώ που λείπω 35 χρόνια από την Ελλάδα.

Δεν μπορώ να σας πω πόσον καιρό χρειάζεστε για να βρείτε δουλειά. Κάποιοι έχουν έρθει, δεν βρήκαν δουλειά και επέστρεψαν. Κι αυτοί που βρίσκουν δουλειά δεν τη βρίσκουν συνήθως αμέσως, περνούν μερικοί μήνες.

Για τυχόν αντιστοιχία των μαθημάτων στα ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα θα πάρετε πληροφορίες από την Υπηρεσία Αναγνώρισης Σπουδών στο Εξωτερικό τη http://nokut.no/en/ Δείτε επίσης και έναν ιστότοπο με γενικές πληροφορίες για σπουδές στη Νορβηγία: 

Normal
    0

21

false
    false
    false

NO-BOK
    X-NONE
    X-NONE

MicrosoftInternetExplorer4

/* Style Definitions */
    table.MsoNormalTable
    {mso-style-name:”Vanlig tabell”;
    mso-tstyle-rowband-size:0;
    mso-tstyle-colband-size:0;
    mso-style-noshow:yes;
    mso-style-priority:99;
    mso-style-qformat:yes;
    mso-style-parent:””;
    mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
    mso-para-margin-top:0cm;
    mso-para-margin-right:0cm;
    mso-para-margin-bottom:10.0pt;
    mso-para-margin-left:0cm;
    line-height:115%;
    mso-pagination:widow-orphan;
    font-size:11.0pt;
    font-family:”Calibri”,”sans-serif”;
    mso-ascii-font-family:Calibri;
    mso-ascii-theme-font:minor-latin;
    mso-fareast-font-family:”Times New Roman”;
    mso-fareast-theme-font:minor-fareast;
    mso-hansi-font-family:Calibri;
    mso-hansi-theme-font:minor-latin;}

http://www.studyinnorway.no/

΄Οσο για την ερώτηση για το πόσα χρήματα απαιτούνται, διαβάστε προσεκτικά τις απαντήσεις στο φόρουμ και θα βρείτε αρκετά σχετικά σχόλια. Δεν νομίζω ότι μπορεί να επιβιώσει μια πενταμελής οικογένεια με λιγότερο από 30.000 κορόνες το μήνα.

/* Style Definitions */
    table.MsoNormalTable
    {mso-style-name:”Vanlig tabell”;
    mso-tstyle-rowband-size:0;
    mso-tstyle-colband-size:0;
    mso-style-noshow:yes;
    mso-style-priority:99;
    mso-style-qformat:yes;
    mso-style-parent:””;
    mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
    mso-para-margin-top:0cm;
    mso-para-margin-right:0cm;
    mso-para-margin-bottom:10.0pt;
    mso-para-margin-left:0cm;
    line-height:115%;
    mso-pagination:widow-orphan;
    font-size:11.0pt;
    font-family:”Calibri”,”sans-serif”;
    mso-ascii-font-family:Calibri;
    mso-ascii-theme-font:minor-latin;
    mso-fareast-font-family:”Times New Roman”;
    mso-fareast-theme-font:minor-fareast;
    mso-hansi-font-family:Calibri;
    mso-hansi-theme-font:minor-latin;}

Profile photo of Constantine
    Constantine
    Participant

Καλησπέρα σας και συγχαρητήρια για την πολύτιμη βοήθεια που προσφέρετε!!Είμαι 30 χρονών στρατιωτικός,εργάζομαι 10 χρονια στο στρατό και με δεδομενα τα όσα γίνονται στη χώρα αυτά τα χρόνια,σκέφτομαι να μεταναστεύσω στη Νορβηγία..έχω δευτεροβάμια εκπαίδευση Τ.Ε.Ε(θερμουδραυλικός)αλλα δεν έχω εξασκήσει το επάγγελμα…Η ερώτηση μου για αρχή είναι,τι προυποθέσεις πρέπει να έχω για να ξεκινήσω κάτι τέτοιο;;μετράνε τα χρόνια υπηρεσίας μου σε περίπτωση που φύγω στη Νορβηγία;;;σας ευχαριστώ πολύ!!!

Profile photo of eirini
    eirini
    Participant

Καλησπέρα σε ολους τους Ελληνες,

Λέγομαι Ειρήνη- Παρασκευή και βρισκομαι στο Τροντχειμ, εργαζομαι μεσω μιας εταιριας ευρεσεως εργασίας σε ενα εργοστασιο. Σε ένα μηνα θα εχω δικαίωμα να κανω register στην αστυνομια, όπως με ειχαν πληροφορησει τον Δεκεμβριο που ειχα κλεισει ραντεβου. Ειχα μιλήσει με την Νορβηγικη πρεσβεια το καλοκαιρι απο Ελλαδα , για να μαθω τι χαρτια απαιτειται να εχω μαζι μου και οπως καταλαβαινω δεν μου τα ειπανε σωστα. Τους ειχα τονισει οτι εχω ταυτοτητα ελληνικη και αυστραλεζικο διαβατηριο και σκοπευω εαν τα καταφερω βρω μια εργασια και να μεινω μονιμα στην Νορβηγια. Εδω στην εφορεια, δεν δεχτηκανε την ταυτοτητα (παρολο που ειναι με λατινικους χαρακτηρες) διοτι δεν αναγραφεται τι γενους ειμαι ( θυληκο ή αρσενικο) οποτε εδωσα το αυστραλεζικο διαβατηριο και πηρα το d-number (προσωρινο αριθμο). Ζηταω παρακαλω αν μπορειτε να μου πειτε 1) εαν θα εχω προβλημα  σε ενα μηνα που θα μπορω να κανω register στην αστυνομια, ή ποιο ενδεχομενο προβλημα θα αντιμετωπισω μελλοντικα, 2) σκοπευω να φερω τις 2 μου κορες το καλοκαιρι. θα μπορουσα να φυγω οπως σκοπευω το καλοκαιρι (χωριs να κανω register σε ενα μηνα ) και οταν θα επιστρεψω με τα 2 μου παιδια να παω τοτε στην αστυνομια να κλεισω ραντεβου και να καταχωρηθω με το ελληνικο διαβατηριο που θα εχω βγαλει ???  το συμβολαιο με την bemmanding εταιρεια ληγει τον Ιουνιο, απο το εργοστασιο ειναι πολυ ευχαριστημενοι, βεβαια ειναι αρκετα σκληρη και δεν ειναι για μονιμη εργασια, καθως πηγαινω το απογευμα σε σχολειο για να μαθω νορβηγικα, και εχω τελειωσει σε τεχνικη σχολη συστηματα εφαρμογων (πληροφορικη) και γνωριζω πολυ καλα την αγγλικη γλωσσα . Επισης καπου διαβασα μεσα απο το site σας οτι δινονται και δωρεα Νορβηγικα μαθηματα ( διδεται πτυχιο ??) Η αληθεια ειναι οτι εχω ταλαιπωρηθει λιγακι για να φτασω μεχρι εδω και κατω δυστυχως δεν καταφερνα να μεγαλωσω τα 2 μου παιδια, δεν γινεται να ξαναεπιστρεψω στην Ελλαδα με τετοιες συνθηκες διαβιωσεις που ολο και πιο παραλογες διαμορφωνονται.

Συγχαρητηρια και για το site σας, και θα ηταν χαρα μου να συναντησω  απο κοντα καποιους απο εσας,

συγνωμη αν σας κουρασα, και ευχαριστώ ! που με ακουσατε.

φιλικα

Ειρηνη- Παρασκευη Θεοδωριδου

Profile photo of Constantine
    Constantine
    Participant

Καλησπέρα Ειρήνη!!θα ήθελα να σε ρωτήσω..πόσο καιρο βρίσκεσε στη Νορβηγία;;δυσκολεύτηκες να βρείς εργασία;με ενδιαφέρει αρκετά και θα ήθελα να μαζέψω όσο το δυνατόν γίνετε περισσότερες πληροφορίες σχετικά για την πορεία όπου θέλω να χαράξω για ένα καλύτερο ανθρώπινο μέλλον…

Υ.Γ:μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω σχετικά με τις απορίες που έχεις,αλλα και εγώ αυτη τη στιγμή είμαι στο ψάξιμο σχετικα με τις χαρτούρες και την εύρεση εργασίας….μακάρι όλα να σου πάνε καλα!!!

Profile photo of Martselo
    Martselo
    Participant

Καλησπερα,ονομαζομαι Μαρτσελο και ειμαι γεννημενος στη Μολδαβια.Ημουν 6 χρονων οταν ηρθα με τον αδερφο μου στην πανεμορφη Ελλαδα,η μητερα μου ειχε ερθει 3 χρονια νωριτερα για να προετοιμασει το καταλληλο περιβαλλον για εμας,ενα δωματιο με ολα τα επιπλα απο τα σκουπιδια και για τους τρεις μας και μια κοινοχρηστη τουαλετα/μπανιο με ολη την πολυκατοικια.Ημασταν μικροι,τουλαχιστον εγω,γιατι ο αδερφος μου με περναει 6 χρονια και δεν καταλαβαιναμε σε τι συνθηκες ζουσαμε.Μεσα σε ενα χρονο ηρθε και ο πατερας μου και βοηθησε πολυ την κατασταση μολις βρηκε δουλεια,μετακομισαμε σε αλλο σπιτι και βελτιωθηκε κατα πολυ η ζωη μας.Τελειωσα το δημοτικο,γυμνασιο,λυκειο και τωρα οπου να’ναι περνω πτυχειο πανω στη λογιστικη απο το ΤΕΙ Μεσολογγιου.Εχουμε περασει πολυ ωραιες στιγμες στην Ελλαδα,οπως ολοι,μα αλλαξανε οι καιροι και δυσκολεψανε τα πραγματα.Ειδικα σε εμας που εχουμε παρει δυο στεγαστικα δανεια και οι γονεις μου μεινανε ανεργοι.Αυτο που εκανε η μητερα μου πριν 20 χρονια στην Ελλαδα,ηρθε η δικη μου σειρα να το κανω εγω στη Νορβηγια.Ηδη μαθαινω Νορβηγικα απο εδω http://www.ntnu.edu/now/intro.Θα εκτιμουσα πολυ εαν επαιρνα απαντηση στις εξης ερωτησεις=1]εχω καμια πιθανοτητα να εργαστω σαν λογιστης στη Νορβηγια?
    2]η καταγωγη μου ειναι μη ευρωπαϊκης χωρας,τι χαρτια χρειαζομαι?
    3]που και πως μπορω να βρω συγκατοικο για να νοικιασω ενα δωματιο?
    Καπου ειχα διαβασει οτι για να ζησεις στη Νορβηγια μονιμα πρεπει να εχεις τουλαχιστον 15,000 ευρω,ενω αμα πας για σεζον 6 μηνες δεν χρειαζεται να εχεις καποιο ποσο,κι οτι αν πας για 6 μηνες και επιστρεψεις θα πρεπει να περιμενεις αλλους 6 μηνες για να ξαναπας,ισχυουν αυτα?Σας ευχαριστω ολους εκ των προτερων.

Δείτε εδώ: http://www.nav.no/workinnorway/ καθώς και προηγούμενες απαντήσεις στο φόρουμ. ΄Εχουν απαντηθεί πολλές φορές τα ερωτήματα που θέτετε. Αυτό που έχει σημασία για την άδεια παραμονής είναι η υπηκοότητα, όχι η καταγωγή. Εφόσον όμως έχετε ειδίκευση, δεν είναι κλειστές οι πόρτες στη Νορβηγία ανεξάρτητα με το αν έχετε υπηκοότητα από Ευρωπαϊκή ΄Ενωση ή όχι.

Profile photo of Basilis Psomas
    Basilis Psomas
    Participant

Καλησπέρα Κα Κυριακή,
    ονομάζομαι Βασίλης Ψωμάς και σας στέλνω απο Ρέθυμνο Κρήτης! Είμαι παντρεμένος με ένα παιδί. Λόγου ότι τον τελευταίο καιρό τα οικονομικά μας δεν μας πάνε καθόλου καλα μιας κι έχασα την μητέρα μου πριν 6 μήνες, 44 ετών, και με πατέρα ανάπηρο και ανήλικο αδερφό, πήρα την απόφαση να μεταναστεύσω στην Νορβηγία για να καταφέρω να στείλω καποια χρήματα στην οικογενειά μου που τά’χει ανάγκη. Δεν θέλω να σας κουράσω με όλα μου τα προβλήματα και τα προσωπικά μου αλλα πήρα την πρωτοβουλία να σας στείλω για να με ενημερώσετε αν έχω ελπίδες να βρώ κάποιο επάγγελμα με τις γνωσεις που κατέχω! Έχω απολυτήριο ενιαίου λυκείου,και πρώτο κύκλο ΕΠΑΛ σαν ηλεκτρολόγος και σαν σχεδιαστής μεσω ηλεκτρονικών Η/Υ (με πολύ καλό βαθμό)!Επίσης έχω Lower στα αγγλικά και το αντίστιχο στα γερμανικά. Δύπλομα αυτοκινήτου και μοτοσυκλέτας και δύπλομα ταχυπλόου εως 10 μέτρα. Έχω ξεκινίσει να κάνω μαθήματα Νορβιγικών μεσω διαδυκτίου και δεν με ενοχλεί ότι επάγγελμα και να κάνω,ακόμη και λάντζα!τα περισότερα χρόνια εργάζομαι σαν ψήστης σε ψησταριές και σε fast-food.
    Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Με εκτίμηση
    Βασίλης Ψωμάς

Αγαπητέ κ. Ψωμά, θα ήταν καλύτερα να απευθύνετε το ερώτημά σας γενικά σε όλους όσους είναι σ’ αυτό το φόρουμ κι όχι ειδικά σε μένα. Εγώ ούτε ειδικός είμαι ούτε υπεύθυνος του Συλλόγου Ελλήνων Νορβηγίας. Εντελώς εθελοντικά απαντώ εδώ. Ειλικρινά δεν ξέρω αν μπορείτε να βρείτε δουλειά, δεν νομίζω να μπορεί κανείς να σας εγγυηθεί τίποτα. Από την πείρα μας βλέπουμε ότι κάποιοι τα καταφέρνουν, κάποιοι όχι. Ακόμα κι αυτοί που τα καταφέρνουν, αργούν. Σαν ηλεκτρολόγος δεν μπορείτε να δουλέψετε χωρίς να πάρετε άδεια ασκήσεως επαγγέλματος από τις νορβηγικές αρχές. Αυτό προϋποθέτει πλήρεις σπουδές και μια ορισμένου χρόνου προϋπηρεσία.
    Θα σας προέτρεπα να αναρτήσετε και πάλι τα ερωτήματά σας χωρίς να απευθύνεστε ειδικά σε μένα. Καλή τύχη.

Profile photo of Basilis Psomas
    Basilis Psomas
    Participant

Ευχαριστώ πολύ οπως και να’χει Κα Κυριακή! Θα κάνω το μεγάλο βήμα και πιστεύω ότι θα τα καταφέρω.Όχι απαρετητα σαν ηλεκτρολόγος αλλα σαν βιοπαλεστής για μια πιο αξιοπρεπές και πιο ευκατάστατη ζωή προς το παιδί μου πανω απολα! Καλη συνέχεια και αν κάποια στιγμη έχετε κάποια ελέυθερη θέση εργασίας υποψην σας παρακαλώ ενημερώστε με,ότι κιαν ειναι αυτή!
    Καλό σας απόγευμα…

Profile photo of ilias
    ilias
    Participant

Καλησπέρα . Γνωρίζει κάποιος πόσο χρόνο θέλουν οι υπηρεσίες τις Νορβηγίας να εκδώσουν το d number ή το personal number (δεν ξέρω πιο από τα δύο χρειάζεται) για να ανοίξω λογαριασμό σε νορβηγική τράπεζα. Δηλαδή, με άλλα λόγια, εφόσον έχω δουλειά και διαμονή, σε πόσο καιρό θα μπορέσω να έχω λογαριασμό σε τράπεζα?

Ευχαριστώ

Profile photo of Afrodite
    Afrodite
    Participant

10 μερες

Profile photo of Platon
    Platon
    Participant

Καλησπερα και απο εμενα,

Καταρχην ενα μπραβο στην κ.Παπαδοπουλου αλλα και σε οσους αλλους βοηθανε τον κοσμο που εχει πραγματικα αναγκη με τοσες χρησιμες πληροφοριες!
    Η ερωτηση η δικη μου ειναι η εξης: Ειμαι Πολιτικος μηχανικος, 40 ετων, με πτυχιο και μεταπτυχιακο σε Αγγλικο Πανεπιστημιο. Επισης εχω μια αυτοανοση ασθενεια. Θα ηθελα να ρωτησω αν τα πτυχία πιστευετε οτι βοηθανε να βρω εργασια ως ανειδικευτος σε οποιονδηποτε τομεα και εαν επηρεαζουν τον μισθο αν και η εργασια δεν θα ειναι σχετικη με το επαγγελμα που εχω σπουδασει και εξασκησει στην Ελλαδα. Επισης εαν γνωριζεται πως επηρεαζει το γεγονος της ασθενειας μου στην ευρεση εργασιας οπως και αν δικαιουμαι καποιου ειδος επιδοματος εφοσον μεινω και εργαστω στην ομορφη Νορβηγια.

Σας ευχαριστω πολυ.

Profile photo of artemios88
    artemios88
    Participant

καλημέρα και από εμένα

ξερετε αν υπάρχει πρόβλημα με τα one way ticket για νορβηγία; (για ευρωπαϊκό διαβατήριο πάντα)

Profile photo of Panos Mandis
    Panos Mandis
    Participant

geia se oloys
    opos oloi edw exw kai egw kapoies erwtiseis sxetika me tin norvigia.

exw skeftei mazi me tin kopela moy na metanasteysoyme sti norvigia. egw exw polyeti empeiria stin ksira domisi h’ alloios gypsosanida. episis exw ptyxio san texnikos iliakis kai aiolikis energeias. exw kai dyeti peira san xeiristis klark. meta tis giortes ksekinaw kai mathimata norvigikis glossas.
    tha ithela na mathw parakalw an kapoios gnwrizei ean yparxei zitisi se kapoion apo aytoys toys tomeis?
    to deytero poy tha ithela na mathw einai ean se periptosi poy vrw mia doyleia kai amoivomai me to vasiko mysto tha mporoysa na syntirw emena kai tin kopela moy h opoia gia dyo xronia tha kanei metaptyxiako opote tha adynatei na ergastei?

kai to trito tha hthela na mathw an mporw na parw ton skylo moy mazi moy, ti kaniones yparxoyn gia ayto kai an oi ennoikiastes einai dektiki me to thema toy katoikidioy?
    sas eyxaristw ek ton proteron.
    panos

Profile photo of Maria
    Maria
    Participant

Platon εαν θέλεις να βρεις δουλειά σαν ανειδίκευτος στην Νορβηγία τότε κατά την γνώμη μου “κρύψε” τα πτυχία σου. Εγω δεν είχα καμία τύχη όταν έστελνα αιτήσεις σε καταστήματα ρουχων κ έγραφα οτι είμαι πτυχιουχος μηχανικός αυτοματισμού! Αντιθέτως βρήκα μεγάλη ανταπόκριση όταν απευθύνθηκα σε σχετικές με τον τομέα μου εταιρίες και ας μην είχα εργαστεί ποτέ στο αντικείμενο μου! Στην Ελλάδα έκανα πολυ άσχετες δουλεις. Μπορώ επίσης να σου πω οτι τωρα που βρήκα δουλειά σε “σχετική ” εταιρία αλλά όχι πανω στην ειδικότητα μου , για να καταλάβεις είμαι στο τηλεφωνικό κέντρο του σερβις των building technologies , μια δουλειά που μπορεί σχεδον οποιοσδήποτε να την κάνει , πληρώνομαι πολυ καλύτερα από καποια που θα είχε πχ απολυτήριο λυκείου μονο! Ελπίζω να σε κάλυψα

Profile photo of VASO
    VASO
    Participant

Καλημέρα από Ελλάδα!!!
    Να ρωτήσω κάτι,όλα αυτά τα χαρτιά ( πιστοποιητικά γέννησης,ληξιαρχική πράξη γάμου,απολυτήρια,ποινικό μητρώο κτλ) πρέπει να είναι μεταφρασμένα;Και αν ναι στα αγγλικά ή στα νορβηγικά;
    Ευχαριστώ.

Profile photo of nek.apostolou
    nek.apostolou
    Participant

δεν υπάρχει μεταφραστής νορβηγικών στο υπουργείο εξωτερικών οπότε τα μεταφράζεις στα αγγλικά που είναι οκ.βρίσκεις και νορβηγικά εάν θέλεις όπωσδήποτε.

Profile photo of nantia gvelesiani
    nantia gvelesiani
    Participant

Εγω κι ο αντρας μου θελουμε να μεταναστευσουμε στη Νορβηγια. Εγω εχω ταυτοτητα αλλα ο αντρας εχει την καρτα ελληνα συζηγο για 5 χρονια. Εχουμε κι ενα παιδι 2 χρονων, τι χαρτια χρειαζομασται? Ο αντρας μου εχει γνωσεις για υδραυλικα, ομως δεν εχει πτυχιο ουτε απολυτηριο λυκειου. Το ιδιο κι εγω. Ξερω λιγα αγγλικα. Μπορουμε να βρουμε δουλεια?

Γεια σας. Σκεφτομαι να μετακομισω μονιμα στη Νορβηγια. Εχω ενα φιλο που θα με βοηθησει να βρω δουλεια. Θα μπορουσα να σας κανω μερικες ερωτησεις?

1)Για να γλιτωσω λεφτα μεχρι τον πρωτο μισθο, θα μπορουσα να ταξιδεψω με την ταυτοτητα μου και μολις πληρωθω να βγαλω διαβατηριο μεσω του Ελληνικου Προξενειου στο Οσλο?

2)Θελω να φερω και τη μητερα μου μαζι, επισης ελληνιδα. Αν δουλευω εγω, και παρω αδεια παραμονης, μπορει και αυτη να παρει αδεια παραμονης σαν συγγενης πρωτου βαθμου, παρολο που (πιθανως) δε θα εχει βρει δουλεια? Το σχεδιο ειναι να μενουμε μαζι και να πληρωνω τα παντα απο το μισθο μου.

3)Εχω πτυχιο πανεπιστημιου και μαστερ στη χημεια. Τα εχω μεταφρασμενα στα Γερμανικα απο προηγουμενο ταξιδι στη Γερμανια, αλλα οχι στα αγγλικα. Θα πρεπει να τα μεταφρασω στα Νορβηγικα η στα Αγγλικα πριν ερθω, η θα μπορεσω να τα μεταφρασω στη Νορβηγια?

Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων,
    Μιχαλης Κουνενιδακης

1) Μπορείτε να ταξιδέψετε μόνο με ταυτότητα, αλλά για να μείνετε μόνιμα στο Εξωτερικό, χρειάζεστε διαβατήριο. Χωρίς διαβατήριο δεν μπορείτε να καταχωρηθείτε στις αρχές στη Νορβηγία, δηλαδή δεν μπορείτε να πάρετε «άδεια παραμονής» και δεν μπορείτε να ανοίξετε τραπεζικό λογαριασμό. Χωρίς λογαριασμό δεν μπορείτε να πληρωθείτε ακόμη και έχετε βρει δουλειά.
    2)΄Οσον αφορά τη μητέρα σας μπορεί να μείνει στη Νορβηγία με εσάς υπό ορισμένες προϋποθέσεις, δηλαδή στην περίπτωση που τη συντηρούσατε οικονομικά πριν ερθείτε στη Νορβηγία. Αλλιώς μπορεί να μείνει αν βρει η ίδια δουλειά ή αν έχει ίδια μέσα συντήρησης, π.χ. σύνταξη, τραπεζικές καταθέσεις.
    Δείτε εδώ: http://www.udi.no/en/want-to-apply/the-registration-scheme-for-eueea-nationals/?c=grc#Family-member-of-an-EUEEA-national-3
    3)Ασφαλώς μπορείτε να μεταφράσετε οποιοδήποτε έγγραφο στα νορβηγικά στη Νορβηγία, αν χρειαστεί.

Σας ευχαριστώ πολύ για τη γρήγορη απάντηση. Δηλαδή θα πρέπει να αποδείξω ότι στηρίζω οικονομικά τη μητέρα μου τώρα; Γιατί δε νομίζω ότι μπορώ να το αποδείξω…

Το κυριώτερο σ’ αυτή τη φάση είναι να ρθείτε εσείς και να βρείτε δουλειά. Στη συνέχεια παρακολουθείτε τις γραφειοκρατικές διατάξεις για τα οικογενειακά μέλη, είναι πράγματα που αλλάζουν. Μελετήστε τον ιστότοπο της Διεύθυνσης Αλλοδαπών που σας έστειλα. Η μητέρα σας έχει απεριόριστες δυνατότητες να έρχεται να σας επισκέπτεται στη Νορβηγία κι αν είναι σχετικά νέα και μπορεί να μάθει τη γλώσσα και έχει μια κάποια εκπαίδευση, μπορεί θεωρητικά να βρει μια δουλειά, αν και είναι δύσκολο για ανθρώπους μετά τα 50.

Σας ευχασριστω πολυ, αλλα δυστυχως για μενα δεν ειναι θεμα επισκεψεων αλλα επιβιωσης. Αν βρω δουλεια θα ερθει κατευθειαν η μητερα μου να μεινει μαζι μου, καθως δε νομιζω να εχω αρκετα λεφτα να της στελνω για να μπορει να μενει μονη της στην Ελλαδα. Οποτε, αν δε θα μπορει να μενει στη Νορβηγια, δε θα ρισκαρω να ερθω ουτε εγω. Ισως θα ηταν σωστο να απευθυνθω στη πρεσβεια της Νορβηγιας για περισσοτερες πληροφοριες?

Και παλι σας ευχαριστω,
    Μιχαλης Κουνενιδακης

Profile photo of Maria
    Maria
    Participant

Φίλε Μιχάλη με όλο το θάρρος που έχω ,αν καταλαβαίνω καλά δεν παίζει σάλιο για να σκέφτεσαι να γλυτώσεις ακόμα και τα έξοδα του διαβατηρίου. Η Νορβηγία είναι μία χώρα που αν θες να έρθεις με δευτερο άτομο που θα εξαρτιέται απο σένα αποκλειστικά θα πρέπει να κάνεις τα κουμάντα σου. Πολυ δύσκολο θα βρεις σπίτι να νοικιάσεις χωρίς να ζητήσουν 2-3 ενοίκια εγγύηση , χώρια το τρεχούμενο που θα μπεις! Άρα μιλάμε για μερικά χιλιάρικα. Δλδ ακόμα κ αν έχεις εργασία από την πρώτη μέρα πως θα έρθεις με την μητέρα σου κατευθείαν? Το ιδανικό για σένα θα ήταν να σου βρει αυτός ο γνωστός σου δουλεια και να μπορούσε μηπως να σε φιλοξενήσει αυτός ή έστω να μείνεις σε κάποιον δίνοντας λίγα χρήματα για ένα δωμάτιο τους πρώτους μήνες. Ετσι θα μπορούσε ίσως κ η μητέρα σου να τα καταφέρει ενα μικρό διάστημα μόνη της στην Ελλάδα, πιο εφικτό οικονομικά μου ακούγετε .

Είναι κρίμα κ άδικο να ταλαιπωρείστε γιατί κ το να μην πάρεις τον ρίσκο πάλι μπροστά δεν θα σας παει! Μην τα βάζεις κάτω πάντα υπάρχει λύση στα προβλήματα μας!

Αν σπούδασες Ελλάδα νομίζω μπορείς να ζητήσεις απο την σχολή σου το Diploma supplement και έτσι θα το έχεις στα αγγλικά και αρκετές εταιρίες θα το δεχτούν. Εγώ τουλάχιστον την έκανα την δουλειά μου με αυτό το χαρτί πριν αναγωριστεί στο Nokut το πτυχίο μου.

Φιλικά Μαρία

Viewing 25 posts - 26 through 50 (of 65 total)

You must be logged in to reply to this topic.