Απαραίτητα χαρτιά για τη μετανάστευση στη Νορβηγία

Home Forums About Norway Απαραίτητα χαρτιά για τη μετανάστευση στη Νορβηγία

This topic contains 64 replies, has 32 voices, and was last updated by Profile photo of ΚΩΣΤΑΣ ΚΩΣΤΑΣ 1 month ago.

Viewing 25 posts - 1 through 25 (of 65 total)
  • Author

ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ

Μπορείτε να ταξιδέψετε στη Νορβηγία μόνο με την ταυτότητά σας, αλλά για να μείνετε μόνιμα και να πάρετε άδεια παραμονής, θα πρέπει να έχετε διαβατήριο. Φροντίστε λοιπόν να έρθετε εδώ με διαβατήριο. Επίσης χωρίς διαβατήριο δεν μπορείτε να ανοίξετε τραπεζικό λογαριασμό.

ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ

Εάν έρθετε στη Νορβηγία με το σύζυγο ή τη σύζυγό σας, πρέπει να έχετε μαζί σας και ληξιαρχική πράξη γάμου. Αυτό το έγγραφο πρέπει να φέρει τη σφραγίδα Apostille της Σύμβασης της Χάγης για να γίνει αποδεκτό από τις νορβηγικές αρχές. Τη σφραγίδα αυτή θα την πάρετε στην Ελλάδα από την περιφέρεια (την Αποκεντρωμένη Διοίκηση) στην οποία ανήκει ο δήμος που εξέδωσε το έγγραφο. Δεν μπορείτε να την πάρετε από την Πρεσβεία της Ελλάδας στη Νορβηγία.

Δείτε εδώ για την Αττική: http://www.apdattikis.gov.gr/citizen/Pages/Hagueseal.aspx

ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΠΟΥ ΣΥΖΟΥΝ

Αν συζείτε με κάποιον τα τελευταία 2 χρόνια και θέλετε ο ένας από τους δύο να πάρει άδεια παραμονής στη βάση της οικογενειακής επανένωσης, επειδή μόνον ο ένας έχει βρει δουλειά, θα πρέπει να μπορείτε να αποδείξετε ότι συζούσατε στην Ελλάδα τα τελευταία 2 χρόνια. Αποδεικτικά στοιχεία θεωρούνται π.χ. συμβόλαιο ενοικίου όπου αναφέρονται και τα δύο ονόματα.

ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΜΕ ΠΑΙΔΙΑ

Για τα παιδιά χρειάζεται να φέρετε εκτός από διαβατήριο και πιστοποιητικό γέννησης για το κάθε παιδί. Και αυτό πρέπει να φέρει τη σφραγίδα Apostille (δείτε λεπτομέρειες παραπάνω).

ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

΄Οσοι είστε ασφαλισμένοι στην Ελλάδα καλό είναι να εφοδιαστείτε από το αρμόδιο ταμείο ασφάλισης (ΙΚΑ, ΟΓΑ, ΟΑΕΕ κ.λ.π.) με την ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης ασθένειας (ΕΚΑΑ) (πρώην κοινοτικό έντυπο Ε 111), πριν φύγετε από την Ελλάδα, για να έχετε περίθαλψη στη Νορβηγία το διάστημα που θα ψάχνετε δουλειά σε περίπτωση που συμβεί κάποιο έκτακτο περιστατικό.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Η ΕΚΑΑ ΔΕΝ καλύπτει τα έξοδά σας αν ταξιδεύετε ειδικά για να λάβετε υγειονομική περίθαλψη σε άλλη χώρα.

΄Οταν βρείτε δουλειά στη Νορβηγία, θα έχετε πλέον ασφάλιση εδώ.

ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ

Ποιο έντυπο χρειάζομαι για να πιστοποιήσω περιόδους ασφάλισης σε άλλες χώρες προκειμένου να απαιτήσω παροχές ανεργίας (έντυπο U1);

Το έντυπο U1 πιστοποιεί τις περιόδους ασφάλισής σας σε άλλη χώρα της ΕΕ, στην Ισλανδία, το Λιχτενστάιν, τη Νορβηγία ή την Ελβετία, οι οποίες θα ληφθούν υπόψη για τον υπολογισμό των παροχών ανεργίας.

Μπορείτε να το προμηθευτείτε από τον φορέα απασχόλησης της τελευταίας χώρας ή των τελευταίων χωρών όπου εργαστήκατε και πρέπει να το υποβάλετε στον φορέα απασχόλησης της χώρας στην οποία επιθυμείτε να ζητήσετε παροχές.

Αντιστοιχεί στο παλαιό έντυπο Ε301.

Ποιο έντυπο χρειάζομαι για να λάβω τις παροχές ανεργίας ενώ αναζητώ εργασία σ΄άλλη χώρα της ΕΕ, στην Ισλανδία, το Λιχτενστάιν, τη Νορβηγία ή την Ελβετία (έντυπο U2);

Το έντυπο U2 είναι η βεβαίωση που χρειάζεστε για την εξαγωγή των παροχών ανεργίας σας. Μπορείτε να το προμηθευτείτε από τον φορέα απασχόλησης της χώρας όπου μείνατε άνεργοι και πρέπει να το υποβάλετε στον φορέα απασχόλησης της χώρας όπου επιθυμείτε να αναζητήσετε εργασία.

Αντιστοιχεί στο παλαιό έντυπο Ε303.

Profile photo of
    Anonymous

Καλησπέρα,

επειδή σχεδιάζω να μετακομίσω στη Νορβηγία για εύρεση εργασίας εκτός από πτυχίο μεταφρασμένο, Ε104, βιογραφικά, με ενημέρωσε ένα άτομο που ζει κ εργάζεται στη Νορβηγία να πάρω οπωσδήποτε ληξιαρχική πράξη γέννησης και ποινικο μητρώο μεταφρασμένα. Αυτά τα 2 τελευταία έγγραφα χρειάζονται σύμφωνα με την πολυετή εμπειρία σας κατά τη διαδικασία εύρεσης εργασίας? Ευχαριστώ

Το ποινικό μητρώο χρειάζεται για ορισμένα επαγγέλματα, όπως οδηγούς ή εργαζόμενους σε παιδικούς σταθμούς και σχολεία. Δεν ισχύει όμως επ΄αόριστον, νομίζω ισχύει για 4 μήνες από την έκδοσή του. Γίνεται και να το παραγγείλετε μέσω του Προξενικού Γραφείου της Πρεσβείας της  Ελλάδας στο ΄Οσλο, αν το χρειαστείτε αργότερα. Το πιστοποιητικό γέννησης δεν χρειάζεται για τον εργαζόμενο αν έρθει με διαβατήριο. Χρειάζεται σε περίπτωση που φέρει και τα παιδιά του. Τότε τα παιδιά πρέπει να έχουν πιστοποιητικό γέννησης.

Πάρτε επίσης από τον ασφαλιστικό σας φορέα την κάρτα υγείας Ε111 ώστε να δικαιούστε περίθαλψη στη Νορβηγία μέχρι να βρείτε δουλειά.

Profile photo of apostolos nikolaou
    apostolos nikolaou
    Participant

Ηρθα προσφατα στην νορβηγια και επειδη ειχα επιδοτηση ανεργιας απο τον ΟΑΕΔ επρεπε να παρω το σχετικο εγγραφο.ο κωδικος του εντυπου εχει αλλαξει απο τον ιουνιο απο Ε301 εγινε U2!!

αυτο σημερα συντελεσε να γινει ενας μικρος ποανικος στον NAV BERGEN  με την κυρια στο τμημα NAV SERVICES  να μην ξερει τι ειναι αυτο το εγγραφο.

Ευχαριστούμε για τη νενημέρωση, δυστυχώς έτσι είναι αυτά τα διοικητικά θέματα, συνέχεια αλλάζουν και πρέπει κανείς να τα παρακολουθεί, αν τον αφορούν. Θα μπω στον ιστότοπο της Ευρωπαϊκής επιτροπής να βρω τις αλλαγές και θα ενημερώσω το προηγούμενο σημείωμά μου.

Ενημέρωσα το σημείωμά μου για τα απαραίτητα χαρτιά για τη Νορβηγία μετά τις αλλαγές στην ονομασία των σχετικών κοινοτικών εγγράφων.

Profile photo of
    Anonymous

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Θα τα έχω υπόψη μου!

Profile photo of Afrodite
    Afrodite
    Participant

Σετικά με τα ασφαλιστικά ταμεία τι γίνεται;

Πηγα σημερα στον ασφαλιστικό μου φορέα (ΤΣΑΥ) και τον ρώτησα και μου είπε πως αν δεν κάνω διακοπη απο την εφορία, όταν γίνει η πρόσληψης μου στη Νορβηγία οπου θα πληρώνω εκεί την αντίστοιχη ασφάλεια, θα πάω στο ΤΣΑΥ ένα εντυπο Α1  οπου θα γίνει αυτομάτως η διακοπή μου από το ΤΣΑΥ.

Αλλα δε μου είπαν, μαλλον εγω ξέχασα να ρωτήσω, οι Νορβηγοί δε θα θέλουν να δουν σε ποιο ασφαλιστικό φορέα ήμουν; Τι και πόσα ένσημα έχω; Δε θέλουν κάποιο χαρτί να τους πάω;

Εάν βρει κάποιος δουλειά στη Νορβηγία, εντάσσεται αυτόματα στο εθνικό σύστημα κοινωνικής ασφάλισης, δεν χρειάζεται να φέρει μαζί του πιστοποιητικά ότι ήταν ασφαλισμένος σε άλλη χώρα παλαιότερα. Τα κοινοτικά έντυπα που προαναφέρονται είναι για να μεταφέρει κανείς δικαιώματα για παροχές ανεργίας, όχι απλά για να αποδείξει ότι ήταν ασφαλισμένος.

Profile photo of Afrodite
    Afrodite
    Participant

Οταν φτάσω σε ηλικια σύνταξης στη Ν0ρβηγία (αργώ αλλά λέμε τωρα) θα μετρηθούν τα ενσημα της ελλαδος? Ή τσάμπα πλήρωνα τόσα χρόνια; (Καλά για την Ελλάδα σίγουρα τσάμπα πληρώνω, συνταξη δε θα πάρω οπως πανε τα πραμματα)

Θα μετρηθούν τα ένσημα της Ελλάδας στη σύνταξη που θα πάρεις από τη Νορβηγία.

Profile photo of Dimitris
    Dimitris
    Participant

kalispera,ego pou douleuo kapia xronia sto UK an ertho norvigia ti tha prepei na fero mazi mou gia na metafero ola auta pou plirono gia national insurance?…kati xartia etisia pou pernei opios douleuei pou leei posa evgales to xrono,posi i asfalia klp klp….auta tha einai ok?kai molis ertho ekei pou tha prepei na ta deixo auta ta xartia?euxaristo

Δεν χρειάζεται να φέρετε έγγραφα που να αποδεικνύουν ότι πληρώνατε για κοινωνική ασφάλιση στη Βρετανία. Αν βρείτε δουλειά, γίνεστε αμέσως μέλος του Εθνικού συστήματος ασφάλισης της Νορβηγίας, άσχετα με τον αν ήσασταν ασφαλισμένος πριν. Αν τυχόν ζητήσετε μεταφορά παροχών λόγω ανεργίας στη Νορβηγία, θα χρειαστεί να φέρετε τα κοινοτικά έντυπα που αναφέρονται παραπάνω, τα οποία θα τα πάρετε από τον ασφαλιστικό σας φορέα στη Βρετανία πριν φύγετε από κει.

΄Ισως όταν θα έρθει η ώρα να πάρετε σύνταξη από τη Νορβηγία θα χρειαστεί να αποδείξετε ότι ήσασταν ασφαλισμένος ένα διάστημα στη Βρετανία, αλλά και σ’ αυτήν την περίπτωση οι αρχές εδώ αναζητούν επίσημα τα σχετικά έγγραφα από τον αντίστοιχο ασφαλιστικό φορέα στην άλλη χώρα.

Ο αρμόδιος φορέας εδώ είναι το ΝAV: http://www.nav.no

Profile photo of Dimitris
    Dimitris
    Participant

ara loipon otan erthei i ora gia suntaxi tha ta vroun monoi tous oi norvigoi…nai?

euxaristo polu

Δεν μπορώ να ξέρω ακριβώς τις διαδικαστικές λεπτομέρειες, και είναι καλό να κρατάει κανείς πάντα στοιχεία για το τι έχει κάνει στη ζωή του για παν ενδεχόμενο. Αυτό που ξέρω είναι ότι όταν δίνουν σύνταξη σε κάποιον ο οποίος έχει εργαστεί και σε κάποια άλλη χώρα του Ευρωπαϊκού Οικονομικού Χώρου, έρχονται σε επαφή και ζητούν στοιχεία από τον αρμόδιο φορέα. Δεν σου δίνουν σύνταξη π.χ. επειδή τους δείχνεις ένα χαρτί με τα ένσημα του ΙΚΑ ή μια βεβαίωση για καταβληθείσες ασφαλιστικές εισφορές, αλλά επειδή το ΙΚΑ τους διαβεβαιώνει ότι πράγματι έχεις αυτήν την προϋπηρεσία. Αυτή τη διαβεβαίωση δεν τη ζητούν από τον ασφαλισμένο, αλλά υπηρεσιακά κατευθείαν από το ΙΚΑ.

Profile photo of Kiki Stypsianou
    Anonymous

Αν με απολύσουν απο την δουλειά που είμαι τώρα θα μπορώ να μεταφέρω το ταμείο ανεργίας μου στην Νορβηγία? Τον Φεβρουάριο θα μας μειώσουν κι άλλο το μισθό μάλλον και απο 300 ευρώ το μήνα θα πέρνω 270 ευρώ οπότε λέω να μην υπογράψω την καινούργια συμβαση

Profile photo of GIORGOS TOLIAKIS
    GIORGOS TOLIAKIS
    Participant

ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΣΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΡΕΙΣ ΜΗΝΕΣ  ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΑΠΟΜΕΝΕΙ ΚΑΙ  ΘΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΔΙΝΕ ΚΑΙ Ο ΟΑΕΔ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΙΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΙΛΟΣ ΠΟΥ ΠΑΙΔΕΥΕΤΑΙ ΑΣΧΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΕΝΕΡΓΙΑΣ ΛΟΓΩ ΚΑΚΗΣ ΣΥΝΕΝΟΗΣΗΣ ΟΑΕΔ ΚΑΙ NAV ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΓΥΡΙΣΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΠΡΙΝ ΤΟ 3ΜΗΝΟ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ!!!

Profile photo of apostolos nikolaou
    apostolos nikolaou
    Participant

προσοχη στο ταμειο ανεργιας του οαεδ!!!

απο εμπειρια σας λεω καλο ειναι να μην το μεταφερετε στην νορβηγια διοτι εχετε μονο να χασετε και τιποτα αλλο!!!

τσεκαριστειτε και φυγετε την επομενη μερα και μετα απο 3 μηνες που θα ξανακανετε τσεκαρισμα η θα εχετε πετυχει το στοχο σας η θα εχετε γυρισει πισω….μην μπαινετε στην διαδικακασια του U2 ΕΓΓΡΑΦΟΥ το οποιο ουτως η αλλως εχει τρεις μηνες ισχυει!!!

ο NAV δεν μπορει με τιποτα νε συνενοηθει με το ΟΑΕΔ και λοχευει κινδυνος απωλειας του ταμειου ανεργιας…επισης ο NAV κανει 40+ μερες να εκδωσει το D-NUMMER και μεχρι τοτε δεν μπορει κανενας να τσεκαριστει στην νορβηγια και για τον οαεδ εισαι στο πουθενα και δεν σου καταθετει τα λεφτα!!!

ΟΠΟΤΕ ΤΣΕΚΑΡΙΣΜΑ ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΦΕΥΓΟΥΜΕ….και δεν αναφερουμε στον οαεδ που ειμαστε και τι κανουμε!!!

Profile photo of eftichios
    eftichios
    Participant

ποιος μποορει να μου πει,ειμαι συνταξιουχος αστυνομικος,ποσο δυσκολο;;θα ειναι να βρω δουλεια στην νορβηγια,που να εχει σχεσει με το προηγουμενο επαγγελμα μου;ηλικια μου,56 ετων!ευχαριστω

Profile photo of robert :)
    robert :)
    Participant

Καλησπέρα κυρία Κυριακή,να σας ευλογεί ο Θεός για την πολύτιμη βοήθεια που παρέχετε σε όλους μας .Σκεφτόμαστε να μεταναστεύσουμε στην Νορβηγία εγώ και ο αδελφός μου.
    Για αύτο ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις.
    Εγώ είμαι 18 χρονών και ο αδελφός μου 30.Στην καταγωγή  είμαστε αρμένιοι,ομως ζούμε 16 χρόνια στην Ελλάδα.Εγώ είμαι απο 2 χρονών εδώ και ουσιαστικά είμαι γεννημα θρέμα ελλάδος.
    Το προβλημα ειναι οτι παρα τα πολλά χρόνια που ειμαστε στην Ελλάδα δεν μας έχει χορηγηθεί ακόμα η ελλήνικη ταυτότητα που δικαιούμαστε.
    Ο αδελφός μου είναι σύζυγος Ελληνίδας και έχουν δύο παιδιά.Κατέχει την πενταετή άδεια παραμονής και αναρωτιοτιέται αν μπορει να πάει στην Νορβηγία μονός του  για αρχή και να βρει μια δουλειά,(μπογιατζής).Γίνεται;
    Και εγω έχω αδειά διαμονής,μπορώ να πάω μαζί του και να μείνω μονίμα εκεί;
    Ευχαριστώ

Για να πάρει άδεια παραμονής άτομο στη Νορβηγία που δεν έχει υπηκοότητα χώρας Ευρωπαϊκής ΄Ενωσης μπορεί να το κάνει μόνον αν είναι εργαζόμενος με προσόντα και έχει βρει δουλειά σχετική με αυτό που σπούδασε. Αυτό σημαίνει να έχει τουλάχιστον απολυτήριο επαγγελματικού λυκείου, π.χ. να έχει πτυχίο μηχανικού αυτοκινήτων και να βρει δουλειά σαν μηχανικός αυτοκινήτων. Δεν μπορεί να πάρει άδεια παραμονής για να κάνει μια ανειδίκευτη δουλειά. Το αν έχει άδεια παραμονής στην Ελλάδα δεν παίζει κανένα ρόλο.

Ο αδερφός σας δεν μπορεί να πάρει άδεια παραμονής επειδή θα βρει δουλειά σαν μπογιατζής αν δεν έχει τα προσόντα που αναφέρω παραπάνω. Μπορεί όμως να ρθει πρώτα η γυναίκα του που έχει ελληνική υπηκοότητα, να βρει αυτή μια δουλειά και μετά αυτός εύκολα έρχεται στη βάση της οικογενειακής επανένωσης. Στη συνέχεια μπορεί κάλλιστα να δουλέψει σαν μπογιατζής. Δείτε εδώ για λεπτομέρειες:

http://www.udi.no/Norwegian-Directorate-of-Immigration/Central-topics/Work-and-residence/Apply-for-a-residence-permit/Skilled-workers/#who

Αγαπητοί δημιουργοί και χρήστες της σελίδας,

χάρηκα πολύ όταν αντίκρησα την ύπαρξη του, διότι δεν μπορώ άλλο στην ελλάδα!

Είμαι παντρεμένος, με τρία πανέμορφα παιδάκια και δεν μπορώ να ανταπεξέλθω εδώ.

Έμαθα και άκουσα όμορφα πραγματα καθώς και όπως τα διάβασα εδώ για την Νορβηγία,

και μιας και σκέφτομαι από καιρό να αφήσω την πατρίδα για κάτι καλύτερο με βοήθεια ανακοινώνω το πρόβλημα μου.

Δυστηχώς δεν γνωρίζω την γλώσσα, μηδέ πολύ καλά τα αγγλικά. Έχω πολύχρονη εμπειρία ώς υδραυλικός

και έχω δουλέψει και χειριστής σε εργοστάσιο μετάλλων. Δεν διαθέτω κάποιο πτυχίο πάνω σε αυτά,

παρά και μόνο τα ένσημα σαν απόδειξη.

Θα έχω σημαντικό πρόβλημα να εργαστώ πάνω σε κάτι ανάλογο?

Αξίζει τον κόπο να σκεφτώ και να κάνω όνειρα για ένα καλύτερο μέλλον στην Νορβηγία?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Σάκης

Τα ένσημα δεν σημαίνουν τίποτα στη Νορβηγία, είναι κάτι γραφειοκρατικό που αφορά τον χρόνο ασφάλισης στην Ελλάδα και θα σας χρειαστούν όταν έρθει η ώρα να πάρετε σύνταξη από το ταμείο σας στην Ελλάδα. Μπορείτε να πάρετε ένα κοινοτικό έντυπο μαζί σας που να αποδεικνύει ότι ήσασταν ασφαλισμένος στην Ελλάδα, δεν χρειάζετε να φέρετε τα ένσημα εδώ. Αυτό που χρειάζεται είναι να πάρετε βεβαιώσεις από τους εργοδότες για τα διαστήματα που εργαστήκατε, να κάνετε ένα καλό βιογραφικό στα αγγλικά και να μάθετε έστω και λίγα νορβηγικά πριν ερθείτε.

Profile photo of Evanthia  Patra
    Evanthia Patra
    Participant

Καλησπερα  σας…Ειμαι  καινουργια  στο χωρο και θα ηθελα να μαθω  ορισμενα  πραγματα..Ειμαι  36  ετων και παντρεμενη   και εχω  ενα πιτσιρικι  20 μηνων.Εργαζομαι στο  Υπουργειο  Πολιτισμου και ο  συζυγος ειναι εμπορος<εχει μια μικρη  καβα>.Ειμαι τρομερα απογοητευμενη και προβληματισμενη για το παρον,μελλον….Σκεφτομαι  να μεταναστευσω στη Νορβηγια  για μια  αξιοπρεπη ζωη..Γνωριζω αγγλικα <lower> και γαλλικα<certificat>.Ξεκινησα  να μαθαινω  Νορβηγικα μεσω  Internet<σε  ενα site που προβαλε η κ.α  Κυριακη  και συγχαρητηρια γι αυτο>Τι λετε? εχουμε  ελπιδες?

Viewing 25 posts - 1 through 25 (of 65 total)

You must be logged in to reply to this topic.