ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΠΤΥΧΙΟΥ κ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ

Home Forums About Norway ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΠΤΥΧΙΟΥ κ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ

This topic contains 82 replies, has 29 voices, and was last updated by Profile photo of Aspa Dyrma Aspa Dyrma 5 days, 18 hours ago.

Viewing 25 posts - 51 through 75 (of 83 total)
  • Author
    Profile photo of Yannis
    Yannis
    Participant

Καλησπέρα σας,
    Σκεφτόμαστε με τη γυναίκα μου να μετακομίσουμε Νορβηγία σε δύο χρόνια που τελειώνει ειδικότητα σαν μικροβιολόγος. Αν ξέρει και μπορεί να απαντήσει κάποιος σε κάποιες ερωτήσεις θα τον ευχαριστούσαμε πάρα πολύ. α) Τι πτυχίο Θέλουν για την γλώσσα: β) Αναγνωρίζετε η ειδικότητα της ή μπορεί να δουλέψει σε εργαστήριο αφού τελειώσει την ειδικότητα της; γ) αν ναι, που είναι καλύτερα σε κλινική ή σε ιδιωτικά εργαστήρια; δ) πως γράφεται η δουλειά της στα νορβηγικά; ε) και μια ερώτηση για εμένα, σαν οδηγός με δίπλωμα γ’ κατηγορίας θα βρω εύκολα δουλειά ή να βγάλω και δ’ κατηγορίας (λεωφορεία);
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Είναι ιατρός μικροβιολόγος να υποθέσω; Δες στο http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=13870 πληροφορίες για γιατρούς στην Νορβηγία. Η ειδικότητα από χώρες του “ευρωπαϊκού οικονομικού χώρου” ΕΟΧ, αναγνωρίζονται αυτόματα. Για να δουλέψει κανείς σαν γιατρός τυπικά χρειάζεσαι το trinn 3 με βαθμό Β, ή κάποιο τρόπο να αποδείξεις ότι χειρίζεσαι την γλώσσα. Είναι δύσκολο να αντιστοιχίσει κανείς τον ιδιωτικό και τον δημόσιο τομέα της Ελλάδας και της Νορβηγίας γιατί έχουν διαφορετικούς κανόνες, μην ανησυχείς όμως για αυτό, είτε δημόσιο είτε ιδιωτικά λίγες διαφορές έχει για κάποιον που ψάχνει δουλειά. Η δουλειά της γράφεται mikrobiolog. Σε γενικές γραμμές το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να μάθετε την γλώσσα, χωρίς να μιλά κανείς δύσκολα θα βρει δουλειά πολλώ δε μάλλον σαν ιατρός. Επίσης μιας και ακόμα κάνει ειιδικότητα μπορεί να ζητήσει εκπαιδευτικό εξάμηνο στο εξωτερικό στα πλαίσια της ειδικότητάς της (πληρώνεται στην Ελλάδα και ασκείται στο εξωτερικό). Ίσως κοστίσει κάτι αλλά είναι μια εξαίρετη ευκαιρία να γνωριστεί με μια κλινική της ειδικότητάς της και έτσι να έχει ένα σημείο να ξεκινήσει.
    Σαν οδηγός δεν ξέρω δυστυχώς να σε συμβουλεύσω, όσα περισσότερα έχει κανείς στο βιογραφικό του θετικά είναι. Η γλώσσα είναι και πάλι μεγάλο προτέρημα αλλά δεν έχω ιδέα για την αγορά εργασίας σε οδηγούς.

Profile photo of Yannis
    Yannis
    Participant

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά να πω την αλήθεια σαν mikrobiolog εμφανίζονται δουλειές που έχουν σχέση με βιολογία ζώων, φυτών. Αντίθετα οι δουλειές που εμφανίζονται σαν biologog, bioengineer ταιριάζουν καλύτερα. Είναι ισότιμες εργασίες;

Όχι, δεν είναι ισότιμες. Ο Μικροβιολόγος είναι ιατρική ειδικότητα, τα υπόλοιπα είνα παραιατρικές ειδικότητες. Αρχικά ψάξε για θέσεις ιατρών, μην ψάχνεις ειδικά “μικροβιολόγος” και από εκεί θα βρεθείς στην μικροβιολογία. ΓΙα θέσεις ιατρών είναι το σάιτ του ιατρικού συλλόγου http://www.legejobber.no

Profile photo of Yannis
    Yannis
    Participant

Ευχαριστώ, το σάιτ με βοήθησε πολύ.

Profile photo of Moskofidis Nikolaos
    Moskofidis Nikolaos
    Participant

Γεία σε όλους , έτυχε να μπορεί να με φιλοξενήσει ένας φίλος στο Όσλο για να μπώ στην διαδικασία μετανάστευσης , σίγουρα βοηθάει για να μην καταστραφώ οικονομικά μέχρι να βρώ κάποια δουλειά εκεί αν βρω , αν ξέρει κάποιος για την διαδικασία που χρειάζεται για να αναγνωριστεί πτυχίο απο ΙΕΚ θα με βοηθούσε ιδιαίτερα. Ευχαριστώ .

Εξαρτάται σε ποιον κλάδο ανήκει το πτυχίο. Πολλά επαγγέλματα είναι εντελώς ανοιχτά στη Νορβηγία, δεν απαιτείται αναγνώριση και γενικά δεν υπάρχει ένας φορέας που να αναγνωρίζει πτυχία από ΙΕΚ. Στις περισσότερες περιπτώσεις αν βρει κανείς έναν εργοδότη που θέλει να τον προσλάβει, αυτό αρκεί. Υπάρχουν όμως επαγγέλματα για τα οποία απαιτείται άδεια ασκήσεως επαγγέλματος, γι΄αυτά πρέπει κανείς να μπει στη διαδικασία να ζητήσει άδεια. Δείτε εδώ τον κατάλογο των επαγγελμάτων για τα οποία απαιτείται άδεια (Professions which require recognition). Αντίστοιχα υπάρχει και λίστα επαγγελμάτων που δεν χρειάζονται αναγνώριση (Professions which do not require recognition). Αναγράφεται επίσης και ο φορέας όπου κανείς θα στείλει την αίτηση με τα δικαιολογητικά για την αναγνώριση: http://www.nokut.no/en/Students-and-job-applicants/

Profile photo of eirini
    eirini
    Participant

ΓΕΙΑ ΣΑΣ..ΕΧΩ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ…ΕΧΩ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ PÅ VEI TEKSTBOK KAI PÅ VEI ARSBEIDSBOK,Ο ΤΥΠΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΚΑΝΩ ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΘΑ ΦΤΑΣΩ ΕΠΙΠΕΔΟ Α2..Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΟΥ ΝΑ ΜΑΘΕΝΕΙΣ ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΥΣΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ,ΔΗΛΑΔΗ ΘΑ ΜΑΘΩ ΠΡΟΦΟΡΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ CD,ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΛΟΓΙΚΗ Η ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΝΟΝΑΣ ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗΣ ΓΙΑΤΙ ΔΙΑΒΑΖΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΕΤΣΙ Η ΑΛΛΙΩΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΞΕΡΕΣΕΙΣ ΜΕ ΚΑΝΟΝΕΣ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΙΛΑΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΣΤΗ ΝΟΡΒΗΓΙΑ,ΟΤΙ Η ΠΡΟΦΟΡΑ ΑΛΛΑΖΕΙ ΚΑΙ ΟΝΤΩΣ ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΣΤΟ CD..H EΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΙΣΧΙΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ Η ΜΕ ΚΟΡΟΙΔΕΥΕΙ Ο ΤΥΠΟΣ ΟΤΙ ΞΕΡΕΙ ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΣΕ ΟΤΙ ΤΟΝ ΡΩΑΤΑΩ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΠΑΡΕ ΔΙΑΒΑΣΕ ΜΟΝΗ ΣΟΥ,ΑΚΟΥ ΑΠΟ ΤΟ CD ΚΑΙ ΜΗΝ ΚΟΛΛΑΣ ΣΤΗΝ ΠΡΟΦΟΡΑ ΤΩΡΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ,ΑΠΛΑ ΜΑΘΕΝΕΤΑ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΑΚΟΥΣ…Η ΕΓΩ ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΑΛΛΙΩΣ ΜΕ ΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ Η ΟΝΤΩΣ ΕΤΣΙ ΜΑΘΕΝΕΤΕ ΑΥΤΗ Η ΓΛΩΣΣΑ…Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ ΣΑΣ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΕ ΔΙΑΦΩΤΙΣΕΙ(ΥΓ.ΑΥΤΟΣ ΙΣΧΙΡΙΖΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΗΣ ΠΟΥ ΜΕΓΑΛΩΣΕ ΝΟΡΒΗΓΙΑ ΣΤΟ ΟΣΛΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΣΤΟ ΟΣΛΟ ΜΙΛΑΝΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΠΟΛΛΕΙΣ,ΔΛΔ ΤΡΩΝΕ ΤΑ ΘΥΛΗΚΑ ΕΚΕΙ,ΑΡΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΔΙΑΦΟΡΟΠΟΙΗΣΗ)

Υπάρχουν κάποιοι κανόνες και προφοράς και ορθογραφίας. Για να σου εξηγήσεις όμως κανείς κάτι τέτοιο δεν αρκεί να μιλάει τέλεια νορβηγικά, θα πρέπει να είναι καθηγητής νορβηγικών και μάλιστα για ξένους. Κι ένας ΄Ελληνας που μιλάει τα ελληνικά ως μητρική γλώσσα δεν θα ήταν τόσο εύκολο να εξηγήσει τους κανόνες προφοράς των ελληνικών σε έναν ξένο. Προς το παρόν λοιπόν, άκουγε το CD και επαναλάμβανε όσο μπορείς.
    Δεν θα έλεγα ότι ο καθένας στη Νορβηγία μιλάει διαφορετικά. Θα έλεγα ότι υπάρχουν πολλές διάλεκτοι και μάλιστα χρησιμοποιούνται ευρέως. Οι άνθρωποι όταν μιλούν με κάποιον που έχει άλλη διάλεκτο, δεν προσπαθούν να αλλάξουν τον τρόπο ομιλίας τους για να τους καταλαβαίνει ο άλλος. Οι Νορβηγοί είναι περήφανοι για τις διαλέκτους τους, δεν αισθάνονται καθολου μειονεκτικά όταν τις χρησιμοποιούν κι έτσι έχει συνηθίσει το αυτί τους σε διαφορετικούς τρόπους προφοράς. Για έναν ξένο όμως που είναι αρχάριος στην εκμάθηση της γλώσσας, δεν είναι τόσο απλό, θέλει πολύ χρόνο και εξάσκηση να το συνηθίσει κανείς.
    Αυτό με το ότι στο ΄Οσλο τρώνε τα θηλυκά δεν το κατάλαβα. Υπάρχουν διάλεκτοι στο ΄Οσλο όπου χρησιμοποιούνται τα θηλυκά σε ευρεία κλίμακα, κυρίως στις ανατολικές συνοικίες, και υπάρχουν διάλεκτοι, κυρίως στις δυτικές συνοικίες, όπου τα θηλυκά χρησιμοποιούνται λιγότερο.
    Το σημαντικότερο είναι να δώσεις μεγάλο βάρος στην ακουστική κατανόηση, δεν μπορείς να μάθεις νορβηγικά μόνο διαβάζοντας, άκουγε λοιπόν όσο πιο πολύ μπορείς. Αυτή είναι η δυσκολία των νορβηγικών: η ακουστική κατανόηση και η προφορά. Η γραμματική δεν είναι τόσο δύσκολη. Καλή επιτυχία στην προσπάθεια.

Profile photo of ileana
    ileana
    Participant

Καλησπερα.
    Ενδιαφερομαι για σπουδες στο Οσλο και μερικες βασικες πληροφοριες θα μου ηταν πραγματικα πολυτιμες.
    Ειμαι 20 χρονων και βρισκομαι στο 2ο ετος του τμηματος Τουριστικων Σπουδων, του ΤΕΙ Αθηνας.
    1. Αρχικα θα ηθελα αν γνωριζει καποιος, μηπως υπαρχει η δυνατοτητα μεταφορας των μαθηματων που εχω περασει και αν ναι, σε ποια πανεπιστημια.
    2. Επισης με βαθμο απολυτηριου 15 υπαρχει περιπτωση να με δεχτουν??
    Αν οχι υπαρχει καποιος αλλος τροπος να μπω (π.χ. προκαταρκτικες εξετασεις, καποιο διπλωμα κλπ);;;
    Ενδιαφερομαι για οικονομικα, marketing, management και κυριως Ναυτιλιακα.
    3. Ποια πανεπιστημια θα μου προτινατε;;; (Διοτι πραγματικα δεν εχω ιδεα..)
    4. Θα ηθελα τα μαθηματα να ειναι αγγλοφωνα καθως δεν ξερω καθολου Νορβηγικα.
    5. Και τέλος, πως ειναι τα ιδιωτικα πανεπιστημια σε συγκριση με τα δημοσια (καθως διαβασα οτι η δημοσια παιδεια ειναι υπερ αρκετη και χωρις καθολου ελλειψεις) και σε τι ποσα ανερχονται οι τιμες.

Σας ευχαριστω παρα πολυ για ολες τις αναρτησεις και τις συμβουλες σας.

Profile photo of ria-rafa
    ria-rafa
    Participant

Γεια σας παιδιά,
    να ρωτήσω γιατί μπερδεύτηκα, αν το πτυχίο το έχεις πάρει ήδη από τη σχολή (ΤΕΙ θεσ/νικης) τεχνολόγος ιατρικών εργαστηρίων, ξαναπάς στη σχολή και ζητάς αναλυτική βαθμολογία και σφραγίδα? Επίσης, μια βεβαιωση συμφωνα με την ευρωπαικη οδηγια 2005/36/ΕC, αυτό από που το παίρνουμε? Το κεπ την κανει την δουλειά αυτή? Α και κάτι άλλο οι τεχνολόγοι δεν έχουν αδεια ασκησεως επαγγέλματος, άλλαξε κάτι????????????

Profile photo of Giota Tomara
    Giota Tomara
    Participant

Καλησπέρα .Ειμαι ιχθυολόγος Τ.Ε. ‘Ηθελα να ρωτήσω εάν τα πτυχία -μεταπτυχιακά -ECDL – ξένες γλώσσες και προυπηρεσία πρεπει να μεταφραστούν στην Αγγλική ‘η Νορβγηγική γλώσσα?Ρωτησα την μεταφραστική υπηρεσία του Υπουργειου Εξωτερικών εαν γίνεται η μεταφραση των προσόντων απο Ελληνικα σε Νορβηγικα και που ειπαν οτι πρεπει να ρωτησω το Νορβγηγικό Προξενειο για το πως τα θελουν (σε νορβηγικά ‘η αγγλικα ).
    Ειναι καλυτερο να τα μεταφρασω στη Αγγλικη γλωσσα ? Και μετα να τα παω για την σφραγιδα Χαγης στην λ.Κατεχακη? Ευχαριστω

Μπορείτε να τα μεταφράσετε στα αγγλικά στην Ελλάδα. Μεταφράσεις στα αγγλικά γίνονται δεκτές στη Νορβηγία. Δεν υπάρχουν επίσημοι μεταφραστές νορβηγικών στην Ελλάδα, μόνο στη Νορβηγία. Τη σφραγίδα της Χάγης θα τη βάλετε στο πρωτότυπο, πριν γίνει η μετάφραση. Διαβάστε τις προηγούμενες αναρτήσεις, θα βρείτε πολλές κατατοπιστικές πληροφορίες.

Giota Tomara
    Participant

Eυχαριστω πολυ κα Κυριακή!

Profile photo of efthymia
    efthymia
    Participant

Γεια σας
    Την ευρωπαική οδηγία 2005/36/EC μπορεις να την πάρεις απο το υπουργειο παιδείας Σ.Α.Ε.Π. / Διευθυνση Ε.Ε./Ανδρέα Παπανδρεου 37 Τ.Κ.15180 Μαρούσι – Αθήνα. Να επικοινωνήσεις ομως πρωτα μαζί τους τηλεφωνικα ωστε να σου το επιβεβαιωσουν (μηπως και έχει αλλαξει κατι) και να σου πουν τι χρειαζεται να τους στειλεις. τηλ:2103443169 και 3442486.Δεν καθυστερουν να σου το ετοιμασουν.
    Το δικο μου πτυχίο (Μ.Τ.Ε.Ν.Σ) υπάγονταν στο υπουργείο υγείας και γι αυτο την οδηγία την πήρα απο το υπουργείο υγειας, μπορουσα όμως να την πάρω και απο το υπουργείο παιδείας ( ειναι ο βασικος αρμόδιος φορέας).
    Καλή επιτυχία σε όλους οσους ξεκινούν μια καινουρια ζωή στη Νορβηγία…. (βρίσκομαι στην Ελλαδα- εχω δωσει τα χαρτια μου για αδεια εργασιας βοηθου νοσηλευτη και θεού θέλοντος θα ειμαι κι εγω μια απο εσας σύντομα).

Giota Tomara
    Participant

Γεια σας ηθελα να ρωτησω ποια ειναι τα επαγγελματα που ανηκουν “skilled workers ” και θελουν αναγνωριση.
    Εχω τελειωσει ΤΕΙ ιχθυοκαλλιεργειων -αλλα δεν ειδα το επαγγελμα αυτο να το εχουν συγκαταλεξει σε αυτη την κατηγορια.
    Ειμαι καλλυμενη με τη σφραγιδα της Χαγης και την μεταφραση του πτυχιου μου? Επισης αναγνωριζεται η εργασιακη εμπειρια
    του τομεα μου απο Ελλαδα στην Νορβγηγια? Ευχαριστω πολυ.

Ορισμένα επαγγέλματα χρειάζονται άδεια άσκησης επαγγέλματος, π.χ. ηλεκτρολόγος, νοσηλευτής, άλλα όχι. Δείτε εδώ: http://www.nokut.no/en/Students-and-job-applicants/Regulated-professions-in-Norway/List-of-professions/
    Αν δεν χρειάζεται άδεια άσκησης επαγγέλματος η ειδικότητά της αυτό δεν σημαίνει ότι δεν χρειάζεται αναγνώριση του πτυχίου σας στη Νορβηγία. Θεωρητικά μπορεί να βρεθεί κάποιος εργοδότης και να σας προσλάβει επειδή θα του δείξετε τη μετάφραση του πτυχίου σας. Θα ήταν όμως καλό να το αναγνωρίσετε στην αρμόδια υπηρεσία, αυτό θα σας κατοχυρώσει καλύτερα επαγγελματικά. Η αρμόδια υπηρεσία είναι αυτή: http://www.nokut.no/en/
    Θα πρέπει να έρθετε σε επαφή μαζί τους και να στείλετε το πτυχίο και την αναλυτική βαθμολογία όλων των ετών.
    ΄Οσο για την εργασιακή εμπειρία από την Ελλάδα, δεν υπάρχει καμία στάνταρ αναγνώριση του τύπου τόσα χρόνια δίνουν τόσα μισθολογικά κλιμάκια, επαφίεται στην κρίση του κάθε εργοδότη, σίγουρα όμως βοηθάει και στο να βρει κανείς δουλειά και στο να πάρει μεγαλύτερο μισθό. Συγκεντρώστε πιστοποιητικά προϋπηρεσίας, μεταφράστε τα ώστε να τα επισυνάπτετε στις αιτήσεις για εργασία.

Giota Tomara
    Participant

Eυχαριστω κα Κυριακη …Καλη εβδοαμαδα

Καλημέρα σας!!!ειμαι στη Νορβηγία εδώ και ένα χρονο!!!ειμαι πτυχιούχος ιατρικών εργαστηρίων από το τει Αθήνας.προσπαθώ να βρω την άκρη μόνος μου.έχω διαβάσει όλα τα ποστ και έχω ψάξει εκτεταμένα το site του safh.η αδερφη μου πήγε στο υπουργείο υγειας και την παρέπεμψαν στο υπουργείο παιδείας για την κοινοτική οδηγια.η ερώτηση μου είναι αν κάποιος γνωρίζει την πρακτική άσκηση που ασκήθηκε και την ζητάει το safh πως την θελει.αντιγραφο ολου του βιβλίου πρακτικής άσκησης ή αρκεί μια βεβαίωση που μου έδωσαν από τη γραμματεία του τμήματος μου και αναφέρει σε από ποτε μέχρι ποτε εξασκηθηκα και σε τι.

Profile photo of eli
    eli
    Participant

Να ρωτησω κι εγω με την σειρα μου εαν γνωριζεται οι αποφοιτοι ΤΕΙ αν αναγνωριζονται απο το Νορβηγικο Κρατος?
    Για παραδειγμα εγω ειμαι Ναυπηγος Μηχανικος εκ ΤΕΙ Αθηνων οποτε δεν ειμαι εγγεγραμενη στο ΤΕΕ Ελλαδος, εχω ελπιδα να αναγνωριστω απτο ΤΕΕ Νορβηγιας και να διεκδικησω μια θεση εργασιας αντιστοιχου Ναυπηγου Μηχανολογου Μηχανικου?
    Ευχαριστω 🙂

Profile photo of diamadopoulou
    diamadopoulou
    Participant

Κατ’αρχας σας χιλιοευχαριστουμε ολους για ολες αυτες τις χρησιμες πληροφοριες! εγω εχω ταλαιπωρηθει αρκετα με την ολη διαδικασια και ο ενας με στελνει στον αλλον…..
    Φωτη ηθελα πιο συγκεκριμενα εσενα να ρωτησω γιατι εχω τελειωσει και εγω φυσικοθεραπεια και προκειται μεσα στον αυγουστο να φυγω για νορβηγια(δεν εχω συλλεξει ακομα ολα τα χαρτια ουτε εχω κανει την εγγραφη στον safh. μ εχουν ταλαιπωρησει γενικα πολυ)

Φωτη εσυ εισαι νορβηγια τωρα? και αν ναι πως τα βρηκες εκει? υπαρχει περιπτωση να βρω κατι πανω στο επαγγελμα μας και κατι αλλο τελικα το good standing το παιρνω απο νομαρχια αφου τους δωσω βεβαιαωση αεγγραφης απο τον συλλογο? και το current professional status απο τον συλλογο το παιρνω? και κατι τελευταιο στο τει σου εδωσαν αναλυτικη περιγραφη των μαθηματων, ωρων πρακτικης κλλπ κλπ που ζηταει ο safh?
    Συγνωμη αν σε ζαλισα μ ολα αυτα! ευχαριστω εκ των προτερων και ελπιζω να σου χουν παει ολα καλα!!!

Profile photo of φωτης
    φωτης
    Participant

@ Diamadapoulou: Καλησπερα 🙂 Εγω ειχα κανει εγγραφη στον safh,αλλα επελεξα να παω Μεγαλη Βρετανια, οποτε δεν μπορω να σου δωσω πληροφοριες για το επαγγελμα μας οσον αφορά την Νορβηγια. Εχουν περασει 2 χρονια απ οταν ετοιμαζα τα χαρτια μου και δεν τα θυμαμαι με λεπτομερειες. Το good standing το ειχα παρει απ την νομαρχια, απο την διευθυνση υγειας που ειχα εκδωσει την αδεια,αφου τους εδωσα βεβαιωση εγγραφης και αντιγραφο ταυτοτητας.Εχε μαζι σου και την αδεια,για καθε ενδεχομενο. Current professional status απ τον συλλογο,αφου τους διευκρινισεις οτι το θες για εξωτερικο. Απο το τει μου εδωσαν αναλυτικη περιγραφη μαθηματων,κλινικων,πρακτικης,ωρες κλπ. Ολο αυτο το <πακετακι> το ειχαν ξαναφτιαξει για αλλους φοιτητες που εφυγαν εξωτερικο, οποτε ηξεραν τι επρεπε να γραψουν. Μην ξεχνας σφραγιδα της Χαγης για καθε εγγραφο που εχεις.

ΥΓ: θα φυγεις τον αυγουστο πηγαινοντας καπου συγκεκριμενα η απλα θα πας και θ αρχισεις να ψαχνεις?

diamadopoulou
    Participant

Εκανες την εγγραφη και δεν πηγες? το λεω γιατι η εγγραφη εχει τρελο τρεξιμο!

Ναι επιτελους σημερα μετα απο 30 τηλεφωνα χωρις υπερβολες στο υπουργειο παιδειας εβγαλα ακρη και μου ειπαν οτι πρωτα πρεπει να παρω την βεβαιωση συμφωνη με ευρωπαικες οδηγιες κλπ κλπ απο το υπουργειο και μετα να μου δωσει το good standing η νομαρχια γιατι προκειται για νορβηγια. ναι ναι θελουν και την αδεια ασκησεως σωστα λες.

στο συλλογο τους ειπα οτι θελω το CCPS για εξωτερικο αλλα μου ειπαν οτι μαλλον θα ειναι η βεβαιωση που θα μου δωσουν οτι δεν εκρεμμεί πειθαρχικο αδικημα και μαλλον την λενε current professional status εξω μου παν. αλλα αυτη εχει ισχυ για 3 μηνες μονο λεει το safh…. σ αυτο εχω αγχωθει λιγο αν θα προλαβω να χω κ ολα τ αλλα ετοιμα ωστε να ειναι σε ισχυ….

Αχ ωραια ξερανε δλδ στο τει ε? γιατι ειχα αγχωθει και μ αυτο…
    και μετα αυτην την αναλυτικη περιγραφη μαθηματων απο το τει την παω παλι για σφραγιδα χαγης ετσι? και κατι αλλο στα αγγλικα ή στα ελληνικα τους την ζηταω απο το τει? αχ σορυ που σε ζαλισα μ ολα αυτα. αν μπορεις απαντησε μου σε οτι θυμασαι.
    Ναι ναι πλεον η σφραγιδα με συνοδευει παντου!!!
    Φωτη σ’ ευχαριστω πολυ για την αμεσο ενδιαφερον. πως εισαι στη Μ.Βρετανια?

Οχι δεν θα παω καπου συγκεκριμενα γιατι εχω στειλει και βιογραφικα αλλα δεν μου χουν δωσει καποια απαντηση…. εν τω μεταξυ ειδα στον nav καποιες θεσεις φυσικοθεραπειας αλλα οι περισσοτερες ειναι με ειδικοτητα, πολλα χρονια προυπηρεσιας κλπ κλπ… βεβαια θα ξανακοιταξω αλλα μου φαινεται δυσκολο γιατι την μονη προυπηρεσια που εχω αν και εχω πτυχιο απο το ’10, ειναι πρακτικη σε φυσικοθεραπευτηρια εθελοντικα και με το προγραμμα voucher…αυτα εξω δεν πιανονται οποτε…. θα φυγω με βαρκα την ελπιδα…αναζητωντας κατι εκει…

Profile photo of φωτης
    φωτης
    Participant

Metria eimai UK,den exw akomh statheropoihtei kala kala,alla entaksei siga siga, ta prwta xronia einai duskola opou kai na pas. Pairnei xrono gia na strwsei ligo h katastash. St agglika mou thn edwsan thn perigrafh alla thn arghsan arketa,perimena 2 mhnes. Epishs epeidh egw teleiwsa Aigio,esteila me courier to ptuxio (akribes antigrafo) se mia uphresia sthn Patra,ebalan thn sfragida ths Xaghs kai mou to ksanasteilan pali me courier meta apo 1-2 meres. Den thumamai ean eixa balei thn sfragida sthn analutikh perigrafh mathimatwn. Pantws exe thn sfragida se ola ta eggrafa gia na eisai sigourh. Den talaipwrithika idiaitera gia na sugkentrwsw ola ta eggrafa alla ok, o kathenas sunanta diaforetikes duskolies. H adeia ap to safh kanei 2 mhnes na erthei kai thelei peripou 180 eurw an thumamai kala. Den kserw an einai kalutera na psaxneis apo Ellada h na pas ekei. Den mporw na sou dwsw sumboulh s auto. Exei theseis ergasias,alla eksartatai apo polla pragmata ean tha se proslaboun h oxi. Den kserw ean tha mporouses na ergasteis san boithos,h kati san support worker, h care assistant etsi wste na apokthseis empeiria kai na matheis pws douleuoun. (etsi apla mia idea sou lew). Edw einai o sullogos Ellhnwn Norbhgias sto fb…. Oti thes mporeis na rwtas ta paidia.

https://www.facebook.com/ellada.no?fref=nf

diamadopoulou
    Participant

Ναι σιγουρα οπου και να πας ο πρωτος χρονος σιγουρα θα ειναι δυσκολος…
    2 μηνες? ωχ καταλαβα…και γω θελω να φυγω αυγουστο…καλα κρασια…
    Αιγιο και συ? και γω αιγιο τελειωσα! 🙂 Εγω πηγα απο κοντα και για το αντιγραφο πτυχιου στο αιγιο και για την σφραγιδα χαγης πατρα για να μην μου τα αργησουν ασε….. και εκανε και σεισμο την ωρα που μου εβαζε την σφραγιδα απο το αιγιο! 😛
    Το ιδιο μου ειπε και ενας καθηγητης μας που ρωτησα οτι ισως θα μπορουσα να παω σαν βοηθος αρχικα….
    ναι ναι τον ξερω τον συλλογο! θα ρωτησω και κει καποιες αποριες που εχω….. Σ’ ευχαριστω για ολα!

Καλη συνεχεια ευχομαι και σε σενα!! 🙂

Viewing 25 posts - 51 through 75 (of 83 total)

You must be logged in to reply to this topic.