ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΠΤΥΧΙΟΥ κ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ

Home Forums About Norway ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΠΤΥΧΙΟΥ κ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ

This topic contains 82 replies, has 29 voices, and was last updated by  Aspa Dyrma 6 months, 1 week ago.

Viewing 25 posts - 26 through 50 (of 83 total)
  • Author

Afrodite
    Participant

Ακριβως. Γνησιο αντιγραφο.

thanasis
    Participant

Ναι παιδιά έτσι όπως το λέτε, γνήσιο αντίγραφο και όχι ακριβές φωτοαντίγραφο, το οποίο δεν γίνεται δεκτό!!

an ine ptihio tehnikou likiou tote prota sfragizis to ptihio stin dievthinsi devterovathmias pou aniki to sholio kai meta pas stin antistihi periferia kai i sfragida HAGIS MPENI AKRIVOS PISO STO PTIHIO LIKIOU (UTE GNISIA ANTIGRAFA UTE EPIKIROMENES FOTOTIPIES). antithetos sto ptihio tou TEI pernis apo tin gramatia tis sholis to gnisio antigrafo ptihiou kai i sfragida mpeni se avto kai ohi ston papiro. Apo to nokut otan su zitane metafrasi sta aglika tou ptihiou panepistimiou i TEI tote mporis na vgalis fototipia to Diploma Supplement (to opio pernis apo tin grammateia tis sholis) kai na to epikirosis sto NAV i tin astinomia tis Norvigias kai stelnis avto.emena to dehtikan etsi.

Constantina
    Participant

Φώτη, κατ’ αρχήν ευχαριστούμε για τις διαφωτιστικές λεπτομέρειες. Σε μερικούς μήνες θα χρειαστεί και ‘γω να περάσω από αυτή τη διαδικασία…

Ένα δεν έχω καταλάβει από τη λίστα σου: το «Certificate of Current Professional Status»… Από που το παίρνουμε αυτό;

Επίσης να σε ρωτήσω, την αναγνώριση πτυχίου θα την κάνεις στη νορβηγία, ή θα στείλεις από εδώ τα χαρτιά; Ξέρεις σε πόσο καιρό θα έχεις απάντηση;

φωτης
    Participant

Constantina,ευχαριστω πολυ! 🙂 Αυτην την απορια την ειχα κ εγω σχετικα με το certificate of current professional status. Μετα απο συζητηση με τα παιδια στο φβ,απ οτι καταλαβα ειναι μια βεβαιωση οτι ισχυει η αδεια ασκησεως επαγγελματος,σε περιπτωση που την ειχες χασει. Εαν εχεις την αδεια,δεν χρειαζεται το συγκεκριμενο certificate 🙂 Λογικα,την αναγνωριση θα την κανω απο εδω και θελει περιπου 3-4 μηνες. Βεβαια μπορει εαν θελουν καποιο επιπλεον χαρτι,να χρειαστει παραπανω χρονος. Επισης μολις γινει δεκτη η αιτηση σου και εγκρινουν ολα τα εγγραφα,θα πρεπει να τους στειλεις ενα “παραβολο” 1430 korones,περιπου στα 200 ευρω…:) [ Επιπλεον,  ρωταω για πληροφοριες σε υπηρεσιες (περιφερεια,τει,κλπ) ,ετσι ωστε, οσο γινεται ν αποφευγω λαθος κινησεις που μπορει να με καθυστερουν 🙂 ]

• This reply was modified 5 years, 7 months ago by  φωτης.

Constantina
    Participant

Φώτη, ένα θα σου πω: tussen takk! :))

Μήπως η διαδικασία είναι πιο γρήγορη αν γίνει εκεί;…

Afrodite
    Participant

Κωσταντίνα το certificate αυτο θα το παρεις απο τον συλλογο που εισαι εγγεγραμένη. Ειναι απαραίτητο και δεν εχει καμια σχεση το αν το εχασες ή όχι. Και με βάση αυτου του χαρτιου η Νομαρχία θα σου δωσει το certificate με την κοινοτική οδηγία (τουλάχιστον εμενα έτσι μου κάνανε.)

Να έχεις όλα τα χαρτιά έτοιμα και μετα να τους τα στηλεις. Ετσι και λειπει κάτι θα χασεις χρονο γιατι θα στο ζητησουν. Πρωτα θα παρουν τα χαρτια σου μετα θα σου στηλουν τον λογαριασμό (τα λεφτα που σου ειπε ο Φωτης) και μολις πληρωθουν θα ανοίξουν το φάκελο σου και θα κινησουν τις διαδικασίες της αναγνώρισης.

Θελει 2-3 μηνες.

thanasis
    Participant

Σίγουρα η διαδικασία είναι πιο γρήγορη εκεί, η nokut άμα τα στείλεις από Ελλάδα κάνει καμια 5 μήνες.

στην ουσία όμως η αναγνώριση είναι για το βιογραφικό που θα στέλνουμε,

καθώς επίσης και για να ξέρουμε , βάση των δικών τους νόμων μέχρι που φτάνει το πτυχίο μας.

επίσης εννοείται ότι κάποιος μπορεί να προσλάβει οποιονδήποτε χωρίς καν να δει τα πτυχία του (μιλάω για τα τεχνικά επαγγέλματα , οχι για γιατρούς), απλά εγώ νομίζω ότι η αναγνώριση ίσως , ξαναλέω ίσως, να είναι ενα ατού αφού δείχνει το αναλογο ενδιαφέρον που έχουμε σαν μετανάστες να ακολουθούμε τις διαδικασίες και το πόσο θέλουμε να ενσωματωθούμε … λέω τώρα εγώ , εννοείται ότι μπορεί να μην είναι έτσι…

• This reply was modified 5 years, 7 months ago by  thanasis.

Constantina
    Participant

Αφροδίτη, ευχαριστώ! Είναι μεγάλη η διαδικασία και δεν έχω εμπιστοσύνη στις υπηρεσίες μας.. έχω συνέχεια έναν φόβο ότι κάτι δεν θα καταλάβουν καλά και θα μου δώσουν λάθος έγγραφο.

Θανάση, νομίζω τα επαγγέλματα υγείας απευθύνονται στο safh, όχι στη nokut. Βέβαια, για τα υπόλοιπα επαγγέλματα δε γνωρίζω τη διαδικασία…

φωτης
    Participant

Δεν ξερω αν η  διαδικασια θα ειναι πιο γρηγορη αν βρισκεσαι εκει. Απ οσο εχω διαβασει,  ελεγχουν τα εγγραφα και επικοινωνουν με τις αρμοδιες αρχες εδω (αυτο δεν ξερω κατα ποσο το κανουν). Απλα,υποθετω οτι ια εχουν ογκο δουλειας και γ αυτο η καθυστερηση. Δεν ξερω καποιο παιδι που να ετοιμαζει τα χαρτια του απο νορβηγια 🙂 Οσον αφορα το certificate, σε συζητησεις που ειχα με ατομα που εργαστηκαν νορβηγια, μου ειπαν οτι αρκει η αδεια ασκησεως κ η εγγραφη στον συλλογο. Ισως να ισχυει αυτο που αναφερει η αφροδιτη 🙂 …Τωρα οσον αφορα την βεβαιωση 2005/36/EC,πηγα περιφερεια,εδωσα την βεβαιωση εγγραφης στον συλλογο,εκανα μια αιτηση και περιμενω να μου δωσουν μια βεβαιωση good studying η οποια σχετιζεται με το 2005.36.EC (etsi thelw na pisteuw…:P )

φωτης
    Participant

Αφροδιτη,αυτο που αναφερεις με την νομαρχια,μου θυμιζει αυτο που εκανα για την κοινοτικη οδηγια 2005. μηπως λεμε το ιδιο πραγμα η ειναι αλλο?

thanasis
    Participant

για τα ιατρικά είναι το safh, για τα τεχνολoγικά κτλ είναι η nokut,  εγώ ανέφερα την nokut που γνωρίζω, δεν νομίζω να έχει μεγάλη διαφορά η ταχύτητα τους 🙂 .

κάπου στο φεισμπουκ είχα διαβάσει , κάποιον που ανέφερε ότι κατέθεσε τα χαρτιά του αυτοπροσώπως και έκανε κάνα μήνα, αλλά δεν βρίσκω που ακριβώς το είχα διαβάσει ( το ψάχνω ακόμα ), οπότε δεν είναι ασφαλή πληροφορία, αλλό τηλέφωνο δεν παίρνω…ντρέπομαι τους έχω τρελάνει…

φωτης
    Participant

Η αληθεια ειναι οτι για μια ακομη φορα δεν βγαζουμε ακρη γενικα. Εγω ειχα στειλει στο τει ολα τα μαθηματα αναλυτικα τι διδαχτηκα στο καθενα, (στ αγγλικα),τους τα εστειλα και σε μαιλ και απλα ζητουσα μια υπογραφη και μια σφραγιδα.. Επισης ειχα εκτυπωσει το τι ζηταει το σαφη και τους ζητουσα να μου διευκρινισουν αυτο με το εγγραφο 2005 κλπ…Ακομα περιμενω εδω κ 3 μηνες….:) …Ισως να εχει δικιο ο θανασης για τον 1 μηνα,αλλα δεν ξερω για ποιον λογο να κινουν τις διαδικασιες πιο γρηγορα,εαν εισαι εκει 🙂

thanasis
    Participant

εγώ μια φορά παραθέτω το τηλέφωνο της safh , να υπάρχει καλού κακού, μην το ψάχνουμε… καλό είναι νομίζω να στέλνουμε βιογραφικά από Ελλάδα μπας και μας πάρει κανείς (ξέρω αδύνατον, αλλά ποτέ δεν ξέρεις κιόλας) , οπότε άμα εκεί κάνουν τα χαρτιά να βγουν τον ίδιο χρόνο και ο υποψήφιος εργοδότης ζητήσει πτυχίο τι κάνουμε; ελπίζω βέβαια ότι τα χαρτιά εκεί θα κάνουν πιο γρήγορα ακριβώς για τον παραπάνω λόγο ότι τα ζητάει ο εργοδότης… για τα τεχνικά επαγγέλματα πάντως μπορεί κάποιος (αποδεδειγμένα να δουλέψει και χωρίς την αναγνώριση, ανάλογα τον εργοδότη και τις απαιτήσεις του) .. επίσης άμα βρεθούμε εκεί αυτοπροσώπως και έχουμε κανα χαρτί λάθος, τότε τι είναι δύσκολη κατάσταση , γιατί τι θα κάνουμε θα μιλήσουμε από νορβηγία με την σχολή μας και θα βγάλουμε άκρη;εδώ από κοντά και ακόμα να βγάλουμε ακρη , χεχε 🙂

Contact by telephone
    Our Customer Service Centre (tel. no. + 47 21 52 97 00) provides general information on authorisation and licensing. First try to find what you are looking for on this website.

It is not necessary to ring for confirmation that your application has been received. However, if you have not received the invoice (giro) within two weeks, it would be reasonable to query whether your application has been received.

Please do not request to speak to the relevant desk officer before three working days have elapsed since the fee was paid. It is only then that the case will have been handed over to the Processing Team.

The case officer is able to provide information on the regulations, administrative procedures, processing, etc. But SAFH cannot deal with applications by telephone. The case officer cannot say whether an application will be granted or not. The decision is only taken when the case officer has produced a draft letter of decision, and after this has been endorsed by at least one additional colleague. Should you wish to provide additional information relating to your application, this should be in the form of a letter enclosing possible attachments.

φωτης
    Participant

ποσταρω το τι ζητανε απ το σαφη, στα νορβηγικα:

8. Vedlegg
    Hensikten med vedleggslisten er å sikre at saken er tilstrekkelig opplyst.

Alle vedlegg må være bekreftet kopi (se nedenfor) av:
    • Pass (for norske statsborgere godtas også førerkort eller bankkort)
    • Diplom/eksamensbevis for all relevant utdanning. (Det er ikke tilstrekkelig med karakterutskrifter.)
    • Autorisasjon/godkjenning/lisens fra hjemlandet.
    • Bekreftelse fra arbeidsgiver på arbeidsforhold etter avlagt eksamen og frem til i dag, hvor start- og evt. sluttdato fremgår samt stillingsprosent og arbeidsområde. Dersom du ikke har vært i arbeid i denne perioden, må du opplyse om dette.

For søkere fra land utenfor Norden:
    • Detaljert oversikt fra utdanningsinstitusjonen som viser faginnholdet i utdanningen, hvor teori oppgis i antall timer for hvert fag og praksis oppgis i antall uker/timer innen hver avdeling. Det må fremgå når utdanningen startet og ble avsluttet.
    • Bekreftet rett kopi av erklæring fra helsemyndighetene i utdannelsesland eller siste oppholdsland innen EØS-området, som bekrefter at din utdanning tilfredsstiller EU-direktiv 2005/36/EF vedrørende generell utdanning.
    • Original «Certificate of Current Professional Status» (tidligere «Letter of good standing»), som bekreftelse på at du har gyldig autorisasjon uten begrensninger i det aktuelle landet. Erklæringen må ikke være eldre enn 3 måneder. (Dette gjelder også søkere fra Island)

Προφανως αυτο που εχω αναφερει ως εγγραφο good studying ειναι good standing! (ενταξει οταν το παρω απ την περιφερεια θα σας πω,διοτι ολη τν εβδομαδα ηταν σε αδεια ο ενας υπαλληλος, η αλλη ελειπε,δεν ξερω τι,οκ…:P )

φωτης
    Participant

Certificate of Current Professional Status
    Et Certificate of Current Professional Status (CCPS) er en bekreftelse på autorisasjonsstatus i Norge. Kompetente myndigheter i andre land etterspør ofte dette dokumentet.

Norske statsborgere utdannet i Norge som skal til Danmark, Sverige og Finland ikke trenger CCPS, da dette er avtalt med disse landene.

For at SAFH skal kunne utstede CCPS må vi ha følgende informasjon:
    • Navn
    • Adresse
    • Telefonnummer og e-post adresse
    • Fødselsdato
    • Helsepersonellgruppe
    • Statsborgerskap
    • Utdanningsland

• Eksamens/vitnemålsdato
    • Navn og adresse på myndighet i mottakerlandet som CCPS skal sendes til

Søknad med nødvendig informasjon sendes til
    ccps@safh.no
    eller til
    Statens autorisasjonskontor for helsepersonell
    Postboks 8053 Dep
    0031 Oslo
    Vi bruker vanligvis 2–3 uker på å utstede CCPS.

Vi gjør oppmerksom på at vi vil sende CCPS direkte til den myndigheten hvor helsepersonellet søker autorisasjon/godkjenning.

Sist endret 30.5.2012

φωτης
    Participant

Καποιος φιλος που γνωριζει καλα νορβηγικα,εαν θελει και μπορει, να μας διευκρινισει την διαφορα μεταξυ κοινοτικης οδηγιας 2005/36/ΕC και Certificate of Current Professional Status

Afrodite
    Participant

Φωτη αυτό που αναφέρω με τη νομαρχια ναι  ειναι η κοινοτική οδηγία 2005. Απο το συλλογο που ανήκεις θα παρεις το αλλο χαρτι που ανεφερε η Κωσταντίνα.  Βασικά ισχύει ότι λες παραπάνω.

Κωσταντίνα μη φοβάσαι, εχουν υπόψιν τι χαρτιά ζητανε. Θα καταλαβουν τι τους ζητάς. Βλέπεις τα έχουν ζητήσει πολλοι. Ξεκινα απο το συλλογ μετα πηγαινε Νομαρχία και μετα ξεκινα να βαζεις σφραγιδες της Χάγης. Το κακό ειναι ότι θες ταλαιπωρια για τη σφραγιδα της Χάγης. Τα μισα χαρτιά στα σφραγίζουν στη Συγγρου και τα άλλα μισα χαρτια στην Κατεχάκη. Δε θυμαμαι ποια πας σε που.  Για Αθηνα λέω έτσι;

Constantina
    Participant

Για Θεσσαλονίκη να λες καλύτερα χαχα! :p Ευτυχώς εδώ μία είναι η νομαρχία… (σε σας δύο είναι;;; :p)

Εγώ θέλω ένα χρόνο για να πάρω πτυχίο, οπότε θα με πιάσει πανικός του χρόνου… τότε θα σας ζαλίσω…

Και όσοι βρείτε δουλειά στη Νορβηγία μη χαθείτε από το φόρουμ, ε;

Ευτυχώς δεν είμαστε μόνοι σε όλη αυτή την προσπάθεια… 🙂

panos
    Participant

Την καλησπέρα μου σε όλους τους υποψήφιους μεταναστες που ετοιμάζονται να μεταναστέυσουν στη Νορβηγία.  Έχω ξεκινήσει τις διαδικασιες για να συλλέξω τα χαρτια μου απο το ΤΕΙ της Πατρας και να τα στείλω στο SAFH για αναγνώριση ειδικότητας.

Προς το παρόν έχω παραλάβει πτυχίο και αναλυτική βαθμολογία τα οποια πήραν και τη σφραγίδα της Χάγης. Την ολη διαδικασία την έκανα μέσω ΚΕΠ επειδή διαμένω στη Αθήνα και χρειαζόμουν την σφραγίδα απο την περιφέρεια στην Πάτρα. Η  ολη διαδικασία μου πηρε περίπου 40 ημέρες για οποιον ενδιαφέρετε να το διεκπεραιώσει μέσω ΚΕΠ. 

Το SAFH σε ενα απο τα κριτήρια για την αναγνώριση ζητάει αναλυτική περιγραφή μαθηματών. Γνωρίζει καποιος να μου πει εαν εννοει το πρόγραμμα σπουδών???  Διοτι δεν ξέρω τι να ζητήσω απο την γραμματεία της σχολης.

Καλή επιτυχία εύχομαι σε ολους μας σε αυτο το νεο ξεκίνημα που επιχειρούμε. Προς το παρον για μενα αργεί αυτη η στιγμή διότι θέλω να προετοιμαστώ με τα Νορβηγικά και φυσικά με τα υπόλοιπα χαρτιά απο την σχολή.

Για οτιδήποτε νεότερο θα ενημερώνω!  Χαίρομαι που υπάρχουν και άλλοι με το ίδιο όραμα!

Afrodite
    Participant

Nαι, το προγραμμα σπουδων ειναι.

Καλη σουυ επιτυχια

panos
    Participant

Σ’ ευχαριστώ πολύ Αφροδίτη, καλή επιτυχία και σε σένα.

Maribella me trella
    Participant

Πολλοί χρήσιμα όλα όσα αναφέρετε παραπάνω, ωστόσο θα ήθελα να ρωτήσω επειδή εγώ είμαι τελειόφοιτη σε αγγλικό κολλέγιο στην Αθήνα που συνεργάζετε με το university of derby στο UK, θα πρέπει τα έγγραφα που χρειάζονται (αναγνώριση ειδικότητας) να τα μεταφράσω και στα ελληνικά? διότι είναι ήδη στα αγγλικά…. :/

Ευχαριστώ! 

Καλησπέρα Μάρα. Καταρχάς πρέπει να αποσαφηνιστεί πλήρως υπό ποίου φορέα την αιγίδα είναι το Κολλέγιο. Αν είναι πλήρως ελληνικής αρχής τότε θα πρέπει να απευθυνθείς στην Μεταφραστική υπηρεσία του Ελληνικού Υπουργείου Εξωτερικών. Πρέπει το πτυχίο σου καθώς και το Diploma Supplement (Courses, grades) να φέρουν την σφραγίδα του του Ελληνικού Υπουργείου Εξωτερικών σε όλα τα έγγραφα πιστοποιώντας την χώρα προέλευσης του Τίτλου Σπουδών. Πρωταρχικά απευθύνεσαι στο Κολλέγιο σου ώστε το πτυχίο σου καθώς και το Diploma Supplement (Courses, grades) να φέρουν το γνήσιο της υπογραφής. Κατόπιν τούτου πρέπει να μπεί η σφραγίδα της Χάγης. Αυτή κατοχυρώνεται στην Υπηρεσία της Περιφέρειας όπου εδρεύει το Κολλέγιο. Αφού κατοχυρωθεί και η  σφραγίδα της Χάγης σε όλα τα έγγραφα που προαναφέρθηκαν δίνουμε τα ως άνω έγγραφα στην Μεταφραστική Υπηρεσία του Ελληνικού Υπουργείου Εξωτερικών (http://www.mfa.gr/ypiresies-gia-ton-politi/metafrastiki-ypiresia/i-metaphrastiki-ypiresia.html) ώστε να διακρίνεται η σφραγίδα του υπουργείου σε όλα τα έγγραφα. Έπειτα απευθυνόμαστε στον Νορβηγικό ΔΟΑΤΑΠ πουν ονομάζεται NOKUT – the Norwegian Agency for Quality Assurance in Education (http://www.nokut.no/en/) ώστε να αναγνωριστεί το πτυχίο στην Νορβηγία ως Τίτλος Σπουδών. Αίτηση αναγνώρισης Τίτλου Σπουδών (http://www.nokut.no/en/Foreign-education/General-recognition/Applicant/Application-form/) και General documentation requirements (http://www.nokut.no/en/Foreign-education/General-recognition/Applicant/Application-form/Documentation-requirements/). Έπειτα κάποιες ειδικότητες χρειάζονται και αναγνώριση. Πλέον απευθύνεστε στην INVIA – Νational contact point for recognition of professional qualifications for regulated professions in Norway (http://www.nokut.no/en/INVIA-en/). Καλή επιτυχία.

Νίκος
    Participant

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω για μαγειρες που αποφοίτησαν απο ΙΕΚ ισχύει η ίδια διαδικασία για την αναγνώριση πτυχίου;

Viewing 25 posts - 26 through 50 (of 83 total)

You must be logged in to reply to this topic.