ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΠΤΥΧΙΟΥ κ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ

Home Forums About Norway ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΠΤΥΧΙΟΥ κ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ

This topic contains 82 replies, has 29 voices, and was last updated by Profile photo of Aspa Dyrma Aspa Dyrma 3 weeks, 6 days ago.

Viewing 25 posts - 1 through 25 (of 83 total)
  • Author
    Profile photo of thanasis
    thanasis
    Participant

Τα παρακάτω συγκεντρώθηκαν και γράφτηκαν χάρης την πολύτιμη βοήθεια και συνεργασία του Απόστολου Λιπορδέζη!!!!
    τον οποίο ευχαριστώ πάρα πολύ!!

Σχετικά με την αναγνώριση του πτυχίου και της ειδικότητας πρέπει να γίνουν κάποιες διαδικασίες,
    παρακάτω αναγράφεται μια μίνι βοήθεια ώστε να γίνουν οι σωστες διαδιακασίες και να μην ψάχνεται ο κόσμος με τις ώρες για ένα απλό λίνκ… εννοείται ότι μελεταμε τα λινκ πολύ καλά και ότι στέλνουμε e-mail με οποιαδήποτε συγκεκριμένη ερώτηση στην ΝΟΚUT – INVIA μιας και η αναγνώριση πτυχίου είναι σοβαρή υπόθεση!

Α. ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΙΣ

1. ΑΥΤΑ ΖΗΤΑΕΙ Η NOKUT:
    1.       We only require a certified copy of completed general secondary education in Greek.
    2.       Certified copy of higher education diploma in Greek and in translation into English.
    3.       A certified copy of the Diploma Supplement in Greek and in translation into English.
    4.       Completed application form. Please remember to tick yes/no in box 2, and sign the application form.
    5.       A certified copy of the page in your passport that shows the photo, date of birth, nationality and name.
    2.  NOKUT – OFFICIAL WEBSITE (ΔΟΑΤΑΠ ΝΟΡΒΗΓΙΑΣ)
    http://www.nokut.no/en/
    3. NOKUT – DOCUMENTATION REQUIREMENTS
    http://www.nokut.no/en/Foreign-education/General-recognition/Applicant/Application-form/Documentation-requirements/
    4. APPLICATION FORM
    http://www.nokut.no/en/Foreign-education/General-recognition/Applicant/Application-form/
    5. ΝΟRWAY.NO
    O επίσημος οδηγός της Νορβηγίας
    6. SAMORDNAOPPTAK
    http://www.samordnaopptak.no/info/english/
    Όποιος ενδιαφέρεται για σπουδές απευθύνεται εδώ χωρίς να επικοινωνεί με το κάθε πανεπιστήμιο. Με λίγα λόγια το ΚΕΠ των πανεπιστημίων.

Β. ΝΕΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ

1. ΙΝVIA
    http://www.nokut.no/invia
    H INVIA είναι φορέας της NOKUT  όπου δίνει αναγνώριση ειδικότητας!!! Μπορεί να διαπιστώσει δηλαδή κανείς αν ανήκει η ειδικότητα του σε αυτό ώστε να προχωρήσει πέραν του Δικατσά και σε αναγνώριση της ειδικότητας. Κατόπιν πρέπει να γραφτεί στο επιμελητήριο που ανήκει δηλαδή αν είναι πολιτικός μηχανικός στο ΤΕΕ της Νορβηγίας.
    2. ENIC NARIC.NET
    http://www.enic-naric.net/index.aspx?c=Norway
    Η ENIC NARIC.NET είναι το δίκτυο όπου παρουσιάζει όλα το εκπαιδευτικό σύστημα της κάθε χώρας στην Ευρωπαϊκή Ένωση.  Δηλαδή από τον Δικατσά, τα εκπαιδευτικά συστήματα πρωτοβάθμιας, δευτεροβάθμιας και τριτοβάθμιας εκπαίδευσης. Που μας βοηθάει?
    1.       ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΤΗΝ NOKUT!!!
    2.       ΙΝVΙΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ
    3.       ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ΣΠΟΥΔΕΣ
    4.       ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΣΕΜΙΝΑΡΙΩΝ Η ΑΛΛΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ
    5.       ΚΑΤΑΡΤΙΣΗ

ΆΛΛΑ ΧΡΗΣΙΜΑ ΛΙΝΚ ΓΙΑ ΣΠΟΥΔΕΣ

1. http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_universities_in_Norway
    Όλα τα πανεπιστήμια της Νορβηγίας

2. http://ec.europa.eu/eures/main.jsp?lang=el&acro=learning&catId=70&parentId=55
    Εδώ μπορείτε να αναζειτήσετε τα πάντα περι σπουδών και στα ελληνικά

3. http://www.studyinnorway.no/
    Οδηγός σπουδών.

thanasis
    Participant

περαιτέρω θα παρακαλούσα τον κόσμο που έχει κάνει την διαδικασία , φανταζομαι ότι κάποιοι σίγουρα την έχουν κάνει,

να βοηθήσουν παραθέτοντας την εμπειρία τους αλλά και  γράφοντας κάποια βήματα ή ίσως κάποιες τυχόν πιθανές δυσκολίες , παγίδες που αντιμετώπισαν!!!

Profile photo of Afrodite
    Afrodite
    Participant

Για τους γιατρούς/οδοντίατρους κλπ υπάρχει και το http://www.safh.no/ .

Δε ξέρω τι διαφορά έχει από το nokut εμένα μου είπαν να στειλω τα χαρτιά μου στο safh και αυτό έκανα.

Afrodite
    Participant

Ενημερωτικά για όποιον ενδιαφέρεται.

Εστειλα email στο nokut και τους ρωτησα αν ειναι αρκετή η αναγνώριση απο το safh για να δουλέψω στη Νορβηγία και μου απάντησαν θετικά. Τους αρκεί η norwegian authorisation.

Αυτο ισχυει για

ιατρους,

οδοντιατρους,

φυσικοθεραπευτές,

χειροπράκτες

νοσηλευτές

Δε θυμάμαι άλλα επαγγέλματα. Περισσότερες πληροφορίες στο site http://www.safh.no

Profile photo of φωτης
    φωτης
    Participant

Καλησπερα κ απο μενα 🙂 πραγματι ολα αυτα που γραψατε ισχυουν. Το safh.no αφορα την αναγνωριση πτυχιου-επαγγελματος για ιατρικά-παραιατρικα επαγγελματα και τα αναφερουν ολα λεπτομερως. http://www.safh.no/english/index.html

Επισης επειδη ενδιαφερομαι καποια στιγμη να σπουδασω και ιατρικη επικοινωνησα με samordnaopptak και μ ενημερωσαν οτι πρεπει να κανω  “forhåndsvurdering” για να δουν εαν πληρω τις προυποθεσεις. Εστειλα την αιτηση μαζι με ολα τα απαραιτητα δικαιλογητικα:
    http://www.samordnaopptak.no/info/utenlandsk-utdanning/forhaandsvurdering/skjema/English2.pdf
    PS: Afrodite, εχεις κανει authorisation sto safh? εστειλες εκτος των αλλων, αναλυτικη περιγραφή των μαθημάτων της σχολής και μια βεβαίωση συμφωνα με την ευρωπαική οδηγία 2005/36/EC??

Afrodite
    Participant

ναι,  εστειλα τα μαθηματα της σχολης και την ευρωπαικη οδηγια. Ειναι αναμεσα στα εγγραφα που ζηταει το safh για την αναγνώρηση.

Επισης μη ξεχασετε οτι χρειάζεστε και τη σφραγιδα της Χαγης!

Profile photo of φωτης
    φωτης
    Participant

Thanks για την απαντηση afrodite 🙂 μετεφρασα τα μαθηματα,αναλυτικά κλπ,τα εστειλα στο τει μου για τις υπογραφες κλπ και εδω και ενα μηνα περιμενω να μου στειλουν…μολις ξεπερασω το εμποδιο αυτο,θα τα στειλω κ εγω νορβηγια…Καλη τυχη να εχεις και να σου πανε ολα καλα 🙂

Afrodite
    Participant

Να ‘σαι καλα Φώτη, κι εσενα ευχομαι το ιδιο. Με τι ασχολεισαι αν επιτρεπεται;

Profile photo of φωτης
    φωτης
    Participant

afrodite thank you! φυσικοθεραπεια εχω τελειωσει,προς το παρον ειμαι ελλαδα, στο ψαξιμο για δουλεια,κανω αιτησεις,παιρνω τηλεφωνα κλπ.

thanasis
    Participant

με τον φίλο Απόστολο, φτιάξαμε σε μια σειρά κάποια βήματα της διαδικασίας που πρέπει να γίνουν ώστε να υπάρχουν κάπου μαζεμένα  και γραμμένα!

1.παίρνουμε από το λύκειο το απολυτήριο με το γνήσιο της υπογραφής (τους λέμε ότι έιναι για το εξωτερικο)

2.παίρνουμε από την σχολή (ΤΕΙ ή ΑΕΙ ) το πτυχίο και την αναλυτική βαθμολογία με το γνήσιο της υπογραφής (τους λέμε ότι είναι για το εξωτερικό)

3.το ίδιο ισχύει για τα μεταπτυχιακά – διδακτορικά.

4. πηγαίνουμε στην περιφέρεια που ανήκει το σχολείο και το πανεπιστήμιο και ζητάμε να μας βάλουν σφραγίδα της Χάγης (apostille)

αν αποφοιτήσαμε από το Τ.Ε.Ι. Κοζάνης πάμε στην περιφέρεια Κοζάνης!

5. αν κάποιος έχει προϋπηρεσία στο δημόσιο μπορεί να βάλει σφραγίδα της Χάγης ώστε να πιστοποιείται επίσημα.

6. όλα αυτά μαζί τα πηγαίνουμε στο υπουργείο εξωτερικών για επίσημη μετάφραση.  http://www.mfa.gr/ypiresies-gia-ton-politi/metafrastiki-ypiresia/i-metaphrastiki-ypiresia.html πιο επίσημα και πιο φτηνά!!!!!!!!!!!!!!!

πρέπει να επισημάνουμε ότι σφραγίδα Χάγης θέλουν σε όλες τις χώρες για να πιστοποιείται ότι ένα έγγραφο του δημοσίου είναι έγκυρο και επίσημο.

η όλη διαδικασία μέχρι το 4 μπορεί να γίνει και μέσω ΚΕΠ  αν κάποιος π.χ. τελείωσε στο πανεπιστήμιο Κρήτης και ζει στον Εβρο είναι αδύνατον να κάνει το ταξίδι, απλά η διαδικασία είναι πιο χρονοβόρα!

στην φωτοτυπία του διαβατηρίου που επικυρώνουμε στο τμήμα , βάζουμε και σε αυτήν σφραγίδα της Χάγης , για παν ενδεχόμενο.

όποιος θέλει μπορεί να συμπληρώσει…. ή να διορθώσει 🙂 .

Θα ήταν καλο νομίζω αυτές οι πληροφορίες να μπουν στο guide για Νορβηγία του ΣΕΝ για να της βρίσκει πιο εύκολα ο κόσμος .

Profile photo of stefanos
    Anonymous

Δηλαδή αν τα ζητήσω από το ΚΕΠ θα τα πάρω με σφραγίδα Χάγης?

thanasis
    Participant

Στέφανε, εγώ ξεκίνησα την διαδικασία, αλλά όχι μέσω ΚΕΠ, επειδή όμως μένω απέναντι από αυτά, έκανα μια ερώτηση, η απάντηση είναι ότι γίνεται !!!!αλλά τώρα κατά πόσο είναι ακριβές, τι ακριβής διαδικασία χρειάζεται και το κυριότερο πόσο καιρό θα κάνεις να τα πάρεις μέχρι να κινητοποιηθεί το σύστυμα είναι άλλο θέμα, το καλύτερο για μένα άμα κάποιου η σχολή είναι μακρυά, είναι να τους τηλεφωνήσει ώστε να δει τι έξοδα χρειάζονται αυτοί, για να σου τα στείλουν, ύστερα αφού σου τα στείλουν, να επικοινωνήσεις με την περιφέρεια να τους τα στείλεις και να σου τα ξαναστείλουν, με την υπογραφή, αλλά δεν ξέρω κατα πόσο οι περιφέρειες κάνουν αυτήν την διαδικασία,μιας και από περιφέρεια σε περιφέρεια τα κόλπα αλλάζουν. άμα σπούδασες στα Γιαννενα ή στην Θεσσαλονίκη το κάνουν σίγουρα!

Πρέπει να σιγουρευτείς από το τηλέφωνο ότι καταλαβαίνουν τι ζητάς, γιατί θέλεις το πτυχίο!!

• This reply was modified 5 years, 2 months ago by Profile photo of thanasis thanasis.
    Profile photo of Andrew
    Andrew
    Participant

Γεια σου Θανάση πολύ χρήσιμα τα στοιχειά που παραθέτεις  είναι ένα βασικό πράγμα η αναγνώριση του πτυχίου στην δική μου περίπτωση είναι Μηχανολόγου ΤΕΙ .                                               Έχω το πτυχίω και την αναλυτική βαθμολογία με το γνήσιο της υπογραφής οπότε το μόνο που απαιτείται να κάνω τώρα είναι να πάω στην περιφέρεια να βάλουν σφραγίδα της Χάγης και μετά μετάφραση αυτών στο Υπουργείο εξωτερικών σωστά?                                                                              Το απολυτήριο Λυκείου είναι απαραίτητο για την αναγνώριση του πτυχίου με ακριβώς την ίδια διαδικασία?

• This reply was modified 5 years, 2 months ago by Profile photo of Andrew Andrew.
    • This reply was modified 5 years, 2 months ago by Profile photo of Andrew Andrew.
    thanasis
    Participant

μάλλον ναι, χρειάζεται η ίδια διαδικασία για όλα τα χαρτιά, εγώ αυτήν ακολουθώ για σιγουριά, μιας και δεν θα ήθελα να μου στειλουν κάποιο έγγραφο πίσω ή ο φάκελος να είναι ελλιπείς.

στην ουσία άμα το δει κανείς ,ζητούν να ξέρουν την όλη διαδικασία της μάθησης, τι σχολείο έβγαλες, πως μπήκες στο πανεπιστήμιο , τι έκανες εκεί, με τι τρόπο εισήλθες και έκανες το μεταπτυχιακό και τι έκανες σε αυτό.

Profile photo of Andrew
    Andrew
    Participant

Θανάση έχεις ρωτήσει πόσο κοστίζει η μετάφραση του πτυχίου στο υπουργείο εξωτερικών και πόσο χρόνο κάνει να ολοκληρωθεί η διαδικασία ? Ευχαριστώ

thanasis
    Participant

http://www.mfa.gr//images/docs/ypiresies/analytiko_timologio_eggrafon.pdf

Eδώ έχει τις τιμές, για τον χρόνο δεν ξέρω να σου απαντήσω, εξαρταται και ποσα πολλά θα τους πας . 🙂

στα αγγλικά η μετάφραση, νορβηγικά δεν έχουν, μόνο στην Νορβηγία άμα πας μπορείς να μεταφράσεις νομιμο έγγραφο.

• This reply was modified 5 years, 2 months ago by Profile photo of thanasis thanasis.
    Profile photo of Andrew
    Andrew
    Participant

σε ευχαριστώ πολύ θα τους στείλω μαιλ να δούμε το ποσό , οσο αφορά τα χαρτιά ειναι ενα μεγάλος τόμος χαχαχα

Profile photo of φωτης
    φωτης
    Participant

Καλησπερα παιδες…Σημερα πηγα στην περιφερεια κερκυρας να ρωτησω για σφραγιδα χαγης και μου ειπαν οτι οποιοδηποτε εγγραφο εχει εκδοθει απο αλλη περιφερεια,δεν μπορουν να βαλουν σφραγιδα χαγης. Για παραδειγμα,, την αδεια ασκησεως επαγγελματος,  την ειχα βγαλει στην αθηνα,αρα συμφωνα με οσα μου ειπαν,πρεπει να παω αθηνα για σφραγιδα χαγης. Θα παω δευτερα στα κεπ να δω τι μπορει να γινει. Επιπλεον, απο το safh (νορβηγικη αρμοδια αρχη για αναγνωριση επαγγελματων υγειας) ζητανε εκτος των αλλων και μια βεβαιωση συμφωνα με την ευρωπαικη οδηγια 2005/36/ΕC….Απο τον τομεα υγειας της περιφερειας κερκυρας μου ειπαν οτι αυτο μαλλον ειναι μια βεβαιωση “good studying”. Εδωσα αντιγραφο εγγραφης οτι εχω γραφτει στον συλλογο φυσικοθεραπευτων  και εκανα μια αιτηση για να παρω την βεβαιωση….Αμα εχω επιπλεον νεα,ενημερωνω.

thanasis
    Participant

Φώτη καλησπέρα,

σου ζήτησαν άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος; ή το πτυχίο; ή και τα δύο;

σου έχουν στείλει κάποιο μέηλ που σου λένε τι ακριβώς θέλουν από το safh;

ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Profile photo of φωτης
    φωτης
    Participant

Θαναση 🙂 απο το σαφη ζητανε διαβατηριο,πτυχιο,αδεια ασκησεως επαγγελματος,εγγραφη στον συλλογο του επαγγελματος σου, αναλυτικη περιγραφη των μαθηματων που εκανα στην σχολη και μια βεβαιωση συμφωνα με την ευρωπαικη οδηγια 2005/36/EC. Σου κανω copy paste to keimeno ap to site

8. Attachments
    In order to verify your professional background sufficiently, including attachments ensure that all necessary information is brought to our attention.

All attachments need to be certified copies of:
    • Passport
    • Diploma/records for all relevant education. (Certified copies of your grades alone do not suffice)
    • Authorisation/clearance/ licence from your home country.
    • For applicants from outside of the Nordic countries:
    • Attach a detailed overview of your educational institutions including a presentation of the tutorial programme. Theoretical classes you have followed should be listed by the number of hours, and conducted practice by the number of weeks/hours spent within each department. Remember to mention at what time the education was initiated and at what time it was finalised.
    • Attach a confirmation from your previous employers of your working experience from the time after your final exams and forward. This must include at what time you started working and eventually the ending date, as well as working area and field of experience. If you have not been employed after the finalisation of your education, you must include this information.
    • Attach certified copies from the health authorities of your country of education or the last EU/EEA country where you have carried out professional practice, confirming your education, with regard to the EU Directive 2005/36/EC on general education.
    • Attach a «Certificate of Current Professional Status» confirming your certified authorisation in the respective country. This declaration cannot be older than 3 months.

Οποιος φιλος θελει να δει τι ακριβως γραφουν-ζητανε,ας μπει στο σιτε http://www.safh.no/english/index.html και μετα forms—> authorisation and licence—> guidelines (εκτος κ αν γνωριζει νορβηγικα 😛 ) Επισης υπαρχει και η αιτηση για συμπληρωμα μαζι με ολα τ αλλα.

• This reply was modified 5 years, 2 months ago by Profile photo of φωτης φωτης.
    Profile photo of φωτης
    φωτης
    Participant

Πηγα σημερα ΚΕΠ (κερκυρα) και τους ρωτησα πως μπορει να γινει η ολη διαδικασια με την σφραγιδα της Χαγης. Μου ειπαν οτι μπορω να τους παω τα εγγραφα,να τα στειλουν με κουριερ στην αρμοδια υπηρεσια εκτος κερκυρας και να μας τα ξαναστειλουν.Δεν γνωριζουμε ποσο μπορει να διαρκεσει η διαδικασια,εξαρταται απο την υπηρεσια,απο το ποση δουλεια εχουν κλπ κλπ. Εν τω μεταξυ μου πεταξε κ ενα ακυρο,οτι η σφραγιδα μπαινει στο πρωτοτυπο και οχι στο ακριβες αντιγραφο κατι που προφανως δεν παιζει να ισχυει σε κανενα σημειο του ηλιακου μας συστηματος…(ενταξει υπερβαλω λιγο αλλα το θεωρω εντελως ακυρο,προφανως δεν γνωριζε καλα).

Profile photo of GIORGOS TOLIAKIS
    GIORGOS TOLIAKIS
    Participant

παιδια η σφραγιδα της χαγης δεν ειναι μια σφραγιδα με την ενοια της λεξης!!

ειναι ενα Α4 χαρτι που επανω εχει τον ορισμο της συνθηκης και και ο αρμοδιος υπαλλληλος εκδοσης βαζει την υπογραφη του οτι αυτος που εβαλε την υπογραφη του στο εγγραφο ειναι εξουσιοδοτημενος και καθολα νομιμος υπαλληλος.

δεν πιστοποιει η σφραγιδα της χαγης το γνησιο του εγγραφου αλλα το γνησιο του υπαλληλου που εκδοσε το εγγραφο!!υπαρχει σχετικη νοτα πανω στο εγγραφο που το αναφερει!

για αυτο προσοχη ποιος υπαγραφει τα ποιστοποιητικα διοτι ο αρμοδιος υπαλληλος της νομαρχιας,του ιδρυματος σπουδων κτλ που ειναι υπευθυνος για την “σφραγιδα της χαγης” μπορει να μην στο κανει δεκτο το εγγραφο αν δεν εχει τον αρμοδιο υπαλληλο εκδοσης στο συστημα ως εξουσιοδοτημενο!!

σφραγισα χαγης περνουν μονο τα γνησια εγγραφα και οχι τα επικυρωμενα!!

Afrodite
    Participant

Θα παω να δω τα χαρτιά μου να δω τι ειχα κανει και θα σου πω (τα ειχα κανει εις διπλουν just in case. Αλλά απο οτι θυμαμαι¨

Την αναγνωριση μου  απο το ΔΟΑΤΑΠ πηγα στο Δοαταπ και τους ζήτησα να μου δωσουν οι ιδιοι ενα αντιγραφο και το πηγα για σφραγιδα. Την αδεια ασκησεως πάλι απο τη νομαρχία ζητησα να μου τη δωσουν σε  αντιγραφο.

Με αλλα λογια θελουν επικυρωμενα αντιγραφα απο την εκάστοτε υπηρεσια. Του ΚΕΠ την επκοιρωση δεν τη δεχονται. Της ταυτοτητας και του διαβατηριου  την φωτοτυπια ετρεχα να βρω την αστυνομικη διευθηνση καπου στο ΟΑΚΑ. Αυτο ηταν εφιαλτης εκεινη την ημέρα γιατι ολοι λαθος οδηγιες μου δινανε με αποτελεσμα να κανω το γυρω του ΟΑΚΑ 2 φορες με 40 βαθμους θερμοκρασιας.

Profile photo of φωτης
    φωτης
    Participant

toliakhs swsta ta les. h sfragida xaghs einai ena oloklhro xarti kai epibebaiwnei oti autos/oi pou exoun upograpsei ta xartia soy einai nomimoi klp klp. Apla allo prwtotupo,allo akribes antigrafo…:) Giati etsi opws mou to eipe h upallhlos htan san na prepei na koybalaw ta prototupa na tous bazw sfragides kai episunaptomena eggrafa 🙂 Afrodite,auto pou les einai,oti theloun gnhsia antigrafa oxi epikurwmena apo KEP klp klp klp 🙂

• This reply was modified 5 years, 2 months ago by Profile photo of φωτης φωτης.
Viewing 25 posts - 1 through 25 (of 83 total)

You must be logged in to reply to this topic.